Ve Strážnici je jedna z posledních dvou tradičních výrob modrotisku na Moravě....

Ve Strážnici je jedna z posledních dvou tradičních výrob modrotisku na Moravě. František Joch je pokračovatelem rodinné tradice. Jak se dělá modrotisk: razidlo se namáčí do speciální barvy a otiskuje na plátno | foto: Radek Miča, MAFRA

Na seznam UNESCO přibyl textilní modrotisk, Česko má už šestý takový zápis

  • 13
Textilní tiskařská technika modrotisk je ode dneška na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Při zasedání na Mauriciu o tom rozhodl mezivládní výbor. O zápis společně žádalo Česko, Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko.

O zápisu modrotisku informovalo UNESCO na svém twitterovém účtu.

28.listopadu 2018 v 12:34, příspěvek archivován: 28.listopadu 2018 v 13:10

BREAKING Blaudruck/Modrotisk/Kékfestés/Modrotlač, resist block printing and indigo dyeing in Europe (#Austria, #Czechia, #Germany, #Hungary & #Slovakia), just inscribed on the #IntangibleHeritage List! Congratulations! ℹ️ https://t.co/rro5Gojc5n #LivingHeritage https://t.co/5GqcyIhMsY

Pro strážnickou modrotiskařskou dílnu Arimo jde o velkou poctu. „Je to pro nás ohodnocení naší práce. V České republice fungují pouze dvě takové díly. Doufáme, že díky zápisu na seznam UNESCO se naše řemeslo dostane do většího povědomí a lidí ho více ocení,“ uvedla jednatel firmy Arimo Jitka Binderová.

Pro ČR jde již o šestou položku na seznamu nehmotného kulturního dědictví. Naposledy byla v roce 2016 přijata společná nominace se Slovenskem na zápis loutkářství. Dále je na listině také sokolnictví, slovácký tanec verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a jízdy králů na jihovýchodě České republiky.

Mezinárodní výbor UNESCO rozhoduje také o výhradně českém zápisu tradiční krkonošské výroby vánočních ozdob. Ta však nemá oproti modrotisku stejně dobré hodnocení od mezinárodní posudkové komise. Navrhuje přepracování a znovupodání nominace. Mezivládní UNESCO ale může tento názor přehlasovat.

,