Stoupá počet chodců, zraněných nebo usmrcených na přechodech

  14:59aktualizováno  14:59
Počet usmrcených či zraněných chodců přecházejících přes vyznačený přechod v období od ledna do srpna ve srovnání se stejným obdobím loňského roku výrazně stoupl. A to i přesto, že od 1. ledna platí povinnost řidičů dávat chodcům na přechodech přednost. Informoval o tom Václav Špička z Autoklubu ČR s odkazem na poslední statistiky ředitelství dopravní policie.

Od ledna do srpna zemřelo kvůli řidiči, který nedal na přechodu přednost, 15 lidí, což je o 12 více než za stejné období roku 2000. Těžce zraněno bylo o 34 více, tedy 103 lidí, lehce zraněno bylo 424 osob (o 190 více než loni).

Podle Špičky však tato nepříznivá statistika rozhodně neznamená, že by zavedení přednosti chodců na přechodech bylo chybné. "Právní předpisy zemí západní a severní Evropy ustanovení o přednosti chodců na přechodech už řadu let obsahují. Přednost chodců na přechodech v těchto zemích řidiči i chodci považují za
samozřejmost, a není problémem pro řidiče ani pro chodce, neprojevuje se negativně ani na plynulosti provozu," řekl Špička.

Na vině byla podle něj spíš nedostatečná příprava veřejnosti. "Novináři poměrně často používali zavádějící termín absolutní přednost. Občané si jej zafixovali a dosud se podle toho chovají...Někteří chodci pod dojmem, že mají absolutní přednost, nedbají ani na červený signál na světelně řízených křižovatkách," uvedl Špička.

Chodci dále často přecházejí vozovku mimo přechody, často šikmo a zbytečně se zdržují na přechodech a podobně. Zásada, že by měli přecházet pokud možno ve skupinkách a umožnit tak řidičům plynulejší jízdu, není vůbec respektována. Řidiči zase přijíždějí k přechodům nepřipraveni výrazně zpomalit jízdu nebo zastavit.
Dalším problémem je nechvalný zvyk řidičů jezdit vždy o něco rychleji než dovolují předpisy. 

Z průzkumu Autoklubu vyplynulo, že k nehodám chodců nejčastěji dochází ve velkých městech a na místních komunikacích. Nejvíce nehod připadá na čtvrtky a pátky. Nejméně nehod se stává v neděli a v sobotu.Chodcům hrozí největší nebezpečí mezi 07:00 a 08:00, mezi 09:00 a 10:00 a mezi 14:00 a 18:00.

I přesto, že chodci mají podle nového zákona na přechodech většinou přednost, je třeba maximální opatrnosti. (2. července 2001)

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

V Norsku už naslepo objednávají elektrické škodovky. Záloha je čtrnáct tisíc

Škoda Vision iV

V Norsku registrují pět tisíc rezervací za tři týdny na elektrické škodovky. Severská země je velmocí elektromobilů,...

Hra o centimetry. Kamiony na pražské křižovatce lámou značky a semafory

Kamiony a autobusy mají potíže ve zúžení  na rozkopané křižovatce ulic Radlická...

Oprava tramvajové trati na pražském Smíchově od začátku prázdnin komplikuje dopravu. Dělníci se nově přesunuli na...

Škoda po sto letech míří do jedné stopy. Projeli jsme elektromoped Klement

Otestovali jsme Klementa – koncept městské mobility od Škoda Auto

Klement klame tělem. Zpovzdálí se tváří jako hodně drahé a extravagantní kolo. Ale Klement bicykl není, jeho pedály...

VW v Bratislavě propouští, je to varování pro slovenský autoland

Výroba Volkswagenu Touareg v bratislavské továrně koncernu VW

Slovenská ekonomika je plně závislá na autoprůmyslu. Téměř polovinu průmyslové produkce země tvoří výroba aut. Jejich...

Další z rubriky

Pokutu z ciziny nevyhazujte. Když nezaplatíte, může vás to vyjít draho

Ilustrační snímek

Přišla vám výzva k zaplacení pokuty za přestupek v Rakousku? Exekuce vám nejspíš nehrozí, ale mohlo by se stát, že při...

Dacia Duster dostane sourozence. Ve hře je SUV-coupé, nebo pick-up

Kupé SUV Renault Arkana při premiéře na autosalonu v Moskvě

Dacie Duster je možná nečekaný, ale zato fenomenální úspěch. Zprvu možná vysmívaný vůz, dnes zlaté vejce celé aliance...

Milovat i nenávidět elektroauta, která nikdo nechce. Šéf BMW musí umět obojí

BMW Vision M Next

U VW je to jasné, tam jsou všichni do elektroaut zamilovaní, aspoň navenek. S jejich rozmachem spojili vládci německého...

Najdete na iDNES.cz