Stěračům je 110 let, ale ženský nápad se zprvu neujal

  • 31
Za vynálezem prvního automobilového stěrače, který byl patentován 10. listopadu 1903, stojí Američanka Mary Andersonová. Ta si při jízdě tramvají během návštěvy New Yorku v zimě 1903 všimla, že řidiči musejí často zastavovat, aby setřeli sníh z čelního skla.

Po návratu do Alabamy sedmatřicetiletá realitní makléřka vyrobila stěrač tak, že připevnila stěrku na drát, který se dal prostrčit kabinou vozu a na konci ovládat pomocí držadla. Ještě téhož roku si nechala svůj vynález patentovat. V roce 1905 se Andersonová pokusila patent prodat jedné kanadské firmě, leč neúspěšně.

O 15 let později její patent vypršel a teprve poté našly stěrače i díky velkému rozvoji automobilového průmyslu většího uplatnění. Ve standardní výbavě ho jako první začal v roce 1922 instalovat Cadillac.

Andersonová se nadále věnovala převážně obchodu s realitami, zemřela v roce 1953.

Praga V3S: ruční pohon stěračů

Čas na výměnu

Právě výročí vynálezu stěračů připadá na období, kdy by se řidiči měli na stěrače u svých vozů zaměřit. Začíná doba, kdy budou totiž často v provozu. Výměnu zvládnete sami.

Odborníci doporučují měnit stírací lišty dvakrát ročně. V autopotřebách, u benzinek i v hobbymarketech seženete správný rozměr stěračů, kupují se podle délky. Nemusíte je měřit, prodejci mívají velké tlusté katalogy, kde váš model nalistují a zjistí, jaké potřebujete. Součástí balení bývají různé plastové nástavce, s jejichž pomocí se stěrače nasazují na ráménka. Zvládne to opravdu každý, jen se nesmí bát použít trochu síly. Patice musí do protidílu na raménku pořádně zapadnout.

Pár nejlacinějších lišt se dá pořídit už kolem stovky a jsou vždy určitě lepší než ty staré, ztvrdlé či otrhané, kterými si mažete špínu po okně teď.

Test stěračů - moderní bezraménkové stěrače

V testech autoklubu ADAC porážejí moderní "bezraménkové" stěračové lišty ty klasické.

V zimě stěrače trpí

Krystalky ledu gumová stírátka potrhají a nízké teploty způsobují degradaci materiálu. Důsledkem je špatné čištění čelního okna. Čisté čelní sklo je přitom základním předpokladem bezpečné jízdy.

Stačí třeba stěrače pustit, když jsou po ránu přimrzlé k čelnímu sklu a můžete shánět nové. Stejně tak si stírací gumičky poničíte, když se budete snažit stěrači z okna sedřít námrazu.

Kdy je třeba vyměnit stěrače?
,