Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Za dosud nevídaným přesunem fakulty v Brně stojí pokrok i rozepře

  6:41
Za unikátním stěhováním brněnské farmaceutické fakulty pod Masarykovu univerzitu stojí vyostřené spory na Veterinární a farmaceutické univerzitě. Studenti i vyučující věří, že napjatá atmosféra se stane minulostí.
Přesun brněnské farmaceutické fakulty pod křídla Masarykovy univerzity bude...

Přesun brněnské farmaceutické fakulty pod křídla Masarykovy univerzity bude pouze formální, i nadále se bude vyučovat v areálu na Palackého třídě. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Když rektoři Veterinární a farmaceutické univerzity (VFU) a Masarykovy univerzity slavnostně oznámili, že se farmaceutická fakulta od července přesune pod největší brněnskou vysokou školu, prezentovali dosud nevídaný krok jako významný posun tohoto vědního oboru.

„Vzdělávání v co možná nejvyšší kvalitě vyžaduje propojení úředního zázemí farmacie a humánní medicíny,“ argumentoval před měsícem rektor VFU Alois Nečas.

Jenže významnou roli ve vůbec prvním meziuniverzitním přesunu fakulty v novodobých dějinách českého školství sehrály také dlouhodobé spory právě mezi Nečasem a vedením fakulty.

Redakci MF DNES to dosvědčilo hned několik zdrojů, většina z nich pod podmínkou anonymity z obav o svoji budoucnost.

Bývalý proděkan: Obě strany ztělesňují aroganci moci

Po dotazech tuto verzi potvrdila i děkanka farmaceutické fakulty Radka Opatřilová. „S rektorem Aloisem Nečasem se nedalo vyjít, nebyl ochoten s námi diskutovat,“ připustila děkanka s tím, že více situaci nechce komentovat.

Problematické vztahy, atmosféru strachu a nevraživosti, jak ji popsali vyučující i studenti, potvrdil rovněž bývalý proděkan farmaceutické fakulty a nynější ředitel Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů Jan Šaloun. Podle něj však není chyba jen na Nečasově straně.

„Třaskavou kombinací je interakce rektora s děkankou. Na obou stranách nelze hledat schopnost konstruktivní debaty. Oba ztělesňují aroganci moci. Navzájem proti sobě staví své figurky, studenty a akademické pracovníky. Pokud chtějí jejich ‚poddaní‘ přežít, drží hubu a koukají se na špičky,“ uvedl Šaloun v obsáhlejším vyjádření, ze kterého MF DNES cituje.

„Byla to nakonec děkanka, která bez mandátu, respektive i prostého vědomí akademického senátu, začala vyjednávat s Masarykovou univerzitou o přesunu,“ dodal.

Vracím farmacii do 21. století, říká děkanka

Podle Opatřilové jsou komentáře Šalouna osobním útokem a mstou. „Byl součástí bývalého vedení, které přivedlo fakultu nazpět do 19. století. Já jsem ji zachránila a mimo jiné i tímto přesunem se farmacii snažím vrátit do 21. století. A co se týče mandátu, ten vychází už ze samotné funkce děkanky,“ brání se Opatřilová.

Připomněla, že vznik druhé brněnské farmacie pod Masarykovou univerzitou inicioval už před dvěma lety tehdejší rektor Mikuláš Bek. Ona později přišla s variantou přesunu, kterou se podařilo dotáhnout do úspěšného konce.

MF DNES se několikrát pokoušela kontaktovat i rektora Nečase, na telefonáty, zprávu ani e-mail však ani po týdnu neodpověděl. Není to ovšem poprvé, kdy se dostal v negativním světle do centra pozornosti.

Pro „totalitní“ praktiky byl kritizovaný už před třemi lety, kdy se řešil jeho nástup do funkce rektora. Kvůli odcházejícím pedagogům a atmosféře na škole vznikla i webová stránka, kde studenti anonymně vyjádřili strach z tehdejšího děkana veterinární fakulty.

„Studenti se mě nemusí bát. Pomáhám jim a většina se po ukončení studia stane mými přáteli,“ uvedl tehdy Nečas.

Jenže situace se podle všeho nezměnila. Redakce oslovila hned několik současných studentů, kteří oficiálně odmítli vztahy na univerzitě komentovat právě proto, že se obávají msty ze strany „nadřízených“.

20 milionů ročně za nájem

Každopádně oni i vyučující věří, že přesunem pod Masarykovu univerzitu, kde se farmacie stane desátou fakultou, se vyostřené spory stanou minulostí. O tom nepochybuje ani její rektor Martin Bareš.

„Je důležité, aby farmacie stála vedle medicíny a dalších oborů na naší univerzitě. Nebudu komentovat dění na jiných školách, nicméně u nás dojde k novým volbám vedení fakulty,“ prohlásil Bareš.

Volby jsou ostatně nutné – „stará“ fakulta totiž formálně zanikne a následně zase vznikne pod hlavičkou jiné školy. „Česká legislativa nepočítá s přesouváním fakult mezi univerzitami, proto jsme museli zvolit toto řešení,“ vysvětlila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová a dodala, že s přesunem se počítá na přelomu června a července.

Půjde však pouze o formální stěhování, i nadále se totiž bude vyučovat v současném areálu na Palackého třídě. „Momentálně nemáme vhodné prostory pro umístění téměř tisícovky nových studentů, do budoucna ale chceme rozšířit bohunický kampus. To však záleží na dotacích z Evropské unie,“ upozornila Fojtová.

Studenti tak nepřijdou o dosavadní komfort v podobě nového pavilonu farmacie, který škola nechala postavit před šesti lety. Masarykova univerzita za 36 milionů korun odkoupí vědecké přístroje a za pronájem budov zaplatí. „Ročně půjde o více než dvacet milionů korun,“ upřesnila Opatřilová.

Studenti si polepší

Navzdory vyostřeným sporům se všichni oslovení shodují, že přesun farmacie může přinést hlavně pozitiva. Že si polepší i samotní studenti, tvrdí rovněž člen akademického senátu Masarykovy univerzity Oldřich Tristan Florian, který zpracoval rozdíly mezi školními řády obou univerzit.

„Budou mít flexibilnější podmínky pro postup do dalšího semestru a jejich evidence studia bude probíhat čistě elektronicky,“ nastínil s tím, že nová škola má na druhou stranu méně pokusů na absolvování předmětů a studenti musí platit vyšší poplatky za prodlužování studia.

„Masarykova univerzita v každém případě nechce nikomu uškodit a zvažuje výjimky z některých přísnějších pravidel pro stávající studenty farmacie,“ doplnila mluvčí Fojtová.

Přesun fakulty farmacie v pondělí oficiálně schválil akademický senát Masarykovy univerzity. Senát Veterinární a farmaceutické univerzity již stěhování potvrdil v první půlce dubna.

Autor:
  • Nejčtenější

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

Budou se měnit učebnice? Vědci z Brna zobrazili reálnou podobu chromozomu

Obrázky chromozomu, které vídáme v učebnicích biologie, se zřejmě budou muset brzy proměnit. Vědcům v Brně se totiž jako prvním na světě podařilo zobrazit reálnou podobu chromozomu, o což se dosud...

18. července 2024  14:22

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně se jeden čas nedalo pít pivo, říká historik. Bylo nápojem chudých

Chmelový mok je s českým národem spjatý od nepaměti. A to i na jižní Moravě, kterou si všichni spojují spíše s vínem. Historik pivovarnictví Filip Vrána se zaměřil na počátky i současnost pivní...

17. července 2024  10:24

Úřady nestíhají řešit údajně černé chatky kolem Nových Mlýnů, dostanou posily

Při příjezdu k vodní nádrži Nové Mlýny do stejnojmenné části obce Přítluky na Břeclavsku vidí člověk na jedné straně silnice klasickou venkovskou zástavbu. Na té druhé však za mladými stromky...

25. července 2024  5:33

Část bývalé brněnské továrny má být kulturní památkou, rozhodlo ministerstvo

Ministerstvo kultury rozhodlo, že část areálu bývalé textilní továrny Mosilana v Brně bude kulturní památkou. Památkáři poslali ministerstvu návrh před třemi lety poté, co developerská společnost...

24. července 2024  15:12

Za pašování kokainu dostal muž devět let, pomáhali mu dva automechanici

Pět set korun za každý přivezený gram získával Tomáš Slovák, který se přiznal, že opakovaně pašoval kokain z nizozemského Eindhovenu do Česka. Drogu ukrýval ve svém autě v nádržce na kapalinu do...

24. července 2024  14:32

Brněnský festival Pop Messe se přesunul, přinese devadesátkový tanec i rap

Na brněnském festivalu Pop Messe tento týden na pěti pódiích vystoupí skoro 60 kapel a interpretů, a to jak zahraničních, tak domácích. Festival se poprvé koná na velodromu v Pisárkách.

24. července 2024  10:06

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...