VIDEO: Na střeše nového koncertního sálu v Brně budou dvě terasy

  16:51aktualizováno  16:51
Koncertní sál světového formátu, který vyroste v centru Brna, už má jasnou podobu. Jeho hlavním architektonickým rysem je dualita – v uzavřené části se budou pořádat koncerty, druhá část bude prosklená a více otevřená lidem.

Vizualizace Janáčkova kulturního centra dnes poprvé zveřejnil Tomasz Konior – generální projektant mezinárodního týmu, který na návrhu stavby pracoval od letošního ledna spolu s akustikem Yasuhisou Toyotou a architektem Petrem Hrůšou.

„Srdcem celé budovy je samozřejmě koncertní sál pro 1 300 posluchačů. Velké pódium poskytuje téměř neomezené možnosti obsazení orchestru od sólových recitálů a komorních koncertů přes početná obsazení velkých symfonií až po skladby, při kterých účinkuje i sbor,“ zdůraznil polský architekt Konior, který je uznávaný například za koncertní sál v Katovicích.

Sál slibující špičkovou akustiku vyroste v proluce mezi Besední a Veselou ulicí v těsném sousedství Besedního domu, se kterým bude spojený mostkem.

„Přiznávám, že parcela v Brně pro nás byla výzvou, protože je relativně malá. Vždy se ale snažíme udělat z omezení výhody a řídit se především zkušenostmi a ověřenými postupy,“ podotkl Konior s tím, že jeho cílem je navrhovat stavby, které ladí s duchem doby a místem.

Střecha bude mít dvě terasy – jednu s výhledem na Petrov přístupnou veřejnosti, z druhé budou mít hudebníci výhled na Špilberk. Architektonická koncepce počítá také s menším náměstím před sálem.

První koncert by se měl konat za pět let

„Když chce Brňan slyšet filharmonii v celé její kráse, musí jet do Vídně nebo Japonska. Díky novému sálu posluchači konečně ocení kvalitu orchestru a věřím, že Brno také přiláká špičkové zahraniční umělce, které nyní nemáme kam zvát,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Janáčkovo kulturní centru bude největším koncertním sálem v České republice.

Fotogalerie

První koncert sál rozezní za pět let.

„Vše budeme směřovat k tomu, abychom byli na konci roku 2022 hotovi a v roce 2023 tady mohli koncertovat,“ řekl primátor Petr Vokřál (ANO). Nejprve je nutné dokončit projekt, poté se budou řešit všechna povolení a vybírat dodavatel stavby.

Podle memoranda z 1. října 2016 stát přispěje na stavbu sálu částkou 600 milionů korun, město Brno 562 miliony a Jihomoravský kraj sto miliony korun.

„Jednali jsme o tom s premiérem i ministry financí a kultury. Pan premiér počítá s tím, že na rok 2019 bude rezervováno dvě stě milionů korun. Další dvě transakce se předpokládají v roce 2020 a 2021,“ upřesnil Vokřál.

Sál bude nejmodernější v republice. V současné době je hotová hrubá stavba první etapy, tedy podzemních garáží pro bezmála dvě stovky aut. Garáže se otevřou souběžně s dokončením celé nadzemní stavby. Název Janáčkovo kulturní centrum je zatím pracovní a může se ještě do otevření sálu změnit.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

Otevřeli největší vinařskou laboratoř v Česku. Zpracuje tisíce vzorků

Laborantka Žaneta Beňová přijímá nové referenční vzorky vín v nové laboratoři,...

Ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku začala fungovat největší komerční vinařská laboratoř v České republice. Pro...

Na jižní Moravě chybí referenti i klíčoví úředníci, nezabraly ani příspěvky

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Jižní Morava má nouzi o úředníky. Radnicím chybí „obyčejní“ referenti i klíčoví vedoucí odborů, někde déle než rok....

Stavědla na brněnském nádraží mají jít k zemi, památkáři o ně bojují

Stavědla, jak jim železničáři říkají, slouží na hlavním nádraží v Brně už od...

S nynější rekonstrukcí zabezpečovacího zařízení na hlavním vlakovém nádraží v Brně mají zmizet také historická stavědla...

Najdete na iDNES.cz