Vědci pátrají po rysovi z Moravského krasu, na podzim zmizel beze stopy

  8:52aktualizováno  8:52
Už několik měsíců nemají výzkumníci žádné zprávy o rysovi, který před třemi lety úspěšně obydlel Moravský kras a jeho okolí. Při pátrání po vzácné šelmě proto žádají o pomoc také veřejnost. Panují obavy, že rysa mohl někdo upytlačit.

Mladý samec rysa ostrovida, který dostal jméno Kryštof, byl v Moravském krasu zaznamenán na podzim 2016. Do severní oblasti Jihomoravského kraje doputoval až z Karpat a v pro něm nezvyklém teritoriu se výborně adaptoval.

„O rysovi jsme se dozvěděli díky náhodným pozorovatelům, kteří se s námi podělili o své zážitky. Následný detailní monitoring významně zvýšil naše znalosti o tom, jak rys v kulturní krajině jižní Moravy může žít,“ sdělil Miroslav Kutal, akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně a vedoucí programu Šelmy v Hnutí Duha.

Vědcům se samotářskou šelmu povedlo v červnu 2017 odchytit a vybavit ji obojkem s GPS. Díky tomu zjistili, že rys se během roku pohyboval na území o velikosti 360 kilometrů čtverečních a v několika stovkách případů zvládl překročit frekventované silnice.

Jeho oblíbenou kořistí byl srnec, v asi čtvrtině případů si pochutnal na muflonovi.

Rysy zabíjí auta i pytláci

Loni v červnu se však obojek s GPS po roce automaticky odpojil a Kryštof tak výzkumníkům zmizel z dohledu. „Chtěli jsme ho znovu odchytit, ale to už se nepodařilo. Pak jsme jej ještě viděli na záznamech z fotopastí, ale od podzimu žádné stopy nemáme,“ oznámil Kutal.

Fotogalerie

Důvodů rysova zmizení může být víc. „Například mohlo dojít k upytlačení, otravě nebo srážce s dopravním prostředkem. Vzhledem k mladému věku a absenci samice také nevylučujeme přesun na jiné území,“ nastínil Martin Duľa, zoolog a vedoucí výzkumu rysa z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.

Vědci a ochránci přírody doufají, že by jim s nalezením rysa nebo alespoň stop po něm mohla pomoct veřejnost. Indicie je možné posílat na mail stopy@selmy.cz. Kryštof by se mohl vyskytovat v širší oblasti Moravského krasu, Drahanské vrchoviny a navazujících pohořích.

„Kryštof je unikátní jedinec svého druhu. Jeho osud nás nadále nesmírně zajímá. Pro efektivní ochranu druhu je důležité identifikovat a řešit příčiny, které brání těmto šelmám obsazovat nová teritoria a setrvat na území mimo trvalou oblast výskytu rysa v Česka,“ vysvětluje Duľa.

Aby se rys ve střední Evropě uchytil, musí být schopen se pohybovat mezi izolovanými populacemi, které se nacházejí například na Šumavě nebo v Beskydech. Mladí kočující rysové však častou zemřou pod koly aut nebo zmizí beze stopy.

Poslední studie také dokazují, že jsou rysové často obětí nelegálního lovu.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Záchranáři chtějí přidat plyn, vadí jim rychlostní limity pro sanitky

Ilustrační snímek

Řidiči sanitek jihomoravské záchranné služby chtějí uvolnit či úplně zrušit rychlostní limity, které nařídilo vedení....

Další z rubriky

Mahenova sebevražda byla kapitulací jen jeho, ne národa, říká znalec

Slavný básník, novinář, dramaturg, knihovník, režisér i divadelní kritik Jiří...

Když se 22. května 1939 vrátily manželka, sestra a tchyně Jiřího Mahena z divadla, našly jej bez známek života....

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

Pomoct s pátráním po syslech může i veřejnost, prozradí je třeba pískání

Sysel obecný.

S jarem nedávno skončil i zimní spánek syslů. Do terénu proto vyrazili výzkumníci, kteří po tomto kriticky ohroženém...

Najdete na iDNES.cz