Čtvrtek 1. října 2020, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. října 2020 Igor

Psi a kočky se zřejmě nakazí novým koronavirem od svých pánů snadno

Výsledky zatím zřejmě největší analýzy výskytu viru SARS-CoV-2 u doma chovaných zvířat naznačují, že mohou být infikována poměrně lehce. A zdá se, že stejně jako u lidí jsou k nákaze náchylnější samci.
Jak to myslíte, že mě může nakazit?

Jak to myslíte, že mě může nakazit? | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Virus SARS-CoV-2 sice mezi lidi pronikl ze zvířecí říše, dnes se ovšem po světě šíří především mezilidským přenosem. Ovšem ne výhradně. Pozitivní testy měla i zvířata, která se v lidské blízkosti pohybují. Od běžných domácích psů a koček, přes tygra v newyorské zoo až po norky ve velkochovech ve Španělsku či Nizozemsku.

Nákaza u zvířat ve většině případů probíhá poměrně mírně, v případě většiny zatím zkoumaných druhů snad ještě mírněji než u lidí. (Dodejme, že pro desítky tisíc norků byla nákaza „smrtelná“, ale jen proto, že byli utraceni). Ale jak často se vlastně nakazí? Často, běžně?

To zatím zcela přesně nevíme. Údajů o tom, jak je mezi domestikovanými zvířaty virus rozšířen, je málo – většina vědců se z pochopitelných důvodů spíše zaměřila na problémy lidských pacientů. Mezeru v poznání alespoň v malé míře napravuje nedávno zveřejněná práce mezinárodního vědeckého týmu vedeného Nicolem Decarem z univerzity v italském Bari. Jejich výsledky zatím nevyšly v žádném vědeckém časopise, předběžně byly zveřejněny na severu medRxiv.org.

Tým provedl testy na virus u několika set domácích zvířat z různých italských provincií, především z Lombardie, která byla na jaře zasažena virem nejvážněji. Do průzkumu bylo celkem zahrnuto 540 psů a 277 koček, z Lombardie bylo 306 psů a 175 koček.

Akutní nákaza ne, protilátky ano

Testy se prováděly dvojího druhu: nejprve PCR, které mohou odhalit probíhající infekci. Ta u žádného zvířete nebyla zjištěna. Ani u těch, která v okamžiku testování měla nějaké příznaky dýchacích obtíží, ani u těch, která žila v domácnosti s (kolem doby testování) infekčním majitelem. To by mohlo nasvědčovat tomu, že zvířata nákazu rychle „přechodí“ a virus nešíří dlouho, píší autoři. Dodejme ale hned, že je to pouze hypotéza, která sedí na pozorované skutečnosti, ale nemusí být nutně pravdivá.

V druhé fázi pak probíhalo zkoumání přítomnosti protilátek u zvířat. A tady se ukázalo, že populace zvířecích mazlíčků je do jisté míry promořena. Vědci odhalili protilátky u 13 psů (3,35 procenta z celkového počtu) a šesti koček (cca čtyři procenta zkoumaných).

Podobně jako u některých testování protilátek u (dvounohých) Čechů by se mohlo zdát, že může jít o důsledek nepřesnosti testů, byť autoři v práci neuvádí parametry použitých testů, což se však v tomto případě nezdá příliš pravděpodobné. Autoři nepoužívali „rychlotesty“ z kapilární krve, ale obecně řečeno přesnější testy z krevního séra.

Navíc výsledky nevypadají náhodně, jak by se dalo čekat v případě, že by šlo prostě o chybu testů. Podstatně více zvířat totiž bylo pozitivních v domácnostech, ve kterých měl někdo z jejich pánů testem potvrzenou nákazu virem. Stopy přítomnosti protilátek mělo 6 ze 47 psů z takových domácností (tj. 12,8 procenta). U koček vzhledem k jejich nižšímu počtu není rozdíl tak veliký; pozitivní byla jedna z 22 koček, které žily v covid pozitivních domácnostech (4,5 procenta).

Počty zaznamenaných domácích mazlíčku s přítomností protilátek proti virus...

Počty zaznamenaných domácích mazlíčků s přítomností protilátek proti viru SARS-CoV-2 zachycených v rámci průzkumu provedeného vědci z univerzity v italském Bari (modře počty koček, zeleně psů). Na levé mapce jsou vyznačeny jednotlivé italské regiony, vpravo pak jednotlivé oblasti v rámci Lombardie.

Mláďata jsou na tom nejlépe?

Nápadné také je, že testy neodhalily stopy nákazy velmi mladých zvířat (mladších jednoho roku). Což by mohlo naznačovat, že u psů a koček jsou podobně jako u lidí „mláďata“ schopná se viru bránit lépe (není to zcela nečekané, stejný jev se projevil i u zvířat, která byla v rámci jiných pokusů nakažena úmyslně). Na druhou stranu, vzhledem k poměrně nízkým absolutním počtům takto mladých zvířat, to může být náhoda. Zvířat mladších jednoho roku bylo v experimentu jen 30, takže statisticky řečeno není nula nečekaný výsledek.

V případě psů se zdálo, že minimálně u nich byl rozdíl mezi pohlavími. Protilátky měli častěji psi než feny – u lidí bývá vyšší procento zachycených případů nákazy v mužské populaci než mezi ženami, a muži také mívají častěji vážnější průběh.

Výsledky tedy naznačují, že nákaza virem SARS-CoV-2 není u zvířat žijících v domácnosti nic výjimečného. Na základě protilátkových testů se „promoření“ zdá být podobné jako u lidí. Zatím získané výsledky příliš nenasvědčují tomu, že by naši domácí mazlíčci byli důležitými přenašeči; infekce u nich probíhá mírně a virových částic produkují zřejmě méně než lidé. Ale na ně se virus zřejmě šíří vcelku ochotně.

Samozřejmě, jedna studie nám neřekne zdaleka všechno. Výsledky mohou být z mnoha různých důvodů zkreslené např. nějakými italskými specifiky či třeba i chybou autorů. V tuto chvíli tak například nelze říci, zda výsledky platí i pro Česko, ale časem bychom se to mohli dozvědět.

Tým z České zemědělské univerzity chce podobné zmapování rozšíření nákazy provést i u českých mazlíčků. Sběr probíhal již během jara a léta, vzorků se však zatím nesešlo dost, a tak autoři chtějí rozjet „nové kolo“.

Autor:
  • Nejčtenější

Překvapivé simulace: Roušky a respirátory chrání lépe, než byste řekli

Jak pomáhá ochrana obličeje zastavit šíření epidemie? Lépe, než by se na první pohled zdálo. Lidé totiž často...

KOMENTÁŘ: Za kostku cukru se necháme sledovat, ale z eRoušky se panikaří

Aplikaci eRouška si zatím nainstalovalo přes 400 000 lidí. Je pro mne nepochopitelné, proč to číslo není o nulu delší....

Exponenciální růst mate i experty. Vyzkoušejte si, čím je tak nebezpečný

S nárůstem infekcí covid-19 se v Česku znovu mluví o exponenciálním růstu. A řada lidí – včetně expertů – toto spojení...

Je to taghle zprávňe? Skotská wikipedie má neuvěřitelný problém

Poněkud přeexponovaný vtípek nešťastně snaživého grafomana, nebo rafinovaná ukázka kulturního vandalismu? Případ...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize leteckého průmyslu. Letadla končí ve šrotu, levné letenky zdraží

Letecký průmysl má za sebou mnoho těžkých období, vždycky z nich však nakonec vyšel efektivnější a silnější. Současná...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

STO OBJEVŮ: Milovaná podprsenka přinesla revoluci v dámském prádle

Seriál Přinejmenším dvě dámy by se mohly soudit o vynález podprsenky. Vyhrála by Herminie Cadolle s nápadem uvedeným v roce...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Sinice v brnění by mohly zbavit vodu jedů, s nimiž si čističky neporadí

Vědci předvedli, že polovodičovým obalem zakryté sinice mohou představovat účinný a snad i levný způsob, jak vodu...

Exponenciální růst mate i experty. Vyzkoušejte si, čím je tak nebezpečný

S nárůstem infekcí covid-19 se v Česku znovu mluví o exponenciálním růstu. A řada lidí – včetně expertů – toto spojení...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...

Na Tinderu jsem se nestačila divit, popisuje redaktorka seznamování

Seznamovací aplikace využívá devětapadesát procent Čechů. A to už je dost na to, aby nám dokázaly pěkně zamíchat...

Překvapivé simulace: Roušky a respirátory chrání lépe, než byste řekli

Jak pomáhá ochrana obličeje zastavit šíření epidemie? Lépe, než by se na první pohled zdálo. Lidé totiž často...