Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Stavbě obchvatu musí ustoupit betonárna, silničáři firmě postaví novou

  6:46
Obchvat Břeclavi se už rýsuje. Vykoupená je většina pozemků, řeší se přesun betonárny i přírodní opatření. Stavbu ale zdržují žaloby Lichtenštejnů. Ve Znojmě si zase stěžují jednotlivci i sousední obec.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Řidiči z Břeclavi i Znojma často jen kroutí hlavami. Jen o pár kilometrů dál mají rakouské silnice s novými povrchy a několika pruhy. Zato „doma“ pravidelně stojí v zácpách a zplodiny z aut a hlavně kamionů dusí obyvatele. Obě města ale věří, že potřebné obchvaty už jsou na dosah.

Detailní plány mají v Břeclavi. Přestože vytoužená silnice, která má odvést tranzitní dopravu z centra, ještě nemá ani stavební povolení, už nyní je jasné, že se kvůli ní bude i bourat. Trase musí ustoupit léta fungující betonárna.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se jako investor obchvatu zavázalo firmě Cemex Czech Republic, že do pěti let postaví novou fabriku. Projekt právě teď prochází procesem posuzování vlivu na životní prostředí EIA.

Současná betonárna stojí v areálu společnosti Fosfa. Nově se má přesunout jen o pár set metrů dál, směrem k místní části Poštorná. ŘSD si vytyčilo termín „startu“ mezi lety 2022 a 2025. A hotovo musí mít do roka od zahájení výstavby.

„Jde o jediný průmyslový objekt, který obchvatu ustoupí. Náklady na řešení betonárny jsou zhruba 17 milionů korun a půjdou na vrub ŘSD,“ podotkla mluvčí ředitelství Nina Ledvinová.

Nejde však o jedinou investici ještě před samotnou stavbou. Dalších asi 41 milionů spolknou takzvaná kompenzační opatření. Část nové silnice totiž povede přes území zařazené do soustavy Natura 2000. Přírodní bohatství zabrané obchvatem je tak třeba znovu vytvořit na jiném místě.

ŘSD musí nechat vytvořit lesní tůně, louky i aleje, ale třeba také instalovat ptačí budky. V současnosti zbývají jen tři z pětadvaceti opatření, na řadu přijdou už na podzim.

Spory s Lichtenštejny chtějí vyřešit dohodou

Vykoupeny už jsou také tři čtvrtiny pozemků. „Předpokládáme, že příští rok požádáme o stavební povolení a se stavbou začneme hned, jakmile krajský úřad potvrdí, že kompenzační opatření jsou účinná,“ poznamenal ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala.

Velký otazník tak nad stavbou visí už „jen“ v souvislosti s žalobami knížecího rodu Lichtenštejnů. Ti se u českých soudů domáhají vrácení svého někdejšího majetku, včetně některých pozemků v trase obchvatu.

Kvůli tomu jsou parcely v katastru zaplombované. Vedení Břeclavi se už spojilo s právními zástupci knížecího rodu a věří, že u zhruba deseti hektarů klíčových pozemků vyjedná dohodu.

Smír s aktivisty chtějí uzavřít i ve Znojmě

Také situace kolem obchvatu Znojma je zamotaná. V říjnu se sice otevře aktuálně budovaná druhá část od kasárenské po únanovskou křižovatku, ale není jisté, co bude dál. První část je rozestavěná a třetí se teprve připravuje.

„Probíhá územní řízení na zbývajících 752 metrech severní části obchvatu, tedy dokončení napojení směrem na Brno. Ředitelství silnic a dálnic chce úsek dodělat, peníze na něj jsou. Zbývá dořešit jediný pozemek a složité územní řízení,“ popsal znojemský starosta Jan Grois (ČSSD) s tím, že podle něj zákon dává široký prostor pro námitky, které postup prací logicky zpomalují.

U znojemské stavby je dlouhodobě podává hlavně Spolek Obchvat. Mezi ním a městem se sice už pár měsíců chystá „usmiřující“ memorandum, jeho vznik však dokládá, o jak komplikovaný vztah jde. Obě strany totiž text formulovaly jinak.

„Návrh města je v direktivním duchu, co bychom my měli. Musíme tedy vyznění vyladit a najít formu, která bude přijatelná pro obě strany,“ podotkla předsedkyně spolku Lenka Poláková.

Sousední obec má už devět let výjimku z hlukových limitů

Mezitím se hlasitě ozývají sousední Kuchařovice, které nedokončeným obchvatem trpí stejně jako Znojmo. V roce 2010 hygiena udělila obci výjimku z hlukových limitů, aby zde mezitím ŘSD vybudovalo kruhový objezd či vyměnilo okna v přilehlých domech. Jenže desetiletá lhůta brzy uplyne a zůstalo pouze u slibů.

Podle starostky Marcely Mašejové (SNK) navíc za tu dobu doprava výrazně zhoustla. A ani zcela dokončený obchvat prý vše nevyřeší. „Pořád přes nás budou jezdit ti, co si chtějí zkrátit cestu do Brna. Dopravu neodvrátíme, ale potřebujeme ji aspoň zmírnit,“ uvedla.

Grois už avizoval, že Kuchařovicím pomůže zavést úsekové měření. Podle Mašejové se mluvilo o daru kolem 200 tisíc korun. Hodlá oslovit i větší místní firmy, jejichž kamiony tudy také projíždějí.

Takto bude vypadat obchvat Znojma:

  • Nejčtenější

Sochař Kristek kvůli sporům odvezl z obce svou sochu a nahradil ji lejnem

Dva roky trvající tahanice surrealistického sochaře a malíře Lubo Kristka s Vranovem nad Dyjí vyústily v bizarní tečku....

Bezmocný muž ležel dva dny ve vaně, přímotop koupelnu vyhřál na 40 stupňů

Dvaaosmdesátiletý muž z Tišnova v okrese Brno-venkov zůstal dva dny uvězněný v prázdné vaně. Sesunul se tam poté, co se...

Berbrův pád je až ubohý, říká o korupční kauze mocného šíbra bývalý rozhodčí

Premium Jako jeden z mála dokázal uspět ve sporu s Romanem Berbrem. Bývalý rozhodčí Antonín Kordula, po kterém bývalý...

Silničáři zfušovali opravu, na novém asfaltu se vytvořilo plno hrbolů

Dlouho očekávaná oprava cesty u brněnské části Žebětín naštvala řidiče. Silniční výmoly nahradily hrby po špatně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pacienti zatajují informace a osočují zdravotníky, líčí ředitel nemocnice

Premium Pacienti zatajují informace o svém zdravotním stavu a mnozí lidé znevažují práci zdravotníků. Mezi personálem se šíří...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Sochař Kristek kvůli sporům odvezl z obce svou sochu a nahradil ji lejnem

Dva roky trvající tahanice surrealistického sochaře a malíře Lubo Kristka s Vranovem nad Dyjí vyústily v bizarní tečku....

Nechci být překvapen v nedbalkách, loučil se básník Zeno Kaprál

Málokterý básník byl tak osudově spjat s Brnem jako Zeno Kaprál. Patřil k hlavním osobnostem tamní bohémy šedesátých...

Na Pálavě likvidují elektrické sloupy, nové vedení kopou zčásti ručně

Na Pálavě v následujících měsících zmizí pod rukama energetiků nevzhledná skrumáž elektrických sloupů, která je...

Na Břeclavsku policisté přes zákaz odhalili dva otevřené bary i s hernou

Vládní nařízení sice zakázaly otevření všech barů, nicméně některé se snaží fungovat dále. V pondělí břeclavští...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...