V dobách slávy táhl Invex 140 tisíc lidí, na veletrh přijel i Bill Gates

  7:57aktualizováno  7:57
Říjen bývával v Brně měsícem veletrhu Invex. Zejména v devadesátých letech na něj každoročně mířily desetitisíce lidí. Tento fenomén se stal symbolem změn v technice, ale i v samotné české společnosti. Dnes už je Invex minulostí, naposledy se konal před třemi lety.

V dobách největší slávy navštívilo brněnský veletrh Invex na 140 000 lidí. Ilustrační snímek veletrhu | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Internet, mobilní telefon nebo DVD. Dnes jde o samozřejmosti, ale před lety to byly pecky a horké novinky. Pouze na jejich okouknutí se stály na brněnském veletrhu Invex dlouhé fronty.

Veletrh Invex

Přehlídka novinek v informačních a komunikačních technologiích se konala na brněnském výstavišti v letech 1991 až 2008.
Předcházela jí mezinárodní výstava vynálezů a technických novinek, která se poprvé uskutečnila už v roce 1970. V letech 1996 a 1997 přišlo na veletrh 140 tisíc návštěvníků.
Po veletrhu CeBIT v německém Hannoveru byl druhou nejvýznamnější akcí svého druhu ve střední Evropě.
V letech 2009 a 2010 jej nahradila odborná konference Invex Forum.

V současnosti už tuto akci o výpočetních a komunikačních technologiích v programu brněnského výstaviště nenajdete. Zahubilo ji totiž  šílené tempo rozvoje oboru, který sama představovala.

Název Invex se na soupisu poprvé objevil už v roce 1970. Pod tímto označením se v areálu výstaviště v Pisárkách konala mezinárodní výstava vynálezů a technických novinek.

Až do roku 1990 byla součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu, o rok později už se z ní stal samostatný veletrh výpočetní techniky s tehdejším názvem Invex-Computer.

Novinky informačních technologií

Brno se stalo místem, kde významní světoví hráči v informačních technologiích představovali své novinky. V roce 1994 tu taky přivítali Billa Gatese, slavného šéfa Microsoftu.

"Veletrh byl výkladní skříní v té době nejdynamičtěji se rozvíjejícího oboru. V této oblasti byl po hannoverském CeBIT druhou nejvýznamnější akcí v Evropě," poznamenal tiskový mluvčí Veletrhů Brno David Pokorný.

Přehlídka moderních technologií se brzy zařadila mezi největší divácké magnety na výstavišti. V letech 1996 a 1997 na ni zamířilo přibližně 140 tisíc návštěvníků.

Fotogalerie z veletrhů Invex

Kvůli školním exkurzím, které se do Brna hojně vydávaly, se v době konání veletrhu musely posilovat vlaky. "Na Invex jsem jezdil už jako školák se svým otcem. Právě tady jsem si poprvé vyzkoušel digitální fotoaparát nebo navigaci do mobilu," zavzpomínal Pavel Kasík z magazínu Technet.cz iDNES.cz.

Se začátkem nového tisíciletí však přišel postupný pád, snižoval se zájem vystavovatelů i návštěvníků. "Koncepce veletrhu je překonána," konstatoval Pokorný.

Na veletrh už novinky nečekají

Invex se odehrál naposledy před třemi lety. Jeho náplň částečně převzaly do té doby přidružené veletrhy Digitex a Interkamera. Odborná veřejnost se ještě dvakrát sešla na konferenci Invex Forum. Letos se však už v kalendáři akcí vůbec neobjevila.

"Pamatuji si na poslední Invex. Bylo to zvláštní, v areálu se potkávali hlavně novináři. Ostatních návštěvníků moc nebylo," popsal například redaktor časopisu Computerworld Martin Noska.

Firmy, které se dříve účastnily Invexu, nyní dávají přednost veletrhům, které jsou tematicky nejblíže jejich oboru.

"Výrobci navíc s novinkami nečekají až na veletrh," dodal Noska. Pavel Kasík doplňuje, že dnes není problém si všechno vyzkoušet na internetu.

S tímto názorem nesouhlasí David Pokorný. "Na internetu si můžete bez problému koupit knihu, ale těžko velký technologický celek v hodnotě několika milionů," podotýká.

Autor:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Zapomenutý atentát. V Brně na konci války zastřelili esesáckého účetního

August Gölzer byl jedním z velitelů a účetním XXXIX. úseku SS v Brně. Zemřel na...

Byl to večer jako každý jiný. V ulicích Brna jezdila auta a tramvaje, lidé spěchali domů. Do historie se 7. únor 1945...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

VIDEO: Muž vystrčil zadek na strážníky. Prý nevěděl, jak to v Brně chodí

Opilý mladík vystrčil holý zadek na strážníky v autě

Nezvyklý pohled se naskytl brněnským strážníkům jedoucím ve středu brzy ráno poblíž hlavního nádraží. Před jejich...

VIDEO: Skupina výrostků u nákupního centra zničila plot a pomočila zdi

Rozjívení výrostci ničili rákosový plot

Poničený rákosový plot, rozbité sklenice a pomočené zdi za sebou v noci na úterý nechala skupina teenagerů v Brně....

Vstupenky pověsili ve foyeru divadla, rozebraly si je děti z chudých rodin

„Padělání vstupenky je trestné. Budou-li předloženy při kontrole dvě vstupenky...

Více než devadesát vstupenek už zavěsili návštěvníci brněnského divadla Polárka ve foyeru. Udělali tak radost dětem z...

Najdete na iDNES.cz