Rekonstrukce valtického muzea vinařství, zahradnictví a krajiny získala v...

Rekonstrukce valtického muzea vinařství, zahradnictví a krajiny získala v soutěži Gloria musaealis nominaci na ocenění Počin roku. | foto: Národní zemědělské muzeum Valtice

Za opravu muzea ve Valticích získali nominaci na muzejního Oscara

  • 1
Ve filmové branži se rozdělují Oscary, podobnou prestižní cenu mají i muzejníci. Letos se do elitního výběru dostalo i Národní zemědělské muzeum ve Valticích. Za rozsáhlou rekonstrukci muzea je v soutěži Gloria musaealis nominováno na ocenění v kategorii Počin roku.

Vydařená rekonstrukce muzea přinesla tři nové expozice, další prostory v podkroví muzea, lepší přístup pro návštěvníky s omezenou hybností a také zlepšení podmínek pro ukládání sbírkových předmětů. 

„Rekonstrukce naší valtické pobočky byla skutečně rozsáhlá a věříme, že výsledek stojí za to. Nové expozice jsou tvořeny tak, aby pracovaly s emocemi a smysly návštěvníků,“ říká mluvčí Národního zemědělského muzea Jitka Taussiková. 

Národní expozice vinařství je rozdělena do čtyř částí, které se věnují historii vinařství, vinohradnictví, sklepnímu hospodářství a degustaci vína. „Všechny části obsahují řadu interaktivních prvků, návštěvníci zde mohou poznávat typy vůní charakteristických pro jednotlivé odrůdy vín, vyzkoušet si kvíz s vinařskou tematikou nebo zhlédnout film o sklepním hospodářství, který je tvořen holoprojekcí,“ popisuje mluvčí. 

Druhá expozice, nazvaná Krajina Lednicko-valtického areálu, seznámí návštěvníky se základními biotopy – rybníkem, lesem, polem, loukou, mokřadem a sadem. Součástí je také 3D mapa s nejdůležitějšími architektonickými památkami, jež se v této jedinečné oblasti nacházejí a jsou spjaty se šlechtickým rodem Lichtenštejnů. 

Mimo to se tam návštěvníci mohou těšit na velkoobjemová akvária s tuzemskými rybami, 3D dalekohled ukazující přírodu této lokality, pohyblivou lávku navozující iluzi chůze v mokřadu nebo na interaktivní herbář se zábavným poznáváním dřevin.

Ve sklepních prostorech muzea vznikla nová expozice Tajemný život v půdě, která je věnována především dětem. Mohou se tam seznámit s organismy, které žijí v půdě, typy půd a mimo jiné také s negativními důsledky lidské činnosti pro půdu a vodu. Čeká je tu model vodní a větrné eroze nebo průchod tunelem ukazujícím bohatý život v půdě. 

Nově vzniklá pavlač bude sloužit pro výstavy

Modernizací areálu muzeum výrazně zlepšilo podmínky pro uchovávání sbírkových předmětů ve svých depozitářích. Zastaralý úložný systém nahradily nové posuvné prachotěsné regály. Rekonstrukcí prošla i střecha budovy a podkroví, kde vznikla malá expozice zemědělských nástrojů. Muzeum získalo novou pavlač, která bude sloužit ke krátkodobým sezonním výstavám. 

„Nominace na ocenění v kategorii Počin roku je výsledkem několikaleté snahy všech pracovníků muzea o zlepšení služeb a nabídky našeho muzea. Snahy důstojně prezentovat rozsáhlé muzejní sbírky a hlavně zábavnou formou přiblížit návštěvníkům jednotlivé zemědělské obory,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák. Právě nynější turistická sezona podle něj nabízí jedinečnou příležitost přijítsi do muzea prověřit, jestli porota soutěže pracovala dobře.

Slavnostní předávání cen Gloria musaealis za rok 2019 se uskuteční v úterý 6. října ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.