Moravany se diví, proč napadená starostka v kauze nové zástavby otočila

  9:48aktualizováno  9:48
"Odpovězte mi! Ona snad nedoslýchá, nebo co? Proč nám tu lžete?" ozývalo se včera večer z přecpaného sálu klubu důchodců v Moravanech u Brna. Starostka Marie Barešová (ČSSD) tam svolala veřejné zasedání zastupitelstva, na kterém se mělo rozhodnout o zvýšení počtu obyvatel v obci.

Hejtman Jihomoravského kraje navštívil napadenou starostku Moravan | foto: Jihomoravský kraj

Je to největší otázka, která trápí obyvatele Moravan: když obec schválí územní studii lokality Jabloňový sad, umožní to navýšení počtu obyvatel o víc než šest set.

"Promiňte, dnes se ale hlasovat nebude. Projekt výstavby se mírně pozměnil a tuto změnu musí dostat zastupitelé alespoň týden předem," přivítala viditelně unavená starostka přeplněný sál.

napadení starostky moravan

Právě v době schvalování územního plánu v červnu loňského roku byla starostka Marie Barešová doma v Moravanech brutálně přepadena. Muž, který tvrdil, že jí nese poštovní balíček, ji měl udeřit do obličeje, zmlátit měl i jejího zetě a zranit i dceru Barešové (více ZDE).

Dům starostky na Brněnsku, na kterou zaútočil neznámý agresor

Naposledy se asi před dvěma týdny někdo převlečený za pošťáka pokusil opět starostku vylákat z domu, ale neuspěl. Díky záznamu z bezpečnostní kamery po něm teď pátrá policie.

Odpůrci starostky však útoky bagatelizují. "Povídá se, že její zeť měl nějaké problémy, to jeho přišel někdo zmlátit a starostka se do toho připletla," poznamenala Hana Krásná, zakladatelka webu Moravanyspolecne. (duch)

"Bezva! Tak aspoň můžeme diskutovat!" ozvalo se vyzývavě z davu sedících obyvatel. A začala ostrá překřikovaná.

Začalo to v roce 2008

Moravany již v roce 2008 prodaly firmě Embra Apartment asi pět hektarů a zavázaly se, že "poskytnou součinnost", aby se projekt firmy mohl do konce letošního března začít uskutečňovat.

Pozemky, kvůli nimž byla možná starostka obce na Brněnsku napadena

Firma tehdy připravila územní studii, která počítá se zaplněností bytů asi 130 obyvatel na hektar půdy. V územním plánu, který se schvaloval až loni v létě, však v lokalitě Jabloňový sad zalidněnost 130 může být jen na polovině území, na zbytku pouze 40.

Peníze za prodej pozemků firmě Embra už obec nemá. Polovinu totiž už utratila za stavbu nové školky. "Chystáme se rozšířit čistírnu odpadních vod, dotaci 50 milionů už jsme od státu dostali a letos by se mohlo začít stavět. Podílet se asi 13 miliony musí i obec. Další peníze jsou třeba na vybudování dešťové kanalizace, výběrové řízení už je uzavřené. I tyto peníze bychom chtěli použít z oněch 30 milionů korun od Embry," plánuje Barešová.

Její odpůrci říkají, že obec Embře neustále vychází vstříc, ale je jen chyba firmy, že se nezasadila o jiná čísla pro "zahuštěnost" obyvatel, když se projednával územní plán.

"Využívá se tu strašáku kupní smlouvy, kterou jsme podepsali v roce 2008. Firma si za rok a půl regulérně neřekla o změnu územního plánu, aby mohla stavit to, co navrhuje. Obec ale součinnost poskytla a nic by platit nemusela," oponoval Jiří Slezák z Moravan.

"Je to v rozporu s územním plánem, v kupní smlouvě to sice může být, ale ta je podle nás od počátku špatná. A pokud paní starostka nebo Embra chtěli, aby na celém zamýšleném území novostaveb byla hustota 130 obyvatel, měli dost času, aby to vložili před projednáním územního plánu," tvrdí zastupitel za ODS Marian Bezák.

"Nám nevadí, že se sem nastěhují noví lidé. Jen nechápeme, proč starostka tak obrátila. Taky nevěříme tomu, že budeme muset vracet šedesát milionů," popsal Jan Krásný, který se svou ženou Hanou založil web Moravanyspolecne.

Další projednávání územní studie pro Jabloňový sad má proběhnout 18.března.

Nejčtenější

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hokejové Brno hlásí posilu, přivábilo zkušeného obránce Michálka

Obránce Zbyněk Michálek při tréninku českých hokejistů  v Praze před Channel...

Hokejisty Komety Brno posílil šestatřicetiletý obránce Zbyněk Michálek. Dlouholetý hráč NHL a držitel dvou medailí z...

Brzký konec elegána. Ale splnil jsem si všechno, tvrdí Holek

Mario Holek

Z Brna, které jej před jedenácti lety vystřelilo do fotbalového světa, to Mario Holek dotáhl až do národního týmu. Ve...

Brno otevře na dolním nádraží další čekárnu, vytvoří ji osm kontejnerů

Novou čekárnu na brněnském dolním nádraží má tvořit osm mobilních kontejnerů.

Okolí dolního vlakového nádraží v Brně, které nyní používají tisíce lidí denně kvůli roční výluce hlavního nádraží,...

Další z rubriky

Policie na Břeclavsku řeší vraždu, ženu k činu údajně navedla mrtvá matka

Ilustrační snímek

Policisté na Břeclavsku vyšetřují vraždu, která se stala minulý týden. Obvinili z ní ženu, která podle dostupných...

Mladíci chtěli projet brodem, hasiče volali ze střechy auta v řece

Auto i s posádkou vyprošťovali hasiči z řeky Dyje.

Dva mladíci se v sobotu pokoušeli autem projet brod na Znojemsku. Uvázli ale uprostřed řeky Dyje. Na pomoc jim musely...

Chci otevřít Provázek režisérům i dalším divákům, plánuje nová principálka

Umělecká šéfka Divadla Husa na provázku Anna Davidová.

Velké plány má nová principálka brněnského Divadla Husa na provázku Anna Davidová. Jako umělecká šéfka nastoupila na...

Najdete na iDNES.cz