Pes v autě patří do boxu v kufru. Bez jištění je v nebezpečí on i vy

  • 40
Psi, kteří nejsou řádně přepravováni v autě, představují velké riziko pro celou posádku auta, ale i pro sebe. Nejen to ukázal nedávný průzkum německého autoklubu ADAC, kde odborníci zkoumali, jak správně přepravovat zvířata a čím je bezpečně připoutat.
Přepravní plastový box do auta

Pouze několik majitelů čtyřnohých miláčků se zajímá o bezpečnou a pohodlnou přepravu svého chlupatého mazlíčka. Podle průzkumu Autoscout24 má na palubě svého auta jen jeden z pěti dostatečně zajištěného čtyřnohého přítele. Přitom u nás za absenci správného zajištění zvířete hrozí bloková pokuta až 2 tisíce korun a ve správním řízení 1 500 až 2 500 korun. A třeba v sousedním Německu se vystavujete sankci 35 až 75 eur, ale i jednomu bodu v kartě řidiče.

Pojďme se tedy podrobně podívat na různé bezpečnostní systémy pro přepravu psů a jejich výsledky v nezávislých testech.

Začneme klasickým přepravním boxem vyrobeným z plastu. Ten nabízí relativně vysokou úroveň bezpečnosti za dostupnou cenu. Jsou ideální pro uložení v kufru auta s nutností upevnění proti pohybu nebo v prostoru nohou u zadních sedadel.

Bezpečnostní taška pro přepravu psa

Od plastové přepravky se přesuneme k té látkové. Ty se dnes dají sehnat už i s uchycením do Isofixu a jsou vhodným systémem pro přepravu psa s ohledem na jeho velikost. Ovšem, aby byla bezpečnost přepravovaného psa zajištěna, musí se řidič naučit správně zacvaknout do isofixových úchytů.

Podsedák pro psa

Přepravní koše jsou dobrým řešením pro malé psy. Jsou navíc připevněny bezpečnostním pásem k zadnímu sedadlu, je však nutné ještě připoutat psa dalším bezpečnostním systémem, jelikož test ukázal, že nezabezpečená figurína psa byla vystřelena ven při bočním úhybném manévru. Když navíc vedle upevníte dětskou sedačku, tak by pes mohl velmi vážně zranit dítě.

Tubus pro přepravu psa

V obchodech seženeme i bezpečnostní trubky, které je možné připoutat klasickým bezpečnostním pásem na zadních sedadlech. Tento přepravní prostředek se však v testech ukázal jako zcela nevhodný, jelikož nezajišťuje bezpečí psa při prudkém brzdění nebo úhybném manévru. Pes totiž není v trubce nijak dále zajištěn a může tedy tvrdě narazit do části karoserie auta.

Přepravní deka do auta

Ochranné přikrývky nebo deky chrání přepravovaného psa před nárazem do částí karoserie auta, ale zcela nechrání členy posádky auta před čtyřnohým miláčkem. Ovšem, když k tomu přidáte bezpečnostní systém upevněný do úponu pásu auta, tak se bezpečnost výrazně zvýší.

Bezpečnostní popruh pro psa

Pásové systémy jsou velmi dobrou a nenáročnou volbou pro bezpečnou přepravu psa na dlouhé i krátké vzdálenosti. Zvíře je chráněno proti nechtěným nárazům do částí karoserie auta, jeho systém uchycení vytváří trojúhelník sil, který drží psa ve správné pozici. Navíc jej můžete kombinovat s dalším přepravním doplňkem, jako je například deka.

Přepravní bariéra do auta,

Přepravní bariéra mezi zadními a předními sedadly je hodně využívaný prvek při přepravě zvířat. Ačkoliv brání zvířeti, aby bylo vrženo vpřed do prostoru řidiče, tak u úhybného manévru vůbec neochrání přepravované zvíře před nárazem do pevných částí auta. Navíc tu hrozí velmi velké riziko v případě dopravní nehody pro záchranáře.

Mříž do auta

Oddělení zavazadlového prostoru od posádky plechovou mříží a umístění psa do volného kufru je také velmi oblíbené, podle ADACu není však vhodnou variantou pro bezpečnost přepravovaného zvířete. Pes totiž během jízdy nekontrolovatelně naráží do různých částí karoserie a může se vážně zranit.

Přepravní box do kufru auta

Asi nejlepší variantou pro přepravu zvířat je pevný plechový box do kufru auta. Ten je pevně připevněn v kufru, a navíc chrání psa i posádku vozu. I zde však mějte na paměti to, že velikost boxu musí odpovídat velikosti psa. Pes by v něm měl mít prostor k lehnutí, ale už ne pro chůzi tam a zpět.