VIDEO: Létající auto ovládané jako dron bude tankovat vodík

  • 11
Uveze až šest lidí, doletí asi 150 kilometrů na jedno natankování a jeho ovládání nebude tak složité jako v případě letadla nebo helikoptéry. To je vize izraelských vynálezců Urban Aeronautics, kterou představili světu už v roce 2018. Teď o sobě dali tvůrci opět vědět.

Jejich CityHawk, v překladu městský jestřáb, není o moc větší než velká americká SUV, uveze o pasažéra víc, spotřebu má podobnou a létá. Vynálezci z Urban Aeronautics stojí nohama na zemi. Nechtějí nahradit auta. Jejich stroj má sloužit jako aerotaxi a zdravotníkům. Jiná odnož stejné izraelské firmy už podobný stroj vyvinula pro armádní účely.

Provozně by byl výrazně levnější než helikoptéry, které se k těmto účelům využívají dnes. A tím pádem by se možnosti využití mohly rozšiřovat i tam, kde není peněz na rozhazování, nebo nejde o život.

Firma si zakládá na pokročilém stabilizačním systému i propracovaném poloautomatickém řízení, které zamezí kolizím a výrazně zjednoduší ovládání stroje. S trochou nadsázky by mělo být ovládání podobné dronům. I ty pilotovi pomáhají vlastním stabilizačním systémem. Dronům je podobný i pohon. Létající auto se vznáší pomocí dvou obřích vrtulí, které pohánějí dva tisícikoňové motory. Před pár týdny se Urban Aeronautics vytasila s novinkou – stroj by měl být poháněn pomocí vodíkových článků.

Taktně se zatím mlčí o ceně. Právě ta u létajících aut znamená stopku masovějšímu šíření. Stačí se podívat za východní hranici České republiky. Slovenské létající auto AeroMobil se vyvíjí už od roku 1990 a zatím poslední informace hovořily o spuštění sériové výroby prvních asi 500 kusů v letošním roce. Cenu jednoho stroje firma před třemi roky při představení verze 4.0 odhadla v přepočtu na 32 – 40 milionů korun.

4. července 2018


Témata: Dron