Porodní asistentka Markéta Zemanová podává novorozené dítě jeho matce Zdeňce...

Porodní asistentka Markéta Zemanová podává novorozené dítě jeho matce Zdeňce Švachové v nově otevřeném centru porodní asistence ve Fakultní nemocnici Brno (22. září 2021) | foto: ČTK

Porody na míru. V Brně otevírá centrum, kde mají hlavní slovo asistentky

  • 4
Přirozeně a bez zbytečných zásahů. Největší porodnice v Česku se hlásí k porodům, u nichž úřadují porodní asistentky. Pro rodičky, které chtějí svého potomka přivést na svět v rodinnějším prostředí, se pod křídly Fakultní nemocnice Brno otevřelo Centrum porodní asistence.

Neohleduplný přístup, zasahování do přirozeně rozběhlého porodu nebo přílišné podávání léků patří k nejčastější kritice, kterou novopečené matky adresují českým porodnicím. Současný trend je přitom přesně opačný. Stále více žen chce rodit přirozeně a oceňují individuální přístup.

I proto teď největší tuzemská porodnice, která spadá pod Fakultní nemocnici Brno a v níž ročně přijde na svět šest tisíc dětí, otevírá Centrum porodní asistence, čímž posiluje přístup k přirozeným porodům, do kterých se nezasahuje, když to není nutné.

„Chceme, aby se žena v porodnici cítila jako doma a porod pro ni byl hezký zážitek. Vytvořením centra dáváme větší důraz na fyziologický, tedy přirozený porod, který potřebuje čas, trpělivost a individuální přístup,“ přibližuje vedoucí centra Miloslava Kameníková.

Centrum porodní asistence nepředstavuje žádnou novou budovu, ale změnu koncepce péče. Promítne se do provozu porodnice v obou jejích pracovištích, tedy na Obilním trhu i v Bohunicích, kde bude působit celkem sedmdesát porodních asistentek. V chystané nové budově porodnice se pak už počítá se samostatnými a uzpůsobenými prostory.

Podle Kameníkové má i prostředí vliv na psychickou pohodu rodičky, ale základem spokojenosti je přístup lidí.

„Už se moc těšíme do nové porodnice, kde budeme mít důstojné podmínky a plánujeme i rodinné pokoje, jež budou nemocniční prostředí připomínat ještě méně,“ popisuje Kameníková, která v oboru pracuje už šestatřicet let a otevření takového pracoviště je vyvrcholením její celoživotní snahy o zdokonalování porodnické péče.

S lékařem za zády

Právě o porodnickou péči se postarají porodní asistentky, jež porod vedou a přebírají za poskytovanou péči zodpovědnost.

„Tímto krokem jsme udělali jasno v tom, jaká oblast patří do rukou porodní asistentky a jaká do rukou lékařů, přičemž obě profese vidím jako rovnoprávné. Porodní asistentka je tou nejvhodnější zdravotnickou profesí v péči o zdravou těhotnou a rodící ženu,“ podotýká přednosta gynekologickoporodnické kliniky Vít Weinberger, jenž tento krok inicioval a prosadil. Nové centrum tak jasně vymezuje pravomoci porodních asistentek.

6 tisíc porodů ročně provede klinika FN Brno.

70 porodních asistentek může nově vést porod.

Lékaři však upozorňují, že ochrana zdraví při porodu stále zůstává alfou a omegou.

„Zajištění bezpečí je pro nás to zásadní. Chceme ho doplnit empatickým přístupem k rodičkám a nabídnout jim individualizovanou péči a více komfortu,“ oznamuje vedoucí perinatologického centra FN Brno Petr Janků.

Ve skupině rodiček s nízkým rizikem je podle něj obrovský prostor pro rozvoj nabídky péče. „I porod, kde je nízké riziko, se ale může rizikovým stát během chvilky. Proto je důležité, aby porodní asistentka měla takzvaně za zády lékaře, který může v případě potřeby zasáhnout a urgentní situaci vyřešit,“ sděluje Janků.

Novinkou v centru bude, že si žena může ještě před porodem vybrat konkrétní asistentku. Ty totiž nabízejí i konzultace v prenatální poradně. Rodičkám tak odpadne stres z neznámých lidí, tato služba je ovšem za poplatek 15 tisíc korun, který se platí za držení pohotovosti nad rámec pracovní doby.

„Když rodičku znám a provázím ji už v těhotenství, je pak porod i pro mě srdeční záležitost. Jsem empatický člověk,“ říká porodní asistentka Kateřina Jurdová.

Matky sepisují přání

Právě osobní péči chválí i Tereza Rašková, která spolu s porodní asistentkou před pár dny přivedla na svět potomka. „Porodnici jsem si vybrala právě i díky porodním asistentkám. Jedna z nejzásadnějších věcí byl individuální přístup. Šla jsem do prostředí, které mi nebylo cizí, zároveň mi moc pomohl empatický přístup (porodní asistentky) Markétky,“ líčí čerstvá matka.

K péči na míru patří sestavení porodního plánu a sepsání přání, v němž budoucí rodička naformuluje své představy. „Někdy obsahuje až šestnáct stran. Sepisují je především přemýšlivé ženy, kterým není jedno, jak bude jejich porod probíhat. Vyjadřují se třeba k počtu lidí u porodu, zda mohou být přítomni medici, jestli se chce vyvarovat medikace, v jaké poloze by chtěla rodit,“ vyjmenovává Kameníková.

Centrum zatím funguje v pilotním režimu, oficiálně se otevře 1. října. Porodnice bude také dále prohlubovat vzdělání porodních asistentek a založila Nadační fond Proni, který umožní financovat projekty rozvoje a modernizace, jež není možné uhradit z veřejných zdrojů.