Šangri-la: výstavu v Brně možná navštíví dalajláma

  17:57aktualizováno  17:57
Slůvko Šangri-la se stalo synonymem pro ráj na zemi. Do mýtické himalájské utopie, země žijící v neustálém míru a štěstí a izolované od okolního světa, můžete za pár dnů vstoupit také v Brně.

Výstava Šangri-la o národech žijících pod Himalájemi | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V brněnské Olympii vyrůstá neobvyklá výstava. Pod tajemným názvem Šangri-la se zde od šestého května mohou zájemci seznámit s kulturou a náboženstvím národů žijících pod Himalájemi.

Šangri-LaVýstava Šangri-la o národech žijících pod Himalájemi

Šangri-la je smyšleným místem, které se objevuje v knize Lost Horizon (1933, v češtině Ztracený horizont) od britského autora Jamese Hiltona.

Šangri-la je v této knize popsáno jako mystické údolí nacházející se na západním konci hor Kunlun, které je vedeno klášterem lámů.

Toto slovo také připomíná snění o exotickém Orientu, který je pro mnohé obyvatele tzv. Západního světa místem záhad a tajemství.

Příběh o Šangri-la je také založený na mýtu o městě Šambala, který má své místo v tibetské buddhistické tradici.

Vedle atraktivních originálů projde návštěvník kolem živých krokodýlů či hadů. Už nyní zde vyrostl buddhistický chrám, mešita nebo zárodek opravdové horské džungle, v níž se budou rodit exotičtí motýli.

"Jde opravdu o nebývale výpravný projekt. K vidění budou třeba i živé orchideje, lotosové květy, banánovníky či kávovníky," dodal Aleš Hrbek z pořádající agentury Glanc.

Více než tisíc originálních předmětů

Výstava bude lahůdkou nejen pro lidi, ve kterých dřímá duše cestovatelů a světoběžníků. Podle pořadatelů bude k dispozici přes tisíc originálních předmětů: nádherných řezaných zárubní, malovaných dveří, tepaných džbánů nebo třeba skutečných nosítek pro indickou živou bohyni kumárí.

Zájemce si pohladí skutečné modlitební mlýnky Tibeťanů, vejde do originální místnosti, v níž se brněnský cestovatel Rudolf Švaříček sešel s dalajlámou při bratislavské premiéře expozice.

Nejvyšší duchovní vůdce Tibetu by podle Švaříčka měl na brněnskou výstavu osobně zavítat. "Uvažujeme a jednáme o dvou termínech, konkrétní datum nemáme, ale já věřím, že jeho svatost dalajláma se do Brna na výstavu podívá."

Výstava Šangri-la o národech žijících pod HimalájemiVýstava Šangri-la o národech žijících pod Himalájemi

Jak doplňuje designér výstavy Jiří Šaroch, výstava nebude útočit pouze na oči přítomných ale na všechny jejich smysly. Pod simulovanými vrcholky Himalájí člověk zavítá do královského tibetského města Kátmandu. Na jiném místě bude zurčet potok nebo bude tryskat pravá tibetská kašna, k níž ženy chodí pro vodu.

"Iluzi hor navodí také imitace ledopádu, v tomto koutě bude také snížená teplota, na vrcholu našich hor bude zase vát vítr," doplnil Šaroch. Cesta za bájným údolím věčného štěstí se bude podle designéra výstavního prostoru rozkládat na ploše třinácti set čtverečních metrů.

Výstava Šangri-la o národech žijících pod Himalájemi

Pořadatelé chtějí do bájné Šangri-ly lidi zvát hned po celý půl rok, v případě zájmu nevylučují prodloužení expozice, která sídlí ve stejných prostorách jako výstava kontroverzních preparovaných lidských těl Bodies. V jiné verzi výstavu viděli v Bratislavě, kam se na ni ve třech měsících přišlo podívat přes šedesát tisíc zájemců.

Výstava Šangri-la o národech žijících pod HimalájemiVýstava Šangri-la o národech žijících pod HimalájemiVýstava Šangri-la o národech žijících pod Himalájemi

"Vstupné bude ve všední dny okolo dvě stě, o víkendu o třicet korun více. Studenti zaplatí pod sto šedesát korun. Rodinné vstupné pro čtyři lidi bude něco málo pod pět set korun," dodal Hrbek z pořadatelské agentury Glanc.

Výstava by měla být pestrou interaktivní exkurzí mimořádně rozmanitým světem pod nejvyššími velehorami světa. V jedné z místností uslyší zájemci modlitební mumlání tibetských mnichů, jen o kousek dál budou moci zavítat do skutečného tibetského příbytku s malými kamínky uprostřed.

Výstavu by měl člověk prožít v autentickém prostředí. Finále cesty výstavní Šangri-lou by měla vyústit do rušné ulice indického velkoměsta.

"Plánujeme tady krámek s kořením, čajovnu, holičství nebo se tady budou v keramické nádobě péct indické placky čapátí," prozradil Šaroch, který se Švaříčkem také vyzkoušel ostruhy cestovatele.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Další z rubriky

V obci u Tišnova jako jediní na Moravě vaří pivo v klášteře

V klášteře Porta Coeli v Předklášteří na Tišnovsku po 77 letech obnovili výrobu...

V klášteře cisterciaček v Předklášteří u Tišnova se po staletí vařilo pivo, jenže za druhé světové války výroba...

Změnou pruhů na Údolní v Brně zmátli řidiče. Část z nich jezdí špatně

Přechodem zrušili pruhy pro auta. Přesto nimi některá auta stále jezdí.

Na Údolní ulici v Brně sice namalovali chybějící přechod, kvůli nutnému zúžení silnice ale změnili i další pruhy....

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz