ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ČTK

Přezouvání do zimního vrcholí. Expert radí, jak vybrat pneumatiky

  • 20
Sezona přezouvání vrcholí. Pneumatiky zdražily, roste zájem o celoroční pláště. Radek Grill, majitel e-shopu nejlevnejsipneu.cz a zakladatel značky pneumatik Tomket, popisuje situaci na trhu, Radí, kdy a co obout do zimy.

„U nejprodávanějších rozměrů může dojít ke krátkodobému nedostatku. Nemá smysl čekat na posezonní slevy, ty letos kvůli nedostatku gum na trhu vůbec nebudou,“ popisuje Grill. Ptejte se Radka Grilla

Online rozhovor

Odpovídá Radek Grill

Jak vybrat zimní obutí? Proč je nedostatek pneumatik a proč zdražují? Pro koho se hodí celoroční pláště. Zakladatel značky Tomket, jejíž pneumatiky patří k nejprodávanějším na českém trhu, odpovídal na otázky čtenářů ZDE.

Přezouvání aut na zimu je v plném proudu, pro pneuservisy a obchodníky je vždy začátek zimy nejexponovanějším obdobím roku. Prodejci pneumatik varují, že je nedostatek zimního obutí v nejžádanějších rozměrech.

Propad dodávek zimních gum zaznamenaly také servisy. Radek Grill vysvětluje, že továrny po celé Evropě stály na jaře, kdy měla běžet výroba zimních pneumatik na tuto sezonu. „A v omezeném režimu výroby běžela i celé léto. Nikdo navíc nepočítal se současnou druhou vlnou a dalšími omezeními. Pneumatik je proto na trhu nedostatek. V některých rozměrech už docházejí úplně,“ uvádí.

Komplikovaná situace je podle Grilla s asijskými značkami, které sice výrobu nepřerušily, ale mají problém pneumatiky do Evropy dostat. „Vázne logistika, jsou zpřetrhané návaznosti jednotlivých druhů dopravy.“ Přes léto byl podle Radka Grilla citelný úbytek prodeje letních pneumatik. „V Česku asi o 18 procent. Lidé méně jezdili a nejspíš i dojížděli starší zimní pneumatiky.“

„Na českém trhu jsme v roce 2017 prodali asi 100 tisíc kusů. Od té doby jsme...

Zakladatel společnosti Tomket Radek Grill.

Pneumatiky se vyrábí vždy půl roku dopředu. Výroba zimních pneumatik standardně končila k 1. listopadu, kdy nabíhala výroba na léto. Kvůli současnému nedostatku se výroba zimních pneumatik nejspíš prodlouží, to však může způsobit na jaře opět nedostatek u letních gum. Obchodníci také sledují růst cen. Kromě nedostatku zboží viní oslabení koruny vůči euru.

Zimní pneumatiky v Česku

V období od 1. listopadu do 31. března nařizuje zákon o provozu na pozemních komunikacích v Česku řidičům použití zimních pneumatik, když je na silnici souvislá vrstva sněhu, led či námraza, nebo se vzhledem k počasí může sníh a led na cestě objevit. Použití zimních gum nařizuje zvláštní dopravní značka s vločkou, kterou silničáři na některých místech instalují.

Tento legislativní požadavek má podle výrobce Bridgestone své opodstatnění, protože zimní pneumatiky získávají nad letními navrch již při poklesu teplot pod sedm stupňů. Jejich speciální směs si zachovává měkkost a pružnost i za chladného počasí.

Podle průzkumů české značky Barum řidiči přezouvání na zimní pneumatiky nepodceňují a více než 70 procent z nich vymění pláště s dostatečným předstihem a bez ohledu na počasí.