V dobách slávy táhl Invex 140 tisíc lidí, na veletrh přijel i Bill Gates

  7:57aktualizováno  7:57
Říjen bývával v Brně měsícem veletrhu Invex. Zejména v devadesátých letech na něj každoročně mířily desetitisíce lidí. Tento fenomén se stal symbolem změn v technice, ale i v samotné české společnosti. Dnes už je Invex minulostí, naposledy se konal před třemi lety.

V dobách největší slávy navštívilo brněnský veletrh Invex na 140 000 lidí. Ilustrační snímek veletrhu | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Internet, mobilní telefon nebo DVD. Dnes jde o samozřejmosti, ale před lety to byly pecky a horké novinky. Pouze na jejich okouknutí se stály na brněnském veletrhu Invex dlouhé fronty.

Veletrh Invex

Přehlídka novinek v informačních a komunikačních technologiích se konala na brněnském výstavišti v letech 1991 až 2008.
Předcházela jí mezinárodní výstava vynálezů a technických novinek, která se poprvé uskutečnila už v roce 1970. V letech 1996 a 1997 přišlo na veletrh 140 tisíc návštěvníků.
Po veletrhu CeBIT v německém Hannoveru byl druhou nejvýznamnější akcí svého druhu ve střední Evropě.
V letech 2009 a 2010 jej nahradila odborná konference Invex Forum.

V současnosti už tuto akci o výpočetních a komunikačních technologiích v programu brněnského výstaviště nenajdete. Zahubilo ji totiž  šílené tempo rozvoje oboru, který sama představovala.

Název Invex se na soupisu poprvé objevil už v roce 1970. Pod tímto označením se v areálu výstaviště v Pisárkách konala mezinárodní výstava vynálezů a technických novinek.

Až do roku 1990 byla součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu, o rok později už se z ní stal samostatný veletrh výpočetní techniky s tehdejším názvem Invex-Computer.

Novinky informačních technologií

Brno se stalo místem, kde významní světoví hráči v informačních technologiích představovali své novinky. V roce 1994 tu taky přivítali Billa Gatese, slavného šéfa Microsoftu.

"Veletrh byl výkladní skříní v té době nejdynamičtěji se rozvíjejícího oboru. V této oblasti byl po hannoverském CeBIT druhou nejvýznamnější akcí v Evropě," poznamenal tiskový mluvčí Veletrhů Brno David Pokorný.

Přehlídka moderních technologií se brzy zařadila mezi největší divácké magnety na výstavišti. V letech 1996 a 1997 na ni zamířilo přibližně 140 tisíc návštěvníků.

Fotogalerie z veletrhů Invex

Kvůli školním exkurzím, které se do Brna hojně vydávaly, se v době konání veletrhu musely posilovat vlaky. "Na Invex jsem jezdil už jako školák se svým otcem. Právě tady jsem si poprvé vyzkoušel digitální fotoaparát nebo navigaci do mobilu," zavzpomínal Pavel Kasík z magazínu Technet.cz iDNES.cz.

Se začátkem nového tisíciletí však přišel postupný pád, snižoval se zájem vystavovatelů i návštěvníků. "Koncepce veletrhu je překonána," konstatoval Pokorný.

Na veletrh už novinky nečekají

Invex se odehrál naposledy před třemi lety. Jeho náplň částečně převzaly do té doby přidružené veletrhy Digitex a Interkamera. Odborná veřejnost se ještě dvakrát sešla na konferenci Invex Forum. Letos se však už v kalendáři akcí vůbec neobjevila.

"Pamatuji si na poslední Invex. Bylo to zvláštní, v areálu se potkávali hlavně novináři. Ostatních návštěvníků moc nebylo," popsal například redaktor časopisu Computerworld Martin Noska.

Firmy, které se dříve účastnily Invexu, nyní dávají přednost veletrhům, které jsou tematicky nejblíže jejich oboru.

"Výrobci navíc s novinkami nečekají až na veletrh," dodal Noska. Pavel Kasík doplňuje, že dnes není problém si všechno vyzkoušet na internetu.

S tímto názorem nesouhlasí David Pokorný. "Na internetu si můžete bez problému koupit knihu, ale těžko velký technologický celek v hodnotě několika milionů," podotýká.

Autor:

Nejčtenější

Už vím, zda se k biatlonu vrátím, prozradila Koukalová

Gabriela Koukalová na besedě v brněnském Sono Centrum

Biatlonová mistryně světa Gabriela Koukalová po čase opět vystoupila na veřejnosti. V Brně na přednášce o psychologii a...

Vláda Komety končí, Liberec je ve finále. Plzeň sérii srovnala

Hokejisté brněnské Komety smutní po vyřazení v semifinále extraligového play...

Brněnská Kometa třetí titul v řadě nezíská. Na domácím ledě prohrála 1:3 a na zápasy celkově 2:4 s Libercem, který je...

Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci

Kukuřičné pole v Texasu. Letošní sucho je nejhorší za desítky let (22. července

Jestliže loňský rok zemědělci považovali za katastrofální, teď mají ještě větší obavy. Vody v půdě je totiž výrazně...

Zábranský po vyřazení: Příště chci složit ještě silnější Kometu

Trenér brněnské Komety Libor Zábranský sleduje vystoupení svých svěřenců v...

Když titul neobhájíme my, ať ho vyhraje Liberec, a my můžeme říct, že nás porazil mistr. Tohle popřál Libor Zábranský,...

Znásilňoval kluky a žádal videa, teď chce bývalý skautský vedoucí z vězení

Bývalý skautský vedoucí Martin Mertl, který byl odsouzen na deset let za...

Za zneužití téměř čtyř desítek chlapců ze skautského oddílu jej soud v roce 2013 poslal na deset let za mříže. Dvě...

Další z rubriky

Většina lidí umírá v nemocnicích. Kraj chystá vylepšení paliativní péče

Ilustrační snímek

Od nemocnic lidé očekávají především to, že se tam vyléčí. Ne vždycky to však jde a pro pacienta se nemocniční pokoj...

Dřív se vedly pořadníky, teď už studenty letní úklidová brigáda neláká

Ilustrační snímek.

Letní úklidová brigáda pro hodonínskou mládež za 80 korun na hodinu už netáhne jako dřív. V posledních několika letech...

Nepozorná řidička sjela ze silnice ke kolejím, omezila provoz vlaků

Hasiči museli ve středu ráno mezi Vlkošem a Bzencem vytáhnout auto z kolejiště.

Vlakový provoz na jedné z kolejí zastavila ráno řidička, která na Hodnonínsku vjela mimo silnici a zůstala stát až u...

Najdete na iDNES.cz