Český miliardář Daniel Křetínský

Český miliardář Daniel Křetínský | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Křetínský dál sponzoruje práva v Brně, absolventi pro něj zatím nepracují

  • 4
Mezi brněnskými právy a Energetickým a průmyslovým holdingem miliardáře Daniela Křetínského funguje čilá spolupráce. Holding fakultu podporuje finančně a někteří zaměstnanci tam i vyučují, studenti chodí do holdingu na stáže. Sponzorské „námluvy“ provázely v počátcích spory uvnitř fakulty, přesto má spolupráce pokračovat.

Po třech letech měla letos v říjnu vypršet smlouva o spolupráci mezi Právnickou fakultou Masarykovy univerzity a Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) českého miliardáře Daniela Křetínského.

Nakonec ale spolupráce i finanční podpora z jeho strany směrem k brněnským právům pokračují dál. A to navzdory původním obavám akademického senátu a střetům s tehdejší děkankou Markétou Seluckou o narušení nezávislosti fakulty.

Fakulta si totiž dosavadní tříleté spojenectví chválí.

„Zájem ze soukromého i veřejného sektoru o absolventy našich specializovaných kurzů předčil naše očekávání,“ uvedl prorektor Masarykovy univerzity Radim Polčák, který kurzy týkající se energetického práva za podpory EPH na právech rozjížděl.

Právě zmíněný zájem z byznysu byl důvod, proč Daniel Křetínský před několika lety přišel na univerzitu s nabídkou, že dá své „alma mater“ peníze za nepřímou podporu jeho podnikání.

Chtěl totiž, aby i za přispění expertů EPH škola pořádala specializované kurzy, díky nimž fakulta vychová absolventy, kteří pak budou velmi zdatní v energetickém právu a práci budou mít takřka jistou, nejen v EPH.

„Samozřejmě ji mohou mít v EPH, ale když ostatní firmy pochopí, co se tady děje, tak vznikne válka o tyto studenty,“ řekl v roce 2017 miliardář Křetínský při představování projektu. 

Zatím ale EPH nikoho z řad brněnských studentů nezískala.

„Ale to není zase tak překvapivé, neboť projekt neběží zase tak dlouhou dobu,“ poznamenal za EPH Tomáš Ciprovský, který sám na fakultě vyučuje. Tvrdí, že spolupráce není o tom, aby si vychovávali nové pracovníky do holdingu. 

Nové kurzy i oddělení energetického práva

Podobně hovoří i prorektor Polčák. „Je to podobné, jako když s námi spolupracují advokátní kanceláře,“ řekl. Na rozdíl od EPH se však několik absolventů z Brna uchytilo ve společnosti Pražská energetika, jejíž pracovníci v Brně taktéž učí.

Ačkoliv do EPH zatím nikdo nenastoupil, dosud bylo v jeho podnicích deset vysokoškoláků „jen“ na stáži, v únoru EPH podepsal se školou novou smlouvu o spolupráci, kde se holding zavázal poslat fakultě další tři miliony korun za tento a příští rok. O třímilionovém daru hovořila i dosavadní smlouva.

„Bude-li zájem ze strany právnické fakulty, EPH bude v podpoře projektu pokračovat i v následujících letech,“ vyjádřil se Ciprovský.

Díky dosavadní spolupráci vzniklo na brněnských právech Oddělení energetického práva. Rozšířena byla také výuka o nové kurzy. „Všechny jsou mezi studenty velmi úspěšné, přičemž zájem přesahuje kapacitu i více než trojnásobně,“ chválí si prorektor.

Stejně tak existuje na fakultě program stáží. Ty se zatím konaly pouze na podzim 2019, poté nebyly kvůli pandemii covidu. S jejich obnovou počítají příští rok na podzim.