Delší záruka u aut se může prodražit, ceny servisu se výrazně liší

  11:33aktualizováno  11:33
Prodloužené záruky nabízí čím dál více automobilek, ale zákazníkům se mohou dost prodražit. Automobilky i dealeři si totiž náklady na prodlouženou záruku mohou vybrat jinak: nutí zákazníky chodit na častější garanční prohlídky, a ti tak někdy zaplatí více než zákazníci s běžnou zárukou.
Většina značek má jen doporučené ceny garančních prohlídek, a tak se ceny liší i o desítky procent.

Většina značek má jen doporučené ceny garančních prohlídek, a tak se ceny liší i o desítky procent. | foto: GTÜ

Studie společnosti PwC ukázala, že náklady na servisní prohlídky se u aut mohou lišit i dvojnásobně. Na rozdíl od ceny vozu je zákazníci moc neřeší. Společnost PwC studii provedla na objednávku Škody Auto. Porovnávala náklady na povinné prohlídky u 32 různých modelů aut na českém trhu u 265 dealerů, většinou šlo o nejprodávanější vozy ve své třídě. "Obecně platí, že prodloužená záruka přináší i vyšší náklady na servis. Největší rozdíly jsme zaznamenali hlavně u vozů kategorie SUV," říká Jan Malý z automobilové expertní skupiny PwC.

Ta porovnávala náklady na servis ve dvou variantách: během čtyř let a 60 tisíc najetých kilometrů a během šesti let a 100 tisíc kilometrů. Do celkových nákladů zahrnula například i práci na výměně brzdových destiček nebo stěračů, avšak nejsou v ní například závady, ke kterým dojde po záruce. "Počty prohlídek nejsou až tak důležité jako náklady na ně," podotkl Malý.

Tabulka výsledků studie

Srovnání nákladů na servis aut

Pro zvětšení tabulky klikněte do obrázku.

To vysvětluje, proč například v kategorii minivozů zvítězila Kia Picanto, přestože výrobce dává sedmiletou záruku podmíněnou každoroční návštěvou servisu. Navzdory dlouhé záruce Kia zabodovala i v kategorii SUV, v níž jsou náklady na servisní prohlídky jejího modelu Sportage poloviční v porovnání s náklady u Hyundai ix35, který je přitom z velké části dílově shodný.

Ceny servisů se výrazně liší

Celkové náklady na servis včetně výměny opotřebených dílů u šestiletých modelů vycházejí v rozmezí od 33 do 68 tisíc korun. Celkově nejlépe vyšla ze srovnání Škoda Auto. Srovnání současně ukázalo i velké rozdíly v cenách servisů: většina značek má jen doporučené ceny garančních prohlídek, a tak se ceny liší i o desítky procent.

"Praha a střední Čechy jsou v tomto ohledu nejdražší," dodal Malý. Největší rozptyly v cenách prací jsou podle něj hlavně u relativně málo zavedených značek. Podle Malého jsou prodloužené záruky čím dál větším trendem a z hlediska marketingu jde o hodně dobrý tah. Škoda Auto u nové octavie nabízí za příplatek už i pětiletou záruku, nejdelší základní záruku má na trhu Kia, která ji poskytuje na sedm let.

Podle dealerů většina kupujících náklady na záruční prohlídky neřeší. "Je to ale otázkou času. Dříve se také moc nezabývali úroky u financování auta a dnes je už samozřejmé porovnávat kompletní náklady úvěru," upozorňuje Radek Donner, šéf prodeje NH Car.

Jiná situace je u firemních zákazníků, kteří náklady na servis zohledňují více. I proto může mít vozidlo s vyšší pořizovací cenou nakonec nižší ceny za pronájem. "Rozhoduje i prodejnost vozidla po ukončení doby nájmu nebo náklady na kompletní záruční a pozáruční servis," vypočítává Jiří Hamza, prokurista UniCredit Leasing.

Vyjádření Hyundai ke studii

Bezplatná prodloužená záruka bez omezení je výrazem vyšší kvality

Analýza záručních podmínek a cen servisních služeb na českém automobilovém trhu, kterou vypracovala společnost PricewaterhouseCoopers Česká republika, otevřela diskusi na téma cena servisních prohlídek a její souvislost s délkou záruky osobních automobilů. Studie zahrnuje pouze servisní prohlídky, nikoli však další náklady, které u vozů s nižší kvalitou a omezenější zárukou musí zákazník po uplynutí základní záruční doby hradit ze svého. Je jasné, že takto koncipovaná studie je nesmyslná.

V rámci 5-leté záruky bez omezení kilometrů, kterou Hyundai poskytuje svým zákazníkům jako výraz špičkové kvality vozů je zákazník Hyundai po dobu 5 let, na rozdíl od jiných výrobců se standardní zárukou, chráněn proti nenadálým událostem. Náhradní díly ani práci spojenou s případnou opravou tak zákazník Hyundai po dobu 5-ti let neplatí. Tím pádem porovnání celkové ceny servisních prohlídek za např. 6 let provozu automobilu v dané studii neodpovídá realitě.

Pokud by tedy dané srovnání mělo být objektivní, muselo by zahrnout skutečné náklady na provoz vozu ve srovnávaném období.  Hyundai v této souvislosti proto vyzval automobilku Škoda, aby zveřejnila průměrné náklady na opravy jejich vozů po uplynutí záruční doby a tím umožnila široké veřejnosti zhodnotit výhody kvalitních vozů s delší a neomezenou zárukou oproti ostatním.

Miloš Adámek
Senior PR Manager Hyundai

Autor:

Nejčtenější

Připoutaní přeživší: jizvy od bezpečnostních pásů jsou pro statečné

Tváře kampaně na podporu používání bezpečnostních pásů v autech

Řidiči na Novém Zélandu se zdráhají jezdit v autě se zapnutými bezpečnostními pásy. Reklamní kampaň státní dopravní...

Čeští řidiči stárnou. Existuje i typická seniorská nehoda

Senioři za volantem

Špatně vidí, špatně slyší, jedou pomalu, zdržují. A nejhorší jsou ti s kloboukem. Řidiči senioři jsou často terčem...

Jawy jsou zas snem Indů. Perak se s velkou slávou vrací

Detail indické JAWY 300

Je neděle a v novém motosalonu Jawa v indickém Džajpuru je rušno. Čtyři zaměstnanci se nestačí otáčet. Na barové...

Dovolená v karavanu: levné to není a chce to trpělivost, cílem je cesta

Karavany

Obytná auta jsou v kurzu a stále více Čechů si je nejen pořizuje, ale hlavně půjčuje. Vidina dobrodružné dovolené je...

Autofotka týdne: Punková octavia hvězdou pražské autovýstavy

Hot rody na výstavě Autoshow Praha 2019

Kvůli tomuto exponátu stojí za to vyrazit do Letňan na výstavu Autoshow Praha, která probíhá o tomto víkendu. V zadním...

Další z rubriky

VIDEO: Američtí hromotluci míří do Mostu, závodí s nimi i jeden Čech

Závodní speciál okruhového seriálu Nascar Martina Doubka

Konstrukčně je ten americký rumpál tak trochu na úrovni automobilové doby kamenné. O to je to větší zábava. Extrémně...

Účet manažerů VW za Dieselgate. Soud se dopočítal škody dva biliony korun

Martin Winterkorn už vyčerpal svůj čas u Volkswagenu. O žádných podvodech s...

Škody v celkové výši 78 miliard eur (dvou bilionů korun) způsobili podle německých vyšetřovatelů někteří manažeři...

Europarlament trvá na kamionech na elektřinu, které ovšem nejsou

Kamiony mají v budoucnu jezdit podobně jako trolejbusy, tedy přímo napojené na...

Evropský parlament potvrdil pravidla pro snižování emisí oxidu uhličitého u nákladních automobilů. Cílem je k roku 2030...

Najdete na iDNES.cz