Římské náměstí získá po opravě „intimnost“, počítá i s dětmi

  10:23aktualizováno  10:23
Další náměstí v historickém centru Brna čeká kompletní oprava. Proměna prostoru by měla začít do tří let. Na téměř zapomenutém plácku má vyrůst dětské centrum, prostor pro tradiční rukodělné trhy a kulturní vystoupení, ale i nová prosklená budova.

Vítězný návrh brněnských architektů Lukáše Fišera a Kristýny Caskové na budoucí podobu Římského náměstí. | foto: Návrh brněnských architektů Lukáše Fišera a Kristýny Caskové

Právě s tím totiž počítá návrh dvou brněnských architektů Lukáše Fišera a Kristýny Caskové, kteří zvítězili ve veřejné architektonické soutěži.

"Prostor jsme rozdělili na dvě části a každá z nich má jiný charakter. První prostor by se měl více uzavřít, aby nabyl na intimnosti. Bude to prostor, kde si lidé v klidu posedí," vysvětlil architekt Lukáš Fišer.

Jeho plán dále využívá i zadní blok domů. "Dva domy by měly mít funkci vnitrobloku, kde by mohlo vyrůst například mateřské či společenské centrum," sdělil architekt.

Druhé místo (Aleš Stuchlík, Jana Šerá,  Milan Šuška)

Právě vítězný návrh podle odborné poroty, ve které zasedla například městská zastupitelka Kateřina Dubská (SZ), architekt Ján Stempel či architektka Henrieta Moravčíková, nejlépe vystihuje potenciál dlouhodobě neřešeného prostoru v historické části města.

"Nově navrhovaná zástavba je zdařilou kombinací sledování historické stopy náměstí a nových možností dostavby vnitrobloku," popsali porotci ve svém hodnocení.

Soutěží v Brně je málo

Způsob veřejné soutěže, jakým byl vítězný návrh vybrán, hodnotí kladně i brněnský architekt Jan Sapák, který již delší dobu poukazuje na nedostatek architektonických soutěží ve městě.

"V Brně jsou architektonické soutěže vzácností. Je dobře, že se alespoň na toto náměstí soutěž vypsala, ale i tak je jich málo," podotýká Sapák.

Právě při rekonstrukci Moravského náměstí či Zelného trhu vybírali představitelé Brna jen mezi hrstkou návrhů, které sami zvolili (čtěte více).

Římské náměstí v Brně

Do veřejné soutěže o podobu Římského náměstí se přitom přihlásilo dvaadevadesát zájemců. "Tato soutěž byla anonymní a otevřená, kdokoliv bez omezení se do ní mohl přihlásit," uvedl náměstek primátora Martin Ander (SZ).

Přihlášení měli za úkol vytvořit takový návrh, který by zachoval historický ráz Římského náměstí, jeho průchodnost, a navíc měli vytvořit klidovou zónu a vodní prvek. K vítěznému návrhu se vyjádří i Brňané. "Nabídneme jej k diskusi," dodal Ander.

Římské náměstí bylo ve středověku součástí brněnského židovského ghetta. Podle brněnských radních má svou hodnotu i přesto, že se nejedná o hlavní prostranství města.

římské náměstí

Prostor mezi ulicí Masarykovou, Josefskou a Orlí je součástí městské památkové rezervace. Oficiálně náměstí neexistuje. Od roku 1867 se jmenuje Františkánská ulice, její jižní stranu tvoří zdi františkánského kostela a kostela svaté Máří Magdaleny. Název Římské náměstí se změnil někdy mezi lety 1744 a 1867. Do roku 1744 to byl Židovský plácek. Před třinácti lety zde archeologové objevili studnu ze 13. století.

Název Ŕímské náměstí v Brně oficiálně neexistuje, v historii místo neslo pojmenování Židovský plácek.


Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Totemy i sošky. V Brně vystavují předměty ze zemí, kudy cestovali H+Z

V brněnském Paláci šlechtičen se koná výstava Tamtamy času, která návštěvníky...

Nedávné sté narozeniny Miroslava Zikmunda si připomínají i v Brně. V Paláci šlechtičen cestovateli skládá hold výstava...

Ztrácejí se bariéry mezi tím, co nosí muži a ženy, ukazuje veletrh v Brně

I brněnské módní veletrhy Styl a Kabo ukázaly, že se v dnešní době ztrácejí...

Hity pro plavkovou sezonu nebo novou kolekci spodního prádla mohli obdivovat účastníci sobotní módní přehlídky na...

VIDEO: Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu, poté zkusil utéct

Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu

V divokou honičku se minulý čtvrtek změnila policejní kontrola na Břeclavsku. Řidič před hlídkou začal zběsile ujíždět...

Najdete na iDNES.cz