VIDEO: Na střeše nového koncertního sálu v Brně budou dvě terasy

  16:51aktualizováno  16:51
Koncertní sál světového formátu, který vyroste v centru Brna, už má jasnou podobu. Jeho hlavním architektonickým rysem je dualita – v uzavřené části se budou pořádat koncerty, druhá část bude prosklená a více otevřená lidem.

Vizualizace Janáčkova kulturního centra dnes poprvé zveřejnil Tomasz Konior – generální projektant mezinárodního týmu, který na návrhu stavby pracoval od letošního ledna spolu s akustikem Yasuhisou Toyotou a architektem Petrem Hrůšou.

„Srdcem celé budovy je samozřejmě koncertní sál pro 1 300 posluchačů. Velké pódium poskytuje téměř neomezené možnosti obsazení orchestru od sólových recitálů a komorních koncertů přes početná obsazení velkých symfonií až po skladby, při kterých účinkuje i sbor,“ zdůraznil polský architekt Konior, který je uznávaný například za koncertní sál v Katovicích.

Sál slibující špičkovou akustiku vyroste v proluce mezi Besední a Veselou ulicí v těsném sousedství Besedního domu, se kterým bude spojený mostkem.

„Přiznávám, že parcela v Brně pro nás byla výzvou, protože je relativně malá. Vždy se ale snažíme udělat z omezení výhody a řídit se především zkušenostmi a ověřenými postupy,“ podotkl Konior s tím, že jeho cílem je navrhovat stavby, které ladí s duchem doby a místem.

Střecha bude mít dvě terasy – jednu s výhledem na Petrov přístupnou veřejnosti, z druhé budou mít hudebníci výhled na Špilberk. Architektonická koncepce počítá také s menším náměstím před sálem.

První koncert by se měl konat za pět let

„Když chce Brňan slyšet filharmonii v celé její kráse, musí jet do Vídně nebo Japonska. Díky novému sálu posluchači konečně ocení kvalitu orchestru a věřím, že Brno také přiláká špičkové zahraniční umělce, které nyní nemáme kam zvát,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Janáčkovo kulturní centru bude největším koncertním sálem v České republice.

Fotogalerie

První koncert sál rozezní za pět let.

„Vše budeme směřovat k tomu, abychom byli na konci roku 2022 hotovi a v roce 2023 tady mohli koncertovat,“ řekl primátor Petr Vokřál (ANO). Nejprve je nutné dokončit projekt, poté se budou řešit všechna povolení a vybírat dodavatel stavby.

Podle memoranda z 1. října 2016 stát přispěje na stavbu sálu částkou 600 milionů korun, město Brno 562 miliony a Jihomoravský kraj sto miliony korun.

„Jednali jsme o tom s premiérem i ministry financí a kultury. Pan premiér počítá s tím, že na rok 2019 bude rezervováno dvě stě milionů korun. Další dvě transakce se předpokládají v roce 2020 a 2021,“ upřesnil Vokřál.

Sál bude nejmodernější v republice. V současné době je hotová hrubá stavba první etapy, tedy podzemních garáží pro bezmála dvě stovky aut. Garáže se otevřou souběžně s dokončením celé nadzemní stavby. Název Janáčkovo kulturní centrum je zatím pracovní a může se ještě do otevření sálu změnit.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Podivín na Hodonínsku zastřelil místostarostu, ten jen doprovázel policii

Policisté zasahovali v Dražůvkách na Hodonínsku. V domě se zabarikádoval...

V Dražůvkách na Hodonínsku postřelil místní muž místostarostu a zabarikádoval se v domě. Postřelený místostarosta...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Všem pomáhal, říkají sousedé o zastřeleném místostarostovi

Policie a starostka obce Dražůvky se vyjádřili ke střelbě

Obyvatelé Dražůvek na Hodonínsku se vzpamatovávají z pro ně nepochopitelného útoku, při kterém místní muž zastřelil...

Další z rubriky

Všem pomáhal, říkají sousedé o zastřeleném místostarostovi

Policie a starostka obce Dražůvky se vyjádřili ke střelbě

Obyvatelé Dražůvek na Hodonínsku se vzpamatovávají z pro ně nepochopitelného útoku, při kterém místní muž zastřelil...

Při nehodě u Znojma zemřel muž, v době srážky byl vedle auta

Ilustrační snímek

Smrtelná nehoda na několik hodin uzavřela úsek silnice I/53 mezi Znojmem a Brnem. Při srážce dvou aut zemřel muž, který...

Podivín na Hodonínsku zastřelil místostarostu, ten jen doprovázel policii

Policisté zasahovali v Dražůvkách na Hodonínsku. V domě se zabarikádoval...

V Dražůvkách na Hodonínsku postřelil místní muž místostarostu a zabarikádoval se v domě. Postřelený místostarosta...

Najdete na iDNES.cz