Poštovní známka s motivem futuristického návrhu automobilového designéra...

Poštovní známka s motivem futuristického návrhu automobilového designéra Václava Krále. | foto: Česká pošta

Autofotka týdne: Král českého designu má známku

  • 1
Nová poštovní známka připomíná krále českého průmyslového designu – je na ní jeho supertatra. Pulmilionová edice příležitostné poštovní známky Český design: Václav Král vzdává hold jednomu z nejvýznamnějších průmyslových designérů.

Na známce je vyobrazen model sportovního vozu Tatra, který navrhl český designér Václav Král. Na dalších kuponech jsou vyobrazeny jeho návrhy elektromobilů v různém barevném provedení. Písmeno „A“ odpovídá ceně devatenácti korun za vnitrostátní obyčejné psaní – standard do padesáti gramů.

Václav Král se narodil 27. září 1936 v Ostravě a již za svého života se stal ikonou v oboru. Od roku 2002 byl předsedou Asociace průmyslových designerů ČR. Zemřel 26. října 2005.

Česká pošta vydala známku s motivem futuristického návrhu automobilového...

Automobilový designér, konstruktér a závodník, absolvent Vyšší průmyslové školy automobilní a letecké v Mladé Boleslavi dvacet let aktivně závodil na motorkách, ve formulích a v autokrosové bugině. Do roku 1960 pracoval v konstrukci karosérií AZNP Mladá Boleslav a následně ve Výzkumném ústavu energetickém. Od roku 1994 vyučoval na ČVUT a k tomu neustále navrhoval a maloval.

Pro československé firmy kreslil rentgenové obrazy jejich výrobků a věnoval se i propagační grafice.

V sedmdesátých letech minulého století se představil jako tvůrce závodních automobilů značky Metalex. Vytvořil karoserie závodních vozů formule Easter a Mondial, Škoda Buggy a Spider a dalších více než dvaceti vozidel. Mezi nejznámější Králova díla patří automobil Tatra MTX V8, Dioss Rebel a Tatra Prezident. Navrhoval také motocykly, z nichž nejznámější je Jawa Athena. S jeho supertatrou byl vytvořen historicky první český národní rychlostní rekord.

Králem navrhovaná auta byla jedinečná skvělou aerodynamikou, kterou tvořil od oka. Král měl jedinečný cit pro design podložený znalostmi techniky. Jeho supertatra prý měla mít lepší aerodynamiku než soudobé ferrari. Čtyřlitrový supersport o výkonu 320 koní s motorem z Tatry 613 a čtyřvačkovým vidlicovým osmiválcem, kterým Petr Bold dosáhl v roce 1997 národního rychlostního rekordu 265 kilometrů v hodině ( více o supertatře čtěte zde).

Král se věnoval průmyslovému designu, navrhoval také balicí a laminovací stroje, počítače či vrtačky (více o práci Václava Krále čtěte zde).

Známka je tištěna plnobarevným ofsetem a má velikost 40 x 23 milimetrů, kupony mají velikost 19 x 23 milimetrů. Kromě známek v archové úpravě se vytiskla Poštovní tiskárna cenin čtrnáct tisíc filatelistických sešitků s osmi známkami a čtyřmi kupony. Společně se známkou Česká pošta vytvořila 3 200 obálek prvního dne vydání včetně otisku příležitostného poštovního razítka. Na obálce je v levé části obálky přítisk se skicami modelů aut a rýsovacích potřeb, které symbolizují Králův pracovní stůl. Na razítku je portrét Václava Krále spolu s textem: Ostrava, 2. 10. 2019.

Autorem emise je akademický malíř a grafik Pavel Sivko. Autorem rytiny obálky prvního dne vydání je grafik a rytec Jaroslav Tvrdoň.

Králova známka je teprve druhou z emise Český design. První, vydaná v dubnu 2018, připomínala světoznámého architekta českého původu Jana Kaplického.


Elektromobil