Prvních tříd se v září bude otvírat víc. Stejně ale nestačí

  7:53aktualizováno  7:53
Do prvních tříd přicházejí silnější ročníky. Některé brněnské školy tak odmítají děti kvůli naplnění své kapacity. Musejí dát přednost dětem ze své spádové oblasti. Největší zájem je o jazykové a sportovní základní školy a o ty se speciálními výukovými metodami.

Dětí do prvních tříd letos nastoupí hodně. | foto: Radek Miča, MAFRA

Letos poprvé musel Roman Tlustoš, ředitel základní školy na Husově ulici v centru Brna, odmítnout několik dětí, které se přišly zapsat do první třídy.

"Je to předzvěst babyboomu. Také v dalších dvou třech letech očekávám hodně dětí, takže si školy budou moci víc vybírat," myslí si Tlustoš.

jak se dostat na základní školu

Rodiče musí přijít s budoucím prvňákem k zápisu, jehož termín vyhlašuje každá škola individuálně. Obyčejně trvá dva dny a informace o něm se rodiče dozvědí na webových stránkách školy.

Nejvíce zápisů proběhlo v Brně minulý víkend. Spádová škola v obvodu, kde má dítě trvalé bydliště, dítě vzít musí. Pokud si rodiče vyberou jinou školu, nemusí se na ni dítě dostat z kapacitních či jiných důvodů.

Zájem rodičů prvňáků se projevil především na školách, které mají dobrou pověst nebo jsou něčím zajímavé. Na některých tak musely děti čekat skoro hodinu, než na ně při zápisu přišla řada.

Letí jazyky i daltonovské zásady

Zatímco na Husově ulici učí podle daltonských zásad, tedy kladou důraz na samostatnost dětí, ale učí je i pracovat ve skupinách, větší zájem je také o jazykové základní školy.

 "Oproti loňsku jsme zaznamenali vyšší zájem," potvrdil Leopold Trněný, ředitel základní školy na Antonínské ulici, kde se specializují na výuku cizích jazyků.

Ještě při víkendovém zápisu nevěděli, zda budou mít místo pro všechny přihlášené děti. To nutilo některé rodiče taktizovat. 

"Ačkoliv se naše dcera učí ve školce angličtinu, raději jsem jí jako první jazyk zapsala němčinu. Měla tak větší šanci, že se na Antonínskou dostane v případě, že by otevírali jenom dvě třídy," uvedla jedna z matek, která přišla minulý pátek k zápisu.

Otvírají se i tři první třídy

Po víkendu ale bylo jasné, že se letos najde místo pro tři první třídy, a budou tak přijaty všechny děti, které se přihlásily. "Příští rok už ale budeme muset děti odmítat kvůli kapacitě školy," dodal ředitel Trněný.

O jednu třídu víc než loni budou otevírat také základní školy na Slovanském náměstí v Králově Poli, na Gajdošově ulici v Židenicích, ale i sportovní škola na Úvoze.

Zápis do první třídy

"Normálně máme dvě první třídy, letos jsme zapsali tři. Děti neodmítáme, protože ani tak nemáme naplněnou kapacitu," popsal ředitel základní školy na Úvoze Miloš Doležal. Škola se pyšní kromě hokejových tříd také jedinou třídou pro výrazně nadané děti na jižní Moravě. I těch se letos přihlásilo víc než obvykle.

Největší zájem je o odlišující se školy

Protože se školy plní silnějšími ročníky, začínají některé z nich při zápisu přihlížet k trvalému bydlišti budoucích prvňáčků. Pokud totiž přijde dítě ze spádové oblasti, musí jej škola přijmout. Přespolní vzít mohou a nemusí, záleží na kapacitě budovy a další specializaci.

Největší převis poptávky je u škol, které v něčem vynikají. "Mezi školami jsou velké rozdíly. Rodiče velmi vybírají, na kterou školu svoje děti pošlou. Žádanost školy také vypovídá o její dobré pověsti, o spokojenosti rodičů a o dobré tradici," myslí si David Jalový, ředitel základní školy na Slovanském náměstí v Králově Poli.

Do zdejší školy, která má rozšířenou výuku jazyků, chodí více než polovina dětí z jiných částí města.

True

"Ještě loni většina základních škol bojovala o každého žáka, letos ten boj nemusí být tak intenzivní. Ale nevěřím tomu, že by šikovného prvňáka škola nemohla vzít, i když nebydlí ve spádovém obvodu," myslí si Yveta Gašparcová, ředitelka školy na Bakalově nábřeží, která má dlouholetou tradici výuky cizích jazyků.

Podle názoru Gašparcové ale spádovost v takovém městě jako je Brno ztratila smysl ve chvíli, kdy se jednotlivé školy mohou všelijak orientovat a specializovat.

Rodiče se dozví výsledek za týden

Situace v Brně je oproti jiným jihomoravským městům zvláštní v tom, že řada rodičů zapisuje dítě na dvě či tři základní školy a teprve podle toho, zda je škola přijme či odmítne, se rozhoduje, kam nakonec dítě pošle.

"Začátkem února by rodiče měli dostat od školy rozhodnutí, zda dítě škola přijala," řekl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Magistrát zatím přesné počty přijatých žáků nezná.

"Pokud se dítě hlásilo na jinou než spádovou školu, a ta jej nevzala, musí pak zkontaktovat svoji školu, která by je měla přijmou, i když už zápis proběhl," dodal Žára.

Spádové oblasti jednotlivých škol rodiče najdou na webu magistrátu, každoročně je aktualizuje zvláštní vyhláška.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Hromadné nehody aut u Brna ucpaly oba směry D1, zranili se dva lidé

Hromadná nehoda pěti aut na západním okraji Brna zastavila v úterý ráno provoz...

Dvě hromadné nehody dopoledne omezily provoz v obou směrech na dálnici D1 poblíž Brna. Nejprve se na západním okraji...

Rakousko ocenilo exprimátora Vokřála za historické smíření vyhnání Němců

Čtyřiapadesátiletý brněnský primátor Petr Vokřál a lídr místní kandidátky hnutí...

Velké zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku dnes dostal bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO)....

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Najdete na iDNES.cz