Stavbě obchvatu musí ustoupit betonárna, silničáři firmě postaví novou

  6:46aktualizováno  6:46
Obchvat Břeclavi se už rýsuje. Vykoupená je většina pozemků, řeší se přesun betonárny i přírodní opatření. Stavbu ale zdržují žaloby Lichtenštejnů. Ve Znojmě si zase stěžují jednotlivci i sousední obec.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Řidiči z Břeclavi i Znojma často jen kroutí hlavami. Jen o pár kilometrů dál mají rakouské silnice s novými povrchy a několika pruhy. Zato „doma“ pravidelně stojí v zácpách a zplodiny z aut a hlavně kamionů dusí obyvatele. Obě města ale věří, že potřebné obchvaty už jsou na dosah.

Detailní plány mají v Břeclavi. Přestože vytoužená silnice, která má odvést tranzitní dopravu z centra, ještě nemá ani stavební povolení, už nyní je jasné, že se kvůli ní bude i bourat. Trase musí ustoupit léta fungující betonárna.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se jako investor obchvatu zavázalo firmě Cemex Czech Republic, že do pěti let postaví novou fabriku. Projekt právě teď prochází procesem posuzování vlivu na životní prostředí EIA.

Současná betonárna stojí v areálu společnosti Fosfa. Nově se má přesunout jen o pár set metrů dál, směrem k místní části Poštorná. ŘSD si vytyčilo termín „startu“ mezi lety 2022 a 2025. A hotovo musí mít do roka od zahájení výstavby.

„Jde o jediný průmyslový objekt, který obchvatu ustoupí. Náklady na řešení betonárny jsou zhruba 17 milionů korun a půjdou na vrub ŘSD,“ podotkla mluvčí ředitelství Nina Ledvinová.

Nejde však o jedinou investici ještě před samotnou stavbou. Dalších asi 41 milionů spolknou takzvaná kompenzační opatření. Část nové silnice totiž povede přes území zařazené do soustavy Natura 2000. Přírodní bohatství zabrané obchvatem je tak třeba znovu vytvořit na jiném místě.

ŘSD musí nechat vytvořit lesní tůně, louky i aleje, ale třeba také instalovat ptačí budky. V současnosti zbývají jen tři z pětadvaceti opatření, na řadu přijdou už na podzim.

Spory s Lichtenštejny chtějí vyřešit dohodou

Vykoupeny už jsou také tři čtvrtiny pozemků. „Předpokládáme, že příští rok požádáme o stavební povolení a se stavbou začneme hned, jakmile krajský úřad potvrdí, že kompenzační opatření jsou účinná,“ poznamenal ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala.

Velký otazník tak nad stavbou visí už „jen“ v souvislosti s žalobami knížecího rodu Lichtenštejnů. Ti se u českých soudů domáhají vrácení svého někdejšího majetku, včetně některých pozemků v trase obchvatu.

Kvůli tomu jsou parcely v katastru zaplombované. Vedení Břeclavi se už spojilo s právními zástupci knížecího rodu a věří, že u zhruba deseti hektarů klíčových pozemků vyjedná dohodu.

Smír s aktivisty chtějí uzavřít i ve Znojmě

Také situace kolem obchvatu Znojma je zamotaná. V říjnu se sice otevře aktuálně budovaná druhá část od kasárenské po únanovskou křižovatku, ale není jisté, co bude dál. První část je rozestavěná a třetí se teprve připravuje.

„Probíhá územní řízení na zbývajících 752 metrech severní části obchvatu, tedy dokončení napojení směrem na Brno. Ředitelství silnic a dálnic chce úsek dodělat, peníze na něj jsou. Zbývá dořešit jediný pozemek a složité územní řízení,“ popsal znojemský starosta Jan Grois (ČSSD) s tím, že podle něj zákon dává široký prostor pro námitky, které postup prací logicky zpomalují.

U znojemské stavby je dlouhodobě podává hlavně Spolek Obchvat. Mezi ním a městem se sice už pár měsíců chystá „usmiřující“ memorandum, jeho vznik však dokládá, o jak komplikovaný vztah jde. Obě strany totiž text formulovaly jinak.

„Návrh města je v direktivním duchu, co bychom my měli. Musíme tedy vyznění vyladit a najít formu, která bude přijatelná pro obě strany,“ podotkla předsedkyně spolku Lenka Poláková.

Sousední obec má už devět let výjimku z hlukových limitů

Mezitím se hlasitě ozývají sousední Kuchařovice, které nedokončeným obchvatem trpí stejně jako Znojmo. V roce 2010 hygiena udělila obci výjimku z hlukových limitů, aby zde mezitím ŘSD vybudovalo kruhový objezd či vyměnilo okna v přilehlých domech. Jenže desetiletá lhůta brzy uplyne a zůstalo pouze u slibů.

Podle starostky Marcely Mašejové (SNK) navíc za tu dobu doprava výrazně zhoustla. A ani zcela dokončený obchvat prý vše nevyřeší. „Pořád přes nás budou jezdit ti, co si chtějí zkrátit cestu do Brna. Dopravu neodvrátíme, ale potřebujeme ji aspoň zmírnit,“ uvedla.

Grois už avizoval, že Kuchařovicím pomůže zavést úsekové měření. Podle Mašejové se mluvilo o daru kolem 200 tisíc korun. Hodlá oslovit i větší místní firmy, jejichž kamiony tudy také projíždějí.

Takto bude vypadat obchvat Znojma:

  • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Strážníci v Brně pronásledovali hbitého emua, prchal jim celý týden

Strážníci v Brně v tomto týdnu několikrát naháněli hbitého ptáka emua, který prchl chovateli, na svobodě si užíval asi...

Ze svobody do totality. Dóm v Brně připomíná projekcemi minulý režim

Život v totalitním Československu od roku 1948 až do sametové revoluce přibližuje nový multimediální projekt Totalita....

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Karel mého syna požádal o věnování, vzpomíná fanoušek na setkání s Gottem

V zástupu lidí, kteří se dnes na pražském Žofíně naposledy rozloučí s Karlem Gottem a položí květiny, bude stát i...

Najdete na iDNES.cz