Šéf BBC Tony Hall dnes předal Jeremy Clarksonovi výpověď. Lord Hall ukončení spolupráce s Clarksonem odůvodnil tím, že moderátor překročil standardy slušnosti a respektu. „Nebylo to lehké rozhodnutí,“ dodal s tím, že si uvědomuje, jak bouřlivé reakce toto rozhodnutí u fanoušků populárního pořadu způsobí. „Máme zájem o výrazné, rozdílné názory, ale ne za každou cenu,“ poznamenal na adresu hubatého moderátora. „Nemohu přehlédnout, co se v tomto případě stalo,“ řekl s tím, že stejná pravidla musí platit pro všechny.
„Byl jsem vždy velkým fanouškem jeho práce a Top Gearu. Jeremy je obrovský talent,“ dodal Hall na Clarksonovu adresu.
To bude podle všeho znamenat velkou proměnu nejslavnějšího televizního pořadu se stamiliony diváků po celém světě. Clarksonovi kolegové Richard Hammond a James May už oznámili, že sami v moderování pořadu pokračovat nechtějí. „Nemám k tomu vůbec co říct. Je to tragédie,“ okomentoval Clarksonův vyhazov May. Richard Hammond prohlásil, že je deprimovaný z takového konce. „Byla to neuvěřitelná jízda,“ řekl o spolupráci.
Clarkson, May a Hammond měli před podpisem nové smlouvy, ta stávající vyprší koncem března.
James May řekl, že s Clarksonem pracuje rád a jeho vyhazov je tragédie:
Clarkson, který už si změnil profil na Twitteru na „bývalého moderátora Top Gearu“, měl napadnout jednoho z asistentů produkce Oisina Tymona kvůli tomu, že večer po natáčení došlo v hotelu, kde byl štáb ubytovaný, teplé jídlo a kuchyň byla zavřená. Clarkson se ovšem dožadoval bifteku s hranolky.
Moderátor podle vyšetřování BBC, které vedl Ken MacQuarrie, měl Tymonovi nejprve dvacet minut nadávat a nakonec ho fyzicky napadnout. Clarksonův řev byl podle MacQuarrieho zjištění slyšet po hotelu. Šestatřicetiletý Oisin Tymon byl prý incidentem šokovaný a myslel, že přijde o práci. Po Clarksonově útoku šel na prohlídku na pohotovost.
Tymon, který pracuje pro Top Gear deset let, prohlásil, že měl vždy s Clarksonem dobré pracovní vztahy. Slavný moderátor se prý Tymonovi v následujících dnech písemně i osobně několikrát omlouval.
Tony Hall uvedl, že se při rozhodování o posouzení případu sešel s Clarksonem i s Tymonem.
Proti propuštění Clarksona protestovaly tisíce fanoušků. Minulý pátek přijel před londýnské sídlo BBC tank a na něm seděl Clarksonův kolega Stig. Ten symbolicky doručil do televizní stanice petici, kterou podepsalo přes milion fanoušků. Na jeho pomoc přispěchal i britský premiér David Cameron, který ho nedávno označil za velký talent a svého přítele. Top Gear se vysílá ve více než 200 zemích včetně Česka a sleduje ho asi 300 milionů lidí.
Glenn Hayes, právník specializovaný na pracovní právo, pro britský Telegraph komentuje, že vedení BBC v tomto případě vlastně nemělo na vybranou. Napadení zaměstnance jiným na pracovišti podle něj musí být projednáno v disciplinárním řízení a obvykle končí okamžitým propuštěním.
Podle informací Telegraphu policie požádala BBC o informace k celému případu.
Nový moderátor
Top Gear, který se stal fenoménem, ve stávající podobě podle všeho skončí. BBC chce ovšem v pořadu pokračovat. Potvrdil to šéf BBC Hall po propuštění Clarksona. Podle zákulisních informací chce angažovat hvězdu ranní show Radia 2 a skalního motoristického fanouška Chrise Evanse.
Osmačtyřicetiletý Evans (Clarksonovi je 54 let) má jednu z nejvzácnějších sbírek automobilů v Británii, je v ní mimo jiné Ferrari 250GTO v ceně přibližně půl miliardy korun. V Top Gearu se už několikrát objevil jako host.
Šéf BBC Hall pověřil producentku Kim Shillinglaw, aby začala pracovat na Top Gearu pro sezonu 2016 a zaměřila se na prozkoumání možností odvysílání zbývajících natočených dílů aktuální série. Hall také oznámil, že Oisin Tymon, kvůli kterému se celá mela strhla, zůstává u BBC jako člen produkce.
Clarkson už byl před odvoláním „v podmínce“ kvůli svým dřívějším kontroverzním výrokům. Například označoval Mexičany za „lenochy a budižkničemy“. Loni v květnu dostal „poslední varování“ kvůli tomu, že použil rasistický výraz. Tehdy byl upozorněn na to, že v případě další urážlivé poznámky „kdekoli a kdykoli“ bude propuštěn.
Předpokládá se, že se o Clarksona strhne boj mezi konkurenčními televizními společnostmi. Mluví se také o americkém internetovém projektu Netfix nebo satelitní televizi Sky.
Top Gear je jeden z nejúspěšnějších a nejvýnosnějších pořadů BBC, televizi přinášel v přepočtu až dvě miliardy korun ročně.
20. března 2015 |