Brno se dočkalo opery na míru, líčí osudy autora Stalinova pomníku

  14:09
Po dlouhé době měla v Janáčkově divadle světovou premiéru opera napsaná přímo pro brněnský soubor. Inspirací pro ni byl osud sochaře Švece, autora Stalinova pomníku.
Celý pomník J. V. Stalina se na jeviště Janáčkova divadla nevejde. I pouhá ruka...

Celý pomník J. V. Stalina se na jeviště Janáčkova divadla nevejde. I pouhá ruka je však dostatečně působivá. | foto: Marek Olbrzymek, Národní divadlo Brno

V dobách Leoše Janáčka či Bohuslava Martinů bylo běžné, že jejich opery si mohli poprvé poslechnout Brňané. V dnešní době je však světová premiéra původního díla vytvořeného pro brněnský soubor Národního divadla mimořádnou událostí.

Takovou byla v pátek opera Monument, jejímiž autory jsou David Radok a Marko Ivanović.

„Dílo vzniklo na objednávku divadla, takže už od prvních chvil bylo jasné obsazení hlavních postav. Vznikla tak opera doslova šitá na tělo jak souboru, tak budově Janáčkova divadla,“ vysvětlil skladatel a šéfdirigent brněnského operního souboru Marko Ivanović.

Podle obou autorů je nejtěžší najít téma – aby dnes dávalo smysl a šlo sdělit formou opery. Inspiraci našli v životním osudu sochaře Otakara Švece, který byl stejně jako dalších 54 umělců v roce 1949 přinucen zúčastnit se soutěže na vytvoření pomníku J. V. Stalina pro pražskou Letnou.

„Budování Stalinova pomníku je samo o sobě tak dramatické, že by ho mohl málokdo vymyslet,“ přiblížil režisér a autor libreta David Radok s tím, že se událostmi jen inspiroval a nejde o životopisný dokument.

Skladatele inspirovaly i předvolební klipy

Sochař Švec vyřešil absurdní a megalomanské zadání návrhem nerealizovatelného monumentu, který ovšem soutěž vyhrál. Politický tlak při tvorbě díla si nakonec vybral oběť nejvyšší a sochař spáchal sebevraždu.

„Pomník na Letné si pamatuju z dětství. Byl to největší Stalinův pomník na světě. Monument oslavující jednoho z největších diktátorů a vrahů historie, kdy během stavby docházelo k nejkrutějším politickým procesům. Tato absurdita pro mě byla také východiskem,“ dodal Radok.

Jeho text v jedenácti scénách zachycuje atmosféru a absurditu situací, do nichž jsou lidé manipulováni blíže neurčeným totalitním politickým režimem.

Ivanović prozradil, že se pro inspiraci díval i na předvolební klipy a videa politiků a sledoval, jak hudba manipuluje davem a hraje na city. Z toho vycházel třeba při scénách masových shromáždění.

„V hudbě neuslyšíte náznaky dobových ilustrací, tomu jsem se bránil. Používám hudbu v její plné šíři včetně různých stylových prostředků k navození odpovídajících emocí a nálad,“ podotkl skladatel, který použil opakující se motivy a příznačné styly pro konkrétní postavy. Třeba sochařova kolegu, který vše vnímá s lehkostí, doprovází swingová a jazzová hudba.

Ponurá šeď a 150 účinkujících

Na jevišti se objeví rekordní počet účinkujících – celkem víc než 150. Vedle desítky sólistů také členové operního sboru, Českého akademického sboru a Dětského sboru Brno.

Ponurost totalitního režimu pomohou dotvořit kostýmy Zuzany Ježkové. „Využíváme mnoha odstínů šedi v souladu s celou atmosférou inscenace. Když režim společnost zažene do kouta a chce ji přetvořit, občané se sami snaží nevyčuhovat. Šeď jim slouží jako mimikry, aby mohli ve své bublině přežít,“ vysvětlila pojetí kostýmů Ježková.

Podle šéfa opery Jiřího Heřmana dokáže Radok strhnout diváka myšlenkou, kterou chce v představení sdělit. „Vytváří inscenace, které diváky oslovují a baví,“ uvedl Heřman. V Brně znají třeba Radokovu Věc Makropulos, Tři fragmenty z Juliette a Lidský hlas.

Při psaní libreta Monumentu čerpal Radok i z dobového tisku z 50. let. „Pročítal jsem si formulace, které jsou jedinečně stupidní. Zároveň jsem si do textu vypůjčil i formulace dnešních politiků. Můj text však doslova nevysvětluje dané situace. Kdyby se totiž začal podobat činohře, přebíral by roli, kterou má v opeře hudba,“ vysvětlil Radok.

Z opery je cítit deprese doby

Sám je také autorem scény. Na jeviště by se celý pomník, který byl vysoký 15 metrů, nevešel. Diváci proto uvidí jeho fragment v podobě obří ruky.

Aby opera nepůsobila jako faktografický dokument, nezaznějí v ní žádná konkrétní jména. Sochař se zkrátka jmenuje sochař, ne Švec, v opeře se neobjeví ani jméno Nejedlého nebo Stalina.

Hlavní roli sochaře se ujal barytonista Svatopluk Sem. „Do opery se podařilo dostat atmosféru doby minulého režimu. Je z ní cítit deprese doby, což podporuje i hudba. Pozval bych na ni spíše mladší generaci, aby viděla, co tenkrát lidé prožívali,“ podotkl Sem.

V roli jeho manželky, jež stejně jako sochař spáchala sebevraždu, se představí Markéta Cukrová. „Téma konfliktu jedince s režimem je aktuální v každé době. Jako Češi navíc máme v uměleckých dílech dluh, co se týče ohlédnutí za minulostí předešlého režimu,“ sdělila Cukrová.

Kromě premiéry Monumentu 7. února v Janáčkově divadle jsou v plánu jen tři únorové reprízy.

Fantasy muzikál ukazuje lidstvo po katastrofě

Až se jednou na Zemi objeví bytosti z vesmíru, stane se dorozumívacím prostředkem hudba. Tak zní motto nového muzikálu Ráj od autorského dua Zdenka Merty a Stanislava Moši, který měl v sobotu premiéru v Městském divadle Brno.

Příběh se odehrává čtyřicet let poté, co na Zemi došlo k záhadné katastrofě a lidstvo se ve svém vývoji ocitlo celá staletí zpět. Jeho hlavním hrdinou je Ruden, zestárlý muž, kdysi brilantní klavírní virtuos. Potkává se s chlapcem, jenž v troskách města náhodou objeví funkční klavír.

Dalším motivem muzikálu je chlapcova láska k mladé tanečnici. Vše se odehrává v kulisách světa zničeného roboty a ovládaného mimozemskou civilizací. Hudební dílo z budoucnosti tak nastíní i otázku, nakolik mohou počítače a umělá inteligence nahradit a přesáhnout člověka.

Inspirací pro sepsání muzikálu byl pro Mošu i italský koncert z roku 2017, kde orchestr dirigoval robot. Ráj je posledním dílem trilogie a volně navazuje na předchozí Peklo a Očistec. Diváci se mohou těšit na Lukáše Janotu, Stanislava Slováka či Zoru Jandovou jako hostující herečku.

  • Nejčtenější

Zdemolované Kladno čeká další baráž. Lídr otočil derby, Kometa je těsně čtvrtá

23. února 2024  17:20,  aktualizováno  22:58

Hokejová extraliga pokračovala pěti zápasy 48. kola. Páteční program definitivně rozhodl, že Kladno...

Lidé platí 44 korun za metr. Nelíbí se jim, že čtvrť chce nájemné skokově zvýšit

23. února 2024  5:12

Obrovský šok, pobouření i vášnivé diskuse vyvolal mezi nájemníky městských bytů na brněnském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žalobce se nedovolá v kauze podmínky za znásilňování nevlastní dcery. Nemůže

22. února 2024  8:36

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nepodá dovolání v kauze muže, kterému odvolací Krajský soud v...

Z 18 pozemků obec prodala jen tři. Není zájem kvůli drahým hypotékám, říká starosta

21. února 2024  6:50

Zatímco v jednom případě zájemci čekali na stavební parcely pět dnů přímo před úřadem, po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po 60 letech změna. Místo Čedoku bude u brněnského nádraží fastfood

23. února 2024  14:12

Funkcionalistický klenot u brněnského hlavního nádraží dostane po více než půl století nové...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Zlevněné HHC mizí z obchodů. Nezkrachujeme, máme alternativy, zní od prodejců

27. února 2024  18:03

Blížící se první březen bude představovat velkou změnu pro obchodníky s konopnými produkty....

Případ vraždy seniorky na Břeclavsku policisté odložili, muž byl nepříčetný

27. února 2024  14:04

Jihomoravská policie ukončila vyšetřování vraždy v Podivíně na Břeclavsku z loňského května a...

Na látání děr nestačí ani miliardy, kilometrů rozbitých silnic neubývá

27. února 2024  13:03

Můžeme být rádi, že se nám daří udržovat krajské silnice alespoň zhruba ve stejném stavu a nejsou...

Před synagogu v Brně dal někdo zapálenou láhev se sprejem, policie hledá svědky

27. února 2024  11:02

Neznámý pachatel položil zapálenou láhev se sprejem před dveře brněnské synagogy v ulici Skořepka....

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...