Na opravě měšťanského domu z počátku 17. století jeho majitelé pracují už od roku 2017, potrvá ještě léta. Za tu dobu už ale přece jen prokoukl. | foto: Archiv Bedřicha Kotulána

Manželé vrací na Břeclavsku krásu domu ze 17. století, získali za to cenu

  • 6
Zviditelnit opravené pamětihodnosti a pomoci jejich vlastníkům se snaží soutěž Nejlépe opravená památka Jihomoravského kraje. Tu letošní si odnesli manželé Kotulánovi za opravený měšťanským dům ze 17. století.

Přestěhovat se do domu na vesnici bylo snem manželů Evy a Břetislava Kotulánových, kteří měšťanský dům z počátku 17. století v Pouzdřanech na Břeclavsku koupili před třemi lety.

„Dům byl ve velmi špatném stavu. Museli jsme se pustit do jeho celkové obnovy,“ vysvětlil Břetislav Kotulán.

Zpočátku si manželé představovali, že přestavba nebude trvat dlouho. „Na rekonstrukci pracujeme už od roku 2017 a jsme teprve v polovině,“ přiznal Kotulán. Stále zbývá dokončit fasádu s bohatou štukovou výzdobou.

Dům už má za sebou necitlivou stavební úpravu z 50. let, proto musí dnešní majitelé rekonstrukci konzultovat s odborníky z Národního památkového ústavu i s Odborem regionálního rozvoje v Hustopečích. Pomáhal i pouzdřanský restaurátor Pavel Klimeš.

„Ocenění je odměnou za naši práci. Mnohokrát jsme váhali, zda má přestavba smysl, teď je to pro nás taková vzpruha. Rekonstrukce potrvá ještě několik let,“ uvedl majitel.

Soutěž Nejlépe opravená památka Jihomoravského kraje funguje už dvanáct let. „Chceme podpořit a zviditelnit opravené kulturní pamětihodnosti a pomoci jejich vlastníkům při jejich obnově,“ řekl jihomoravský krajský radní Tomáš Soukal (ČSSD).

U veřejnosti vyhrál kostel v Lomnici u Tišnova

Kromě vítězství pouzdřanského domu se v Moravském zemském muzeu rozdávala i další ocenění. Druhé místo v kategorii velkých staveb získal kostel Navštívení Panny Marie v Lomnici u Tišnova za kompletní obnovu fasády. Ten se zároveň stal i držitelem ceny veřejnosti.

V letošním ročníku totiž poprvé nerozhodovali jen lidé pomocí SMS, ale hlavní slovo měla odborná porota. „Rozhodli jsme se, že hlasování upravíme, aby byly výsledky objektivní. Divácké hlasování jsme ale nezrušili, naopak jsme do soutěže zařadili Cenu veřejnosti pro kategorii velké stavby,“ vysvětlil Soukal.

Oceněné stavby a lidé

  • Kategorie velkých staveb

1. místo – pozdně renesanční dům v Pouzdřanech

2. místo – kostel Navštívení Panny Marie v Lomnici (zvítězil i v diváckém hlasování)

  • Kategorie děl výtvarného umění

1. místo – boží muka, tzv. Floriánek, v Jevišovicích

2. místo – sousoší Kalvárie v Hrádku

  • Kategorie drobných staveb

1. místo – kaplička Panny Marie v Moravském Krumlově

2. místo – kaplička sv. Jana Nepomuckého ve Vracově

  • Rytíři péče o památky

Karel a Miroslava Janíčkovi – bývalí kasteláni v zámku Vranov nad Dyjí

Barbora Šenkyříková – starostka Doubravníku

Do soutěže bylo letos přihlášeno celkem 36 památek, komise z nich vybrala 30. Kromě kategorie velkých staveb udělovala porota cenu drobným stavbám i dílům výtvarného umění, jako jsou obrazy, sochy či nástěnné malby.

V kategorii drobných staveb vyhrála kaplička Panny Marie v Moravském Krumlově před kapličkou sv. Jana Nepomuckého ve Vracově na Hodonínsku. Těšit se z vítězství mohou i Jevišovice na Znojemsku za památku boží muka, takzvaný Floriánek. Na druhém místě v kategorii děl výtvarného umění skončilo sousoší Kalvárie v Hrádku na Znojemsku.

Do soutěže lze přihlásit každou alespoň částečně opravenou památku. „Pracovníci Národního památkového ústavu poté zkoumají každou z nich a rozhodují, zda bude zařazena do nominace. Poté už hlasují porotci každý sám za sebe,“ přiblížil Soukal.

Manželé Kotulánovi dostanou za vítězství 150 tisíc korun. Římskokatolická církev obdrží za opravený kostel Lomnice 100 tisíc a k tomu ještě dalších 60 tisíc za Cenu veřejnosti. Město Jevišovice za svou kulturní památku boží muka zbohatne o 70 tisíc korun.

Kromě památek ocenila porota tři osobnosti – takzvané rytíře, kteří se dlouhodobě věnují péči o kulturní dědictví kraje. Bývalí kasteláni zámku ve Vranově nad Dyjí, manželé Janíčkovi, získali uznání za péči o památky na Vranovsku a starostka městyse Doubravníku Barbora Šenkyříková za obnovu a záchranu kulturních památek v jeho okolí.

„Krajská rada jim na návrh komise soutěže udělila zvláštní ceny ve výši 25 tisíc korun,“ dodal Soukal.