LEGENDY GP: Poslední výhru má Rainey z Brna, po nehodě je na vozíku

  10:09aktualizováno  10:09
V srpnu 1993 bojoval v Brně americký závodník Wayne Rainey o titul mistra světa naposledy. Podařilo se mu zvítězit. Následující závod v Misanu mu byl ale osudný. Havaroval a skončil na invalidním vozíku.

Wayne Rainey (uprostřed) při rozhovoru s týmovým jezdcem Massimilianem Biaggim | foto: Profimedia.cz

Závod v Misanu mohl také vyhrát, ale přišel nevinně vypadající pád. Z něj se ale už Wayne Rainey nezvedl. A na nohy se nepostavil už nikdy.

Brno tak zůstane v jeho kariéře zapsáno jako poslední vítězný závod v motocyklovém mistrovství. Závod, po kterém bez emocí popisoval, jak ujížděl Cadalorovi i Doohanovi.

Téměř nechyboval, jedno zaváhání mu ale změnilo život

Raineymu se říkalo Mr. Perfect. Byl přesným opakem Kevina Schwantze, rozháraného kudrnatého šílence, který jezdil na hraně a často i za ní. Snad by jeho styl šel přirovnat k dnešnímu umění Caseyho Stonera.

Jezdil maximálně efektivně. Málokdy chyboval. Přemýšlel. "Když za to opravdu hodně taháte, tak pak nejedete precizní stopu," krčil rameny po vítězném závodu v Brně.

V tom příštím chyboval. V přímém přenosu. Ve chvíli, kdy jeho yamaha sklouzla a v kotrmelcích zmizela v prachu z kačírku, vysílala televize zrovna záběr z pohledu jezdce. Pak přišel střih a záběr na Raineyho, jak ukazuje přibíhajícím zdravotníkům, že nemůže hýbat nohama. Konec legendy.

Se závoděním neskončil, šéfuje týmu Yamahy

Nešťastný pád otevřel cestu k mistrovskému titulu Kevinu Schwantzovi. A taky k jejich smíření. Okamžik, kdy se Kevin při prvním setkání po Raineyho pádu sklonil k svému dřívějšímu rivalovi a objal jej, je jedním z nejsilnějších momentů v motoristickém sportu.

Ostatně ani s tím koncem závodění to nebylo tak horké. Za rok byl Rainey opět na startu Grand Prix. Jako týmový šéf Yamahy. Pro značku získal nynější rivaly ze Superbike Biaggiho a Checu. Loni, osmnáct let po nehodě, se vrátil do Misana.

"Toto je sport, který jsem si vybral. Vím, že je nebezpečný, vím, že se mi něco takového – nebo ještě horšího – mohlo stát, ale když závodíš, tak na nic takového nemyslíš. Prostě se snažíš dát ze sebe to nejlepší," vyprávěl klidně Rainey sedící v kolečkovém křesle.

Článek převzat z týdeníku České motocyklové noviny.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Havlát: Když se mi něco povede, mám nutkání to zase chytit

Martin Havlát v dresu Komety při svém loučení s kariérou.

Letní počasí se zrovna na jižní Moravě skrylo za mraky a občasné přeháňky. Martina Havláta to nevykolejilo. Přestože se...

Další z rubriky

Přesun výš se nekoná. Kornfeil i příští rok zůstane v Moto3

Ve třídě Moto3 na Velké ceně České republiky dojel Jakub Kornfeil na třetím...

Přál si po deseti sezonách v mistrovství světa poskočit o kategorii výš. Jakub Kornfeil vyjednával, jenže nakonec i...

Pískej konec, křičí Kornfeil. A pak si v Brně splnil sen

Jakub Kornfeil na stupních vítězů v Brně.

K tomu politováníhodnému nedopatření dochází v závodech tak jednou, maximálně dvakrát za deset let. Ale když se Jakub...

Deset let víry v bednu a teď oslava. Kornfeilovi blízcí žijí úspěchem

Jakub Kornfeil dojel třetí na Velké ceně České republiky v Brně.

Napřed na tribuně A, pak na tribuně C. V kotli fanoušků hnal českého motocyklistu Jakuba Kornfeila za úspěchem i jeho...

Najdete na iDNES.cz