Editor jihomoravské redakce MF DNES Tomáš Michálek odpovídá na dotazy...

Editor jihomoravské redakce MF DNES Tomáš Michálek odpovídá na dotazy moderátora. | foto: Veronika Kovářová, MF DNES

Ani Facebook už mladé nebaví. Čím je zaujmout? Mediální den řešil trendy

  • 5
Jak dělat zpravodajství pro generaci lidí, pro niž je už i Facebook zastaralý a ověřování informací těžší než kdy dřív? O tomto i dalších tématech v Brně během pátku debatovali přední čeští novináři i držitel Pulitzerovy ceny Stephen Doig. Na Multimediálním dni prezentovali svou práci také zástupci iDNES.cz a MF DNES.

Letošní akce nesla podtitul Pestrý svět médií. Na různé problémy současného mediálního světa v průběhu celého dne v budově Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poukazovaly přednášky, semináře i workshopy.

První z debat se zaměřila na nápady, jak dělat zpravodajství zajímavé pro lidi z takzvaných generací Y a Z, kteří primárně získávají informace nikoliv z médií tvořených žurnalisty, ale především z uzavřených bublin podobně naladěných „přátel“ na sociálních sítích. Pro mnohé z nich je už i Facebook zastaralý – jsou zvyklí, že si mohou vše zjistit a ověřit hned. Ale skutečně si informace ověřují?

„Hlavně mladí lidé se na sociálních sítích uzavírají do skupin svých kamarádů a často od nich nekriticky přebírají informace, což je problém. Klasická média je ale neumí tolik zaujmout. S hosty Multimediálního dne se budeme snažit najít z této situace cestu,“ uvedl vedoucí pořádající katedry mediálních studií a žurnalistiky Rudolf Burgr.

V další debatě promluvili o budoucnosti investigativní žurnalistiky komentátor Jindřich Šídlo a šéfredaktor slovenského Denníku N Matúš Kostolný. Roman Gallo z vydavatelství Vltava Labe Media se studenty i zájemci o studium na FSS debatoval o nových žurnalistických projektech. O své názory na americké prezidentské volby se s nimi podělil držitel Pulitzerovy ceny Stephen Doig, jenž na fakultě aktuálně působí.

U stánku iDNES.cz a MF DNES ve fakultní aule mohli zájemci nakukovat redaktorům pod ruce při práci s redakčními systémy a v neposlední řadě se stát součástí on-line reportáže.

On-line reportáž z Multimediálního dne

13:40

On-line reportáž končí, děkujeme za pozornost.

12:55

„Moc se nám sem nechtělo, věděli jsme, že v konkurenci barevných školních časopisů na křídovém papíře s tím naším černobílým - svázaným kancelářskou sešívačkou - nemáme v soutěži o ten nejlepší moc šancí. Chtěl bych studovat žurnalistiku a psát o politice a teď, když jsem měl možnost brněnskou Fakultu sociálních studií poznat, si rozhodně dám přihlášku i do Brna,“ uvedl student 4. ročníku pražského biskupského gymnázia.

12:10

„Debata věnovaná problematice generací Y a Z mě bavila, sál byl nacpaný. Od zástupce slovenského Denníku N zazněl v této souvislosti názor, že už nelze dělat zpravodajství pro masy, ale je třeba si lépe definovat cílovou skupinu a brát ohled na to, co ji zajímá,“ popsala jedna ze studentek.

Multimediální den se letos věnoval také tvůrcům školních časopisů a středoškolským učitelům mediální výchovy, pro které byl připraven workshop, kterým akademici z katedry mediálních studií a žurnalistiky podle svých slov reagovali mimo jiné na mediální prezentaci uprchlické krize a vyhrocené společenské dění.

Na fakultě také dostali ceny vítězové celostátní soutěže Školní časopis roku. „S pořadateli soutěže už spolupracujeme dlouho. Spojení s Multimediálním dnem je ryze pragmatické. Letos se obě akce termínově potkaly a jejich oddělené konání by bylo ochuzením obou,“ doplnil Burgr.