Je to řešitelné, říkal šéf strážníků přátelům. Pak jim mazal pokuty

  10:03aktualizováno  10:03
U brněnského městského soudu zazněly ve středu odposlechy telefonických hovorů mezi bývalým šéfem brněnských strážníků a jeho vlivnými přáteli. Ti ho žádali o prominutí pokut za špatné parkování.

Ředitel brněnské městské policie Jaroslav Přikryl u soudu kvůli obžalobě ze zneužití pravomoci (13. února). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podnikatelé a politici svědčící u soudu v kauze bývalého šéfa brněnské městské policie Jaroslava Přikryla si toho pamatují pramálo. Většina z nich neví, kdy dostala naposledy pokutu za špatné parkování, ani jak ji řešili. Někteří si ani nepamatují, že jim bylo auto odtaženo a poté si ho museli vyzvednout na odtahovém parkovišti.

A už vůbec žádný ze svědků v minulých dnech u soudu nepřiznal, že Přikryla prosil o pomoc, aby mu přestupek pomohl vyřešit bez placení - právě za takové zneužití pravomoci je Přikryl nyní souzen.

Ve středu však u brněnského městského soudu zazněly odposlechy telefonických hovorů, které dvěma svědkům i Přikrylovi jejich domlouvání připomněly.

"Myslíš, že bych tě mohl zneužít? Tvoji kluci nám na přehradě včera rozdali pokuty. Nedalo by se to nějak vyřešit?" říkal například do telefonu podnikatel Jiří Carda ze společnosti Sun Drive, která pracovala například na projektech Jihomoravského kraje Rodinné pasy a Seniorpasy.

Podílela se také na přípravě akcí při festivalu Brno - město uprostřed Evropy. Jeho součástí je i ohňostrojná přehlídka na Brněnské přehradě. A právě při jednom z ohňostrojů v květnu 2012 strážníci našli firemní auta Sun Drive zaparkovaná v zákazu vjezdu. Za stěrač jim proto dali upozornění na přestupek.

"Nedalo by se říct, že to tam bylo při té akci výjimečně? Ale jestli to znamená, že bys musel sahat do nějakého systému, tak se na to vyprdnem," přemýšlel v telefonickém hovoru Carda.

"Všechno je řešitelné. Přijď ke mně na kafe, probereme to," odpovídal mu Přikryl. Přestupky čtyř řidičů se poté v záznamech městské policie objevily jako vyřešené domluvou - pokutu nikdo platit nemusel. Jak si celou situaci pamatuje Carda, zatím jasné není. Svědčit k soudu přijde teprve v dalších dnech.

"Já se ráda domlouvám. Domluva je nejlepší"

Podobně nakloněný dohodě byl šéf městské policie i v případě Jitky Kellnerové, jednatelky soukromé nemocnice SurGal Clinic za Lužánkami. Ta několikrát řešila špatně parkující či dokonce odtažená auta. Jak a s kým si však podle své výpovědi nepamatuje. "Je to pod moji rozlišovací schopnost," vypověděla ve středu u soudu.

Odposlech telefonu však jednu takovou situaci všem aktérům připomněl. "Já jsem říkala, že to byla osoba blízká," vysvětlovala do telefonu Přikrylovi špatné parkování na Obilním trhu.

"Má to i jiné řešení, můžeme to vyřešit domluvou," odvětil jí Přikryl. "Já se ráda domlouvám, domluva je nejlepší," říkala potěšeně Kellnerová, zatímco mu diktovala číslo svého řidičského průkazu.

Jak policie na případ přišla

Z nezákonných machinací s pokutami obvinila policie nejprve náměstka ředitele městské policie Milana Šimona. Ten za to byl na podzim 2012 podmínečně odsouzen.

Na svoji obhajobu Šimon už v době vyšetřování uváděl, že podobné postupy jsou u městské policie běžné. Toto tvrzení proto policie začala prověřovat. V prosinci 2012 poté obvinila i Jaroslava Přikryla.

To se poté také objevilo v systému městské policie. A přestupek byl také vyřešen bez pokuty. U soudu měl přitom Přikryl jiné vysvětlení. To dříve poskytl i brněnským zastupitelům, když byl ještě ve funkci ředitele a ti ho žádali o vyjádření k jeho trestnímu stíhání.

"Paní ředitelka vezla sestru do porodnice na Obilním trhu a zaparkovala v krajní nouzi, protože spěchala. A jednání v krajní nouzi vylučuje spáchání přestupku," tvrdí Přikryl.

Jedním dechem také dodává, že si strážníci na zasněženém autě nevšimli cedulky Lékař ve službě, která byla za oknem auta. Na to prý ho na emotivní osobní schůzce upozornil profesor Petr Gál. Tedy lékařská kapacita, jejíž jméno soukromá klinika nese a který je jejím spolumajitelem.

Jenže za volantem auta neseděl tento lékař, ale jednatelka nemocnice Kellnerová. "A vy nejste lékař, jste právník," upozornila ji soudkyně Dita Řepková.

Cedulka byla navíc bez úředního razítka. A i sama Kellnerová připustila, že podobný barevný papír si může opatřit každý. Nemocnice ho proto prý už nepoužívá. "Žila v bláhové naději, že taková cedulka se dá použít," přesvědčoval soudkyni Přikryl.

Projednávání případu bude pokračovat začátkem června. Svědčit přijdou další řidiči, kterým podle informačního systému strážníků Přikryl za špatné parkování pouze domlouval. A na programu jsou i další odposlechy.

Za jiné zneužití pravomoci byl dřívější šéf brněnských strážníků v únoru pravomocně odsouzen a přišel o funkci. Poté od městské policie zcela odešel.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Brněnský koncertní sál poroste bez žaloby, vrátí se k prvnímu návrhu

Nové vizualizace ukazují druhou etapu rekonstrukce a nový koncertní sál mezi...

První výrazný verdikt má za sebou nová brněnská koalice. Primátorka Markéta Vaňková oznámila, že se jí podařilo...

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz