„Víme, že každý pád je pro klienta stresovou situací, která může mít za následek výrazné zhoršení kvality jeho života. Proto pravidelně proškolujeme nejen personál, ale i samotné klienty, a to primárně formou workshopů,“ přibližuje fyzioterapeutka SeniorCentra Lucie Ficová.
Po založení preventivního rehabilitačního programu se podle interních statistik počet pádů v domově snížil o 30 procent. Snahou tak je, aby cvičení absolvovalo maximální množství jeho obyvatel.
„Našim klientům i jejich rodinám průběžně vysvětlujeme přínosy protipádových cvičení s cílem vzbudit v nich zájem o tuto důležitou, avšak dobrovolnou aktivitu,“ sděluje ředitel SeniorCentra Michal Veleba.
Klienti zařazení do programu se setkávají pod vedením fyzioterapeuta třikrát týdně po tři měsíce. Každý prochází na začátku a na konci programu jednoduchým testováním, které vypovídá o jeho mobilitě – tento výkonnostní test zahrnuje postavení se ze židle, chůzi na tři metry, otočení, chůzi zpět a posazení.
„Z výsledků testování můžeme říct, že více než 90 procent účastníků zařazených do tohoto programu se v mobilitě zlepšilo,“ shrnuje Ficová.
I sami klienti vnímají, jak se jejich pohyblivost postupně zlepšuje a zároveň u nich roste pocit soběstačnosti a jistoty. „Na cvičení jsem chodila velmi ráda, moc mě to bavilo. Teď jsem pohyblivější a cítím se při chůzi bezpečněji,“ uvádí seniorka Jindřiška Novotná.
Už přes rok v SeniorCentru Šanov probíhá také pravidelné rehabilitační cvičení zaměřené na prevenci proti pádu – takzvané Dílničky, kdy se senioři dozvídají o používání vhodné obuvi nebo pomůcek.
Tento program se zabývá zvýšením pružnosti a svalové síly, zlepšením rovnováhy, koordinace a hybnosti klienta. „Ke cvičení využíváme overbally, posilovací gumy, ale i různé překážky či nácvikové rampy k chůzi,“ vypočítává Ficová.