Do ulic Lanžhotu i jeho okolí proto vyrazily dvě desítky policistů. "Pohřešované nezletilé děti hledal každý, kdo mohl," popsala mluvčí.
Břeclavští policisté si na pomoc zavolali také cizineckou policii. "Máme kvalitní skupinu kynologie s dobře vycvičenými psy, proto nás operační důstojník jihomoravského krajského ředitelství požádal o součinnost a do Lanžhotu vyjeli pátrat i dva psovodi se služebními psy Flopem a Christem," popsal mluvčí cizinecké policie Brno Roman Pittner.
A právě nasazení psovodů se vyplatilo. Pohřešované našel šestiletý německý ovčák Flop a čtyřletý německý ovčák Christ, hlídkoví psi, kteří se používají hlavně při vyhledávání pohřešovaných osob, vzápětí.
"Třicet minut po půlnoci jsme obě děti vypátrali na jedné z chat nedaleko Lanžhotu, syn byl se svým otcem, on i jeho kamarádka byli v pořádku," popsal vedoucí oddělení služební kynologie Zdeněk Kraus.
Podle břeclavské policejní mluvčí byly děti v oblasti takzvaného "čtvrtého járku". "Chytali tam prý ryby. A zapomněli dát vědět, že se zdrží. Neměli u sebe ani mobilní telefony," vysvětlila.
Psovodi s některými z 23 psů brněnského ředitelství cizinecké policie, mezi kterými jsou hlavně němečtí ovčáci, ale i belgičtí ovčáci nebo výmarský ohař, vyrážejí do terénu denně.
"Každý den je používáme při kontrolách na silnicích v takzvaném schengenském pátrání, kolegové nás přibírají i k většině pátrání po hledaných a pohřešovaných osobách v celém kraji," popsal Pittner.
Ztracené osoby speciálně cvičení psi hledají nejčastěji od dubna do listopadu. "Většinou hledáme důchodce, kteří zapomněli, kde bydlí, a ztratili se, děti, které utíkají z domu, a jakmile začne houbařská sezona, tak nejčastěji pátráme po starších houbařích, kteří se v lese přestali orientovat," přiblížil Kraus.