Vědci pátrají po rysovi z Moravského krasu, na podzim zmizel beze stopy

  8:52aktualizováno  8:52
Už několik měsíců nemají výzkumníci žádné zprávy o rysovi, který před třemi lety úspěšně obydlel Moravský kras a jeho okolí. Při pátrání po vzácné šelmě proto žádají o pomoc také veřejnost. Panují obavy, že rysa mohl někdo upytlačit.

Mladý samec rysa ostrovida, který dostal jméno Kryštof, byl v Moravském krasu zaznamenán na podzim 2016. Do severní oblasti Jihomoravského kraje doputoval až z Karpat a v pro něm nezvyklém teritoriu se výborně adaptoval.

„O rysovi jsme se dozvěděli díky náhodným pozorovatelům, kteří se s námi podělili o své zážitky. Následný detailní monitoring významně zvýšil naše znalosti o tom, jak rys v kulturní krajině jižní Moravy může žít,“ sdělil Miroslav Kutal, akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně a vedoucí programu Šelmy v Hnutí Duha.

Vědcům se samotářskou šelmu povedlo v červnu 2017 odchytit a vybavit ji obojkem s GPS. Díky tomu zjistili, že rys se během roku pohyboval na území o velikosti 360 kilometrů čtverečních a v několika stovkách případů zvládl překročit frekventované silnice.

Jeho oblíbenou kořistí byl srnec, v asi čtvrtině případů si pochutnal na muflonovi.

Rysy zabíjí auta i pytláci

Loni v červnu se však obojek s GPS po roce automaticky odpojil a Kryštof tak výzkumníkům zmizel z dohledu. „Chtěli jsme ho znovu odchytit, ale to už se nepodařilo. Pak jsme jej ještě viděli na záznamech z fotopastí, ale od podzimu žádné stopy nemáme,“ oznámil Kutal.

Fotogalerie

Důvodů rysova zmizení může být víc. „Například mohlo dojít k upytlačení, otravě nebo srážce s dopravním prostředkem. Vzhledem k mladému věku a absenci samice také nevylučujeme přesun na jiné území,“ nastínil Martin Duľa, zoolog a vedoucí výzkumu rysa z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.

Vědci a ochránci přírody doufají, že by jim s nalezením rysa nebo alespoň stop po něm mohla pomoct veřejnost. Indicie je možné posílat na mail stopy@selmy.cz. Kryštof by se mohl vyskytovat v širší oblasti Moravského krasu, Drahanské vrchoviny a navazujících pohořích.

„Kryštof je unikátní jedinec svého druhu. Jeho osud nás nadále nesmírně zajímá. Pro efektivní ochranu druhu je důležité identifikovat a řešit příčiny, které brání těmto šelmám obsazovat nová teritoria a setrvat na území mimo trvalou oblast výskytu rysa v Česka,“ vysvětluje Duľa.

Aby se rys ve střední Evropě uchytil, musí být schopen se pohybovat mezi izolovanými populacemi, které se nacházejí například na Šumavě nebo v Beskydech. Mladí kočující rysové však častou zemřou pod koly aut nebo zmizí beze stopy.

Poslední studie také dokazují, že jsou rysové často obětí nelegálního lovu.

Autor:

Nejčtenější

Piják lužní se z jihu Moravy šíří po Česku, pro psy může být smrtelný

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy,...

Ještě před rokem o existenci tohoto vzácného druhu klíštěte věděli jen odborníci. Název piják lužní obyčejným lidem...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Řidič vystoupil kvůli kameni na cestě, zánovní SUV se skutálelo ze srázu

Muž zapomněl na lesní cestě zajistit svou škodu proti pohybu, auto se tak...

Chvilková roztržitost připravila padesátníka na Brněnsku o jeho zánovní vůz Škoda Kodiaq. Když při cestě na chatu...

Znojemský kouč telefonoval během zápasu. Chtěl si stěžovat u šéfů EBEL

NOVÝ KOUČ. Znojemské hokejisty převzal Miroslav Fryčer.

Trenér znojemských hokejistů Miroslav Fryčer během nedělního třetího čtvrtfinále EBEL na ledě Vídně názorně předvedl,...

Hitlera v Brně provázely trapasy, jeho příznivci poté vypálili synagogu

Adolf Hitler zdraví německé vojáky před hlavním nádražím při své návštěvě Brna...

Přesně před 80 lety dorazil poprvé a naposledy do Brna Adolf Hitler. Bylo to „vůdcovo“ neplánované rozhodnutí, přesto...

Další z rubriky

Na magistrátu Švachulu nechtěli, na radnici Brna-střed jej ANO nechalo

V první předvolební debatě v hotelu International se střetli lídři devíti...

Když začali policisté odkrývat kauzu machinací kolem veřejných zakázek na jedné z brněnských radnicí, bývalý primátor...

Stavební boom na jižní Moravě končí, mohou za to hypotéky i úředníci

Stavba bytového domu v Nové ulici.

Počet vydaných stavebních povolení na jižní Moravě klesl o desetinu. Projevuje se tak nižší dostupnost hypoték, ale...

Polystyren, bóje, sítě. Brněnští vědci našli odpadky i na Antarktidě

Vědci Masarykovy univerzity odnáší odpad na Nelsonově ostrově v Antarktidě.

Ani jedna z nejodlehlejších končin zeměkoule není ušetřena zamoření lidskými odpadky. V Antarktidě se o tom přesvědčili...

Najdete na iDNES.cz