Židovská obec v Mikulově patřila k nejvýznamnějším na jižní Moravě, sídlil zde...

Židovská obec v Mikulově patřila k nejvýznamnějším na jižní Moravě, sídlil zde také moravský zemský rabín. Její minulosti má připomenout nové muzeum v Brně. | foto: RMM

Příběhy Židů uchová v Brně nové muzeum, má být nejmodernější v Česku

  • 4
Plánované Dokumentační centrum holokaustu na Moravě by v Brně mohlo vzniknout do deseti let a stát se vůbec nejmodernějším českým muzeem. Přiblíží osudy moravských Židů interaktivní formou pomocí příběhů, hudby i filmů.

„Chceme důkladně zmapovat celou historii židovských komunit na Moravě a nabídnout ji takovým způsobem, který zaujme i mladší generaci. Navštívil jsem židovská muzea v Amsterodamu či Polsku, takže mám určitou představu,“ přibližuje autor myšlenky Martin Reiner.

Brněnský spisovatel, nakladatel a opoziční politik z hnutí Žít Brno je ředitelem Nadačního fondu pro zbudování a provozování Dokumentačního centra.

Kromě interaktivního muzea by měl návštěvníkům sloužit také přednáškový a promítací sál, knihovna, galerie, dětské vzdělávací centrum nebo kavárna s vyhlídkou.

Na plánech vytvoření centra pracuje Reiner více než rok. Jednal se zástupci Židovské obce a sešel se i s izraelským velvyslancem. Podporu získal také u místních politiků.

Brněnští zastupitelé v úterý jednomyslně schválili memorandum o spolupráci s nadačním fondem pro vybudování centra.

„Město Brno se zavazuje poskytnout pozemky při ulici Benešova formou práva stavby, a to bezúplatně na dobu 10 let po předložení projektové dokumentace a na dalších 99 let v případě, že bude záměr v této době realizován,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS), která je spolu se senátorem a bývalým rektorem Masarykovy univerzity Mikulášem Bekem či předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským ve správní radě nadačního fondu.

Chystá se mezinárodní konference

Místo mezi vlakovým a autobusovým nádražím je pro muzeum vhodné i proto, že leží jen pár stovek metrů od synagogy na Skořepce i od místa, kde stávala Velká synagoga. Dalším krokem teď bude uspořádání odborné mezinárodní konference.

„Plánujeme ji na podzim, ale uvidíme, zda ji nebudeme muset kvůli koronaviru přesunout až na jaro. Na Moravě je mnoho míst, kde Židé v minulosti žili – v Boskovicích, Mikulově, Třebíči, Ivančicích. Pro mě je velmi důležité zahrnout všechny, kteří se o tato místa starají. O své zkušenosti se mohou podělit právě na konferenci,“ vysvětlil Reiner.

Setkání pomůže vyjasnit i podobu budovy. Poté se vyhlásí mezinárodní architektonická soutěž a osloví pět až sedm architektů patřících ke světové špičce.

Podle Reinera je na vybudování muzea potřeba 600 až 700 milionů korun. Peníze chce získat ze tří zdrojů. Část od státu, část od Evropské unie a zbytek od zahraničních soukromníků především z řad židovské komunity.

Pokud vše půjde podle plánu, mohlo by Dokumentační centrum v Brně stát za osm let a být jedním z klíčových projektů chystané kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury v roce 2028.