Vyhláška o registračních značkách se nedodržuje

  19:15aktualizováno  19:15
Když před lety prosadilo ministerstvo dopravy do předpisů, že i nejstarší pojízdné vraky musejí mít vzadu červenou mlhovku, ale nikomu to neřeklo, byl z toho poprask jako hrom. Dnes je v téže situaci, jen je ještě pořád ticho. Tehdy se na ministerstvu třásla křesla, dnes všichni mávají rukou. Už půl roku platí vyhláška stejně závazná jako třeba předpis o rychlosti - že státní poznávací značka, dnes registrační značka musí být k autu přišroubovaná nebo přinýtovaná! Víte to?! Ne? Klid, nic se neděje.

Stejně jako trestní zákony nebo Obchodní zákoník je platná i vyhláška 243, která vlastníkovi nebo provozovateli při montáži značky na auto nařizuje: ...musí použít nýtů nebo šroubů... Vyhláška platí od 17. července 2001! Dále se v osmadvacátém paragrafu lze dočíst, že šrouby nebo nýty mají být přibližně shodně barevné vůči podkladu. Tedy bílé, protože do čísel nebo písmen se šroubovat nesmí, aby neutrpěla čitelnost.

Ministerstvo daleko od lidí

Autorem vyhlášky je ministerstvo dopravy. Je obtížné se dobrat toho, kdo o platnosti a dopadu vyhlášky chce mluvit. Nakonec jakýsi výklad podal pracovník odboru dopravně správních agend Ing. Pavel Jocha: "Je to kvůli tomu, aby se značky tolik nekradly. To dá rozum. Není však přesně stanoveno, kde mají být šrouby ve značce umístěny. Kdybychom místa pro vrtání nějak normalizovali, byli bychom jako někdy ve starém mocnářství..." Ing. Jocha míní, že záleží na vkusu každého majitele.

Zohledňuje tím prý i specifika konstrukcí aut, protože by se mohlo stát, že na určeném místě by šroub nemohl být například kvůli nebezpečí narušení nosné konstrukce. Policii vidí pracovník odboru jako ten správný orgán, který by dohledem a eventuálními postihy měl "šroubovací" vyhlášku prosadit. "Když je to ve vyhlášce, musí to policisté kontrolovat. Já sám pokuty dávat nepůjdu. A pak jsou tu také stanice technické kontroly..." říká Pavel Jocha z ministerstva dopravy.

Ten, kdo vydává...

"Když ji provrtám, tak ji zničím! Já sám značku přivrtanou nebo dokonce přinýtovanou nemám," tvrdí ředitel odboru pražského magistrátu, který značky vydává, JUDr. Josef Mihalík. A hned vytahuje ze stolu jednu "cvičnou" značku a ukazuje, jak málo na ní místa pro zašroubování je. A když, tak jak nesymetrické a nevhodné by šrouby byly. Vrtat přichází v úvahu jenom docela vpravo a to ne v rohu, protože to je místo pro registrační nálepku. Uprostřed jsou zase kolečka od emisní a technické kontroly.

"A docela vlevo sice místo je, jenomže za krátkou dobu sem - jak myslím všichni doufáme - přijde nálepka Evropské unie, takže pod ní šroub mít taky nemůžu. Ani autor vyhlášky, ani výrobce na to nemysleli," uzavírá trapnou záležitost Josef Mihalík. Je na něm vidět, jak rád by pracoval s kvalitními a logickými předpisy a nařízeními a jak by se mu naopak příčilo prosazovat nesmysly. Tvrzení ministerského úředníka o tom, že by na přišroubované značky měli dbát technici stanic technické kontroly, komentuje slovy: "Není to závada, pro kterou by bylo vozidlo nezpůsobilé provozu na pozemních komunikacích. Tečka!"


Tichá dílna u Brna

O radu, jak se vypořádat s vyhláškou, se redakce MF DNES obrátila také na výrobce dříve státních poznávacích dnes registračních značek. Je jím firma HICON v Popůvkách u Brna. Po vytočení telefonního čísla poskytnutého informacemi Telecomu byl veden následující rozhovor:

Hicon, prosím.

Dobrý den, Jan Rýdl z MF DNES, chci se zeptat na vrtání do značek, můžete mi spojit ředitele nebo tiskového mluvčího?

Zavolejte si na ministerstvo, tam vám všechno řeknou.

Já jsem s ministerstvem už mluvil...

Tam vám řeknou všechno.

Chci znát názor výrobce na...

Vy voláte pořád.

Ne, já volám poprvé a chci...

Zavolejte si na ministerstvo.

Můžete mi říci alespoň vaše jméno a funkci?

Už jsem vám je řekl.

Asi jsem je přeslechl, moc se omlouvám. Takže ještě jednou prosím.

Už jsem vám je řekl.

Vy mi nechcete nebo nesmíte nic říkat?

Zavolejte si na ministerstvo...

Po zbytečném dvouminutovém hovoru jsme získali jiné telefonní číslo. Zde sice ochotnější, leč také anonymní zřejmě sekretářka souhlasila s tím, že hovor spojí na pracovníka, který komunikuje s médii. Teď momentálně má však poradu. Po půlhodině byl na obědě. Po návratu z oběda měl delší telefonní hovor. Po dalších deseti měl jiný hovor. A po ještě dalších pěti už odjel mimo kancelář. Na dotaz, jakou funkci zastává onen mluvčí, sekretářka po chvíli váhání řekla: "Ekonomický poradce." Uvolila se poradci předat telefonní číslo a žádost o krátký rozhovor. Do uzávěrky se nikdo z firmy HICON o zpětný kontakt nepokusil.

Prodejce

Čtyřicátník Václav si nikdy jako majitel celkem prosperujícího obchodu s autodoplňky Auto Design nedělal naděje, že na šroubech do značek nějak parádně vydělá. S představou o českém naturelu se do hysterického objednávání šroubů a nýtů nijak nehnal. "Mám tady od šroubáren ještě trochu v krabici. Ale ta je tu už tak dlouho, že vlastně ani nevím, jestli je fabrika vůbec pořád vyrábí. Nikdo mi je nenabízel, nikdo se po nich ani neptal," mává nad vyhláškou rukou potenciální prodejce předpisových šroubů.

Policejní rozum

Stávají často na týchž místech a buď měří a pokutují překročení rychlosti, nebo probírají náklaďáky na technické anebo jen tak namátkově policisté provádějí "silniční kontrolu". Na jednu takovou přijeli redaktoři na severu středočeského kraje. Předložili doklady od vozidla, řidičský a osobní doklad totožnosti. Vše bylo v pořádku. Jen s malým technickým průkazem muž v uniformě obešel vůz a pečlivě - dá se říci - porovnal doklad se skutečností. Během půlminuty byl zpět a doklady vracel: "V pořádku. Děkuji, můžete pokračovat."

V ten okamžik stál náš redaktor už na silnici a ptal se: Je skutečně všechno naprosto v pořádku? Jistě. I značka? Nato si příslušník sice mírně dezorientovaný, ale vzorně asertivní vzal ještě jednou doklady od auta a prohlédl tabulky vzadu i vpředu. V pořádku. Vy máte nějaké pochyby? Podle vyhlášky mají značky být přišroubované nebo přinýtované. Vím. Neriskuju tím, že jsou jenom zaklapnuté v umělohmotné podložce, pokutu? Ode mne ne. Myslím, že mám jiné věci, které je na místě kontrolovat. Ty doopravdy důležité. Jestli chcete, tak já vás upozorňuji, že nemáte předpisově upevněné registrační značky. A jestli si přejete být postižen, tak jsem vás právě vyřešil na místě domluvou. Nashledanou!

STK - oázy tolerance

Zdá se, že jediným, kdo může začít řidičům "dělat nohy" kvůli chybějícím šroubům a nýtům v tabulkách značek, jsou stanice technické kontroly. S legendou, že se chystáme právě do jejich zkušebny a nevíme, jak to se značkami ve skutečnosti je, jsme několik těchto kontrolních míst oslovili. STK v Roudnici nad Labem: "Jestli si chcete espézetku přidělat napevno, je to vaše věc. Dost se kradou, tak je to dokonce i dobrý nápad. Jestli ji ale necháte jenom třeba v podložce, nám to nevadí. Hlavně že drží." STK Beta servis v Táboře: "Přišroubované to má být, to je pravda. Já to říkám takhle úředně. Záleží ale na tom, kdo tu kontrolu bude dělat, že jo. Jak to bude hodnotit. No... Být by to mělo..." STK v Brně - Králově Poli "Platí to jenom pro nové značky. Jestli to máte u starého auta udělané jinak, třeba v podložce, je také v pořádku."

Hlas z Olympu

O vysvětlení situace byl redakcí požádán také ředitel celorepublikové dopravní policie Zdeněk Bambas. Bez zaváhání a obratem odpověděl na otázku: Bude nepřišroubované SPZ policie pokutovat? "...Šrouby nebo nýty musí být připevněna registrační značka, nikoliv SPZ. Tedy to číslo, které vydávají okresní úřady v současnosti. SPZ jsou čísla, které vydávala Policie ČR a není to totéž. SPZ se to netýká. Upevnění registračních značek je předmětem kontroly ze strany Policie ČR a za porušení vyhlášky může být udělena pokuta..." Závěr celé "šroubované" aféry je možno vidět v posledních čtyřech slovech ředitele Bambase: ...může být udělena pokuta. A když ředitel všech dopraváků říká, že "může", pak určitě dobře ví, že neříká "bude"!

Na co jsou kradené SPZ?

Maskování kradených aut. Nejohroženější jsou v tomto ohledu majitelé, kteří nechávají v autě doklady k vozu (např. tzv. malý technický průkaz) a zloděj, který původně do vozu vlezl třeba jenom pro rádio. Jakmile doklady najde, bere značky automaticky. Skvěle jde paket plechových tabulek i s doklady na odbyt právě u zlodějů aut, kteří takto "legalizují" odcizený vůz.

Příprava na trestnou činnost. Pro člověka, který se chystá například na loupežné přepadení, je auto s falešnými poznávacími značkami výborná kamufláž útěku.

Převoz kradeného auta přes hranice. Pokud v zahraničí ukradené auto nese české značky, je pravděpodobnost důkladnější kontroly na hranicích celkem nízká. Zvláště, když auto převáží řidič "bez záznamu".

Krádež benzinu. Obsluhy čerpacích stanic si stěžují na řidiče, kteří natankují, ujedou a při pátrání záznam bezpečnostní kamery ukáže, že měl ukradené značky. Kamery jsou nejčastěji černobílé a zloděj zůstane neznámý. Navíc pokud načerpal "plnou" za zhruba tisíc korun, nejedná se o trestný čin.

Krádež kvůli kovu. Několikrát zaznamenala policie výskyt registračních značek i v kontejnerech na dvoře sběrných surovin. Přinesli je bezdomovci.

Opilecká legrace. Zde není co dodat.

Pramen: Tiskové oddělení Policie ČR Praha

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROZHOVOR S DOPRAVNÍM POLICISTOU

Na čísla kašlu...

Podle jednatřicetiletého dopravního policisty Martina nemá smysl ohlížet se příliš po tom, co všechno zákony a vyhlášky nařizují a zakazují. Dodržuje se jenom to, jak to Češi jako národ cítí. "Na něco jsme jako policajti hákliví a pokutujeme, až se z nás kouří, a na něco kašlem. Tak třeba na přišroubované nebo nepřišroubované značky..." O policistech s bílými čepicemi se v poslední době mluvilo spíše v souvislosti s braním úplatků. Není to ale prý zdaleka tak hrozivý masový problém, jak ho někteří pracovníci ministerstva vnitra prezentují. Přesto Martin souhlasil s rozhovorem pouze za podmínek, že bude uskutečněn v jedoucím autě, bez magnetofonu, fotoaparátu a s pozměněným jménem. Mluvit o skutečném stavu u policie a otevřeně o způsobu policejního myšlení může znamenat rychlý odchod ze státní služby.

Víte o tom, že registrační značky motorových vozidel...
Mají být přišroubovaný? Jo, slyšel jsem, ale ani nevím, jestli to bude platit nebo ne...
Platí!
Hmm.
To nevíte jenom vy, nebo bych takových vašich kolegů našel víc?
Většinou se v práci bavíme o práci. Takže když to nevím já, tak se o nějaké šrouby do značek nestará asi nikdo.
Všímáte si vůbec poznávacích značek?
Samozřejmě. Ale koukám na to, co doopravdy má smysl: technická, emise a taky jestli nevypadá třeba nějak moc ukradeně. Celkem často i prověřujeme. Ale šrouby fakt ne.
Kradou se poznávací značky hodně?
Jo, lumpům jsou dost "užitečné".
Zpozorníte alespoň před značkou s nápadnou číselnou shodou?
To si dávají na svoje auta třeba bohatí snobové, nebo dříve policajti a známí policajtů.
Takže berete na ně větší ohledy?
Skoro se mi chce říct, že právě naopak. Na mě a moje nejbližší kolegy má nápadné číslo právě takový vliv, že si řeknu: Aha, to by mohl být nějaký známý známého, tak mu dám právě takovou pokutu, jakou správně zaslouží. Pak mě nikdo nemůže honit vůbec za nic...
Pomůže nápadná značka alespoň při parkování ve městě?
To je záležitostí spíš městské, ale řekl bych, že je to taky moc nedojímá...
Tak k čemu nápadné značky jsou?
Asi jenom pro pocit těch, kteří je vozí. Asi chtějí dát najevo, jaké mají kontakty a co si s penězi můžou dovolit. Třeba znám jednoho pražského hoteliéra, který má pět nebo šest aut a všechny espézetky má stejné: nula nula nula a číslo. To je panečku náhodička... Ale se mnou to fakt nic nedělá. Vlastně jo. Mohl bych se podívat, jestli má tyhle krásné značky přišroubované!!!

 


 

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Témata: Aha!, Bezdomovec

Nejčtenější

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Kapitán na kosmetice. Superb má chytrá světla, nový diesel a verzi Scout

Škoda Superb

Superb nestárne, výrazný, líbivý design je jednou z jeho hlavních zbraní. Facelift, při kterém přišla řada také na...

GLOSA: Sázka na elektroauta nám vyhodí pojistky

Nabíjení elektromobilu (ilustrační foto).

Většina velkých automobilek následuje Elona Muska a věří na baterky a elektro. Toyota naopak tvrdí, že budoucností je...

Legenda se dramaticky mění. Corvette s motorem uprostřed je za super peníze

Corvette Stingray C8

Americká legenda Corvette se představila v nové generaci. Podle očekávání radikálně mění koncepci. Namísto uspořádání s...

Ioniq je ideální na každodenní dojíždění. Hyundai ho zlevnil

Hyundai IONIQ Electric

Elektromobil Hyundai Ioniq již čeká na svého nástupce, přijít má na podzim. I díky tomu se nyní prodává za docela...

Další z rubriky

Evropské silnice pod dohledem kamer. Nejvíc jich je v Itálii

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Česko je 15. v Evropě v hustotě rozmístění silničních kamer. Jedna kamera dohlíží na zhruba 200 kilometrů a celkově...

Kladivo na chybějící filtry: Praha nakoupí přístroje na kontroly emisí

Smog v Praze. Auta na pražské magistrále (20.1.2017)

Deset procent aut jezdících po Praze má poškozený nebo odmontovaný filtr pevných částic. Tato auta do vzduchu vypustí...

VIDEO: Škoda učí jezdit novou Octavii na nejslavnějším okruhu světa

Nová Škoda Octavia na Nürburgringu

Vývoj Octavie čtvrté generace jde do finiše. Škoda novou generaci svého stěžejního modelu představí koncem letoška, v...

Najdete na iDNES.cz