Delší záruka u aut se může prodražit, ceny servisu se výrazně liší

  11:33aktualizováno  11:33
Prodloužené záruky nabízí čím dál více automobilek, ale zákazníkům se mohou dost prodražit. Automobilky i dealeři si totiž náklady na prodlouženou záruku mohou vybrat jinak: nutí zákazníky chodit na častější garanční prohlídky, a ti tak někdy zaplatí více než zákazníci s běžnou zárukou.
Většina značek má jen doporučené ceny garančních prohlídek, a tak se ceny liší i o desítky procent.

Většina značek má jen doporučené ceny garančních prohlídek, a tak se ceny liší i o desítky procent. | foto: GTÜ

Studie společnosti PwC ukázala, že náklady na servisní prohlídky se u aut mohou lišit i dvojnásobně. Na rozdíl od ceny vozu je zákazníci moc neřeší. Společnost PwC studii provedla na objednávku Škody Auto. Porovnávala náklady na povinné prohlídky u 32 různých modelů aut na českém trhu u 265 dealerů, většinou šlo o nejprodávanější vozy ve své třídě. "Obecně platí, že prodloužená záruka přináší i vyšší náklady na servis. Největší rozdíly jsme zaznamenali hlavně u vozů kategorie SUV," říká Jan Malý z automobilové expertní skupiny PwC.

Ta porovnávala náklady na servis ve dvou variantách: během čtyř let a 60 tisíc najetých kilometrů a během šesti let a 100 tisíc kilometrů. Do celkových nákladů zahrnula například i práci na výměně brzdových destiček nebo stěračů, avšak nejsou v ní například závady, ke kterým dojde po záruce. "Počty prohlídek nejsou až tak důležité jako náklady na ně," podotkl Malý.

Tabulka výsledků studie

Srovnání nákladů na servis aut

Pro zvětšení tabulky klikněte do obrázku.

To vysvětluje, proč například v kategorii minivozů zvítězila Kia Picanto, přestože výrobce dává sedmiletou záruku podmíněnou každoroční návštěvou servisu. Navzdory dlouhé záruce Kia zabodovala i v kategorii SUV, v níž jsou náklady na servisní prohlídky jejího modelu Sportage poloviční v porovnání s náklady u Hyundai ix35, který je přitom z velké části dílově shodný.

Ceny servisů se výrazně liší

Celkové náklady na servis včetně výměny opotřebených dílů u šestiletých modelů vycházejí v rozmezí od 33 do 68 tisíc korun. Celkově nejlépe vyšla ze srovnání Škoda Auto. Srovnání současně ukázalo i velké rozdíly v cenách servisů: většina značek má jen doporučené ceny garančních prohlídek, a tak se ceny liší i o desítky procent.

"Praha a střední Čechy jsou v tomto ohledu nejdražší," dodal Malý. Největší rozptyly v cenách prací jsou podle něj hlavně u relativně málo zavedených značek. Podle Malého jsou prodloužené záruky čím dál větším trendem a z hlediska marketingu jde o hodně dobrý tah. Škoda Auto u nové octavie nabízí za příplatek už i pětiletou záruku, nejdelší základní záruku má na trhu Kia, která ji poskytuje na sedm let.

Podle dealerů většina kupujících náklady na záruční prohlídky neřeší. "Je to ale otázkou času. Dříve se také moc nezabývali úroky u financování auta a dnes je už samozřejmé porovnávat kompletní náklady úvěru," upozorňuje Radek Donner, šéf prodeje NH Car.

Jiná situace je u firemních zákazníků, kteří náklady na servis zohledňují více. I proto může mít vozidlo s vyšší pořizovací cenou nakonec nižší ceny za pronájem. "Rozhoduje i prodejnost vozidla po ukončení doby nájmu nebo náklady na kompletní záruční a pozáruční servis," vypočítává Jiří Hamza, prokurista UniCredit Leasing.

Vyjádření Hyundai ke studii

Bezplatná prodloužená záruka bez omezení je výrazem vyšší kvality

Analýza záručních podmínek a cen servisních služeb na českém automobilovém trhu, kterou vypracovala společnost PricewaterhouseCoopers Česká republika, otevřela diskusi na téma cena servisních prohlídek a její souvislost s délkou záruky osobních automobilů. Studie zahrnuje pouze servisní prohlídky, nikoli však další náklady, které u vozů s nižší kvalitou a omezenější zárukou musí zákazník po uplynutí základní záruční doby hradit ze svého. Je jasné, že takto koncipovaná studie je nesmyslná.

V rámci 5-leté záruky bez omezení kilometrů, kterou Hyundai poskytuje svým zákazníkům jako výraz špičkové kvality vozů je zákazník Hyundai po dobu 5 let, na rozdíl od jiných výrobců se standardní zárukou, chráněn proti nenadálým událostem. Náhradní díly ani práci spojenou s případnou opravou tak zákazník Hyundai po dobu 5-ti let neplatí. Tím pádem porovnání celkové ceny servisních prohlídek za např. 6 let provozu automobilu v dané studii neodpovídá realitě.

Pokud by tedy dané srovnání mělo být objektivní, muselo by zahrnout skutečné náklady na provoz vozu ve srovnávaném období.  Hyundai v této souvislosti proto vyzval automobilku Škoda, aby zveřejnila průměrné náklady na opravy jejich vozů po uplynutí záruční doby a tím umožnila široké veřejnosti zhodnotit výhody kvalitních vozů s delší a neomezenou zárukou oproti ostatním.

Miloš Adámek
Senior PR Manager Hyundai

Autor:

Dakar 2019

Rallye Dakar 2019 probíhá 7. - 17. ledna. Letošní 41. ročník se pořádá výhradně na území Peru. Trasa Rallye Dakar 2019 je rozdělena na 10 etap s celkovou délkou přes 5500 km. Z toho sedm etap se pojede na písku.

Nadcházející etapy:
17. 1. (Pisco - Lima)

Na start letos Dakar přilákal i 26 Čechů. Mezi nimi jsou: Aleš Loprais, Martin Kolomý, Martin Prokop, Martin Macík. Kompletní seznam českých jezdců a přehled etap pro Dakar 2019 najdete zde

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Rodinný ideál: módní SUV a praktické MPV v jednom balení

Peugeot Rifter

V katalogu a asi i v prodejně vám budou tvrdit něco jiného, ale SUV opravdu není to nepraktičtější auto pro rodinu. Nad...

První ochutnávka nové škodovky, premiéra bude v březnu v Ženevě

Silueta nového crossoveru značky Škoda

Česká značka uveřejnila první obrázek nového modelu, který doplní nabídku vozů kategorie SUV po modelech Kodiaq a...

Česko jde do Bruselu na kobereček kvůli ovzduší. Evropa bojuje s prachem

Smogová situace v Plzni.

Zítra, 11. ledna, jedou do Bruselu zástupci českého ministerstva životního prostředí. Musí tam prezentovat, jak se...

Další z rubriky

Ghosna ve vazbě zastrašují a trápí zimou a hladem, tvrdí jeho manželka

Carlos Ghosn

Manželka bývalého předsedy správní rady japonské automobilky Nissan Motor Carlose Ghosna si v dopise adresovaném...

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Premiéra mezi elektronikou. Mercedes CLA Coupé byl hvězdou veletrhu CES

Mercedes CLA Coupé na veletrhu CES v Las Vegas

Místo tradičního autosalonu v Detroitu zvolil Mercedes při premiéře nové generace čtyřdveřového kupé CLA neobvyklé...

Najdete na iDNES.cz