VIDEO: Chodící zombíci. Takto šíleně se chováme, když sledujeme mobil

  • 72
Žena vchází do vozovky na rušné křižovatce, kde jezdí jedna tramvaj za druhou. Vůbec se nerozhlédne, oči má totiž přilepené na displej telefonu. Pak div nevrazí do sloupu. A tak se chová stále více lidí, kteří si snad ani neuvědomují, že riskují životy. Říká se jim smartphone zombies nebo také chodící zombíci.

Vydali jsme se je sledovat do ulic, výsledky jsou tristní. Jako by ani neměli pud sebezáchovy. S mobilem v ruce kličkují mezi ostatními chodci, narážejí do lidí, a co hůř, vstupují do vozovek, aniž by se vůbec rozhlédli. Přitom nepozornost, a to jak chodců, tak řidičů, je ve většině případů příčinou srážek aut s lidmi.

Pokuty a vyhrazené pruhy

Smartphone zombies nebo smombies nejenže obrovsky riskují svůj život, ale jsou nebezpeční i pro okolí. Čtěte více

„Člověk, který jde s mobilem a dívá se do něj, případně má ještě sluchátka, vyřadí z provozu klíčové smysly – zrak a sluch. Silniční provoz je však čím dál rušnější a lidé se při pohybu, především ve městě, musí maximálně soustředit na to, co dělají, tedy na samotný pohyb v dopravě. Bohužel si takové chování už vyžádalo své oběti a těžká zranění. Množí se případy, kdy se chodci kvůli rozptýlení telefonem stali obětí střetu s autem či tramvají,“ vysvětluje Tomáš Neřold, vedoucí organizace BESIP, která se věnuje prevenci bezpečnosti na silnicích.

Ze záběrů, které jsme natočili, je patrné, že lidé dívající se do telefonu často spoléhají na druhé. Například když stojí u přechodu. Jakmile se rozejdou ostatní, oni to periferně zaregistrují a vykročí také, aniž by vůbec zvedli hlavu a rozhlédli se.

Nebo když se sami blíží k přechodu, kde svítí zelený panáček. Kupříkladu mladík ve žluté mikině takto přecházel Žitnou ulici v Praze 2. Před přechodem jen zvedl oči, viděl zelenou a pak už po celou dobu přecházení této čtyřproudé silnice sledoval jen displej. Uši měl navíc zacpané sluchátky. Spoléhal na to, že všichni se budou chovat tak, jak mají.

Že je potřeba sledovat okolí, zda například nějaký řidič ve zkratu neprojede červenou, mu vůbec nedocházelo. Stejně tak může křižovatkou projíždět sanitka. Nezřídka navíc slýcháme o policejních honičkách, kdy řidič prchal před muži zákona a div nesrazil ostatní auta a chodce. Může se stát zkrátka cokoliv, proto je nutné být neustále obezřetný a schopný hbitě zareagovat.

Chodci s mobily nejen že riskují své životy, ale také obtěžují ostatní. A to když se takovým lidem musí jiní chodci vyhýbat. Reportér Matěj Smlsal zkusil proti některým přímo jít a sledoval, jak zareagují – zda se vyhnou, či do sebe narazí. Jedni se vyhýbali, aniž by vůbec zvedli oči od telefonu, jiní to nestihli.

Apelovat na to, aby lidé byli pozornější, se od léta snaží kampaň na pražských chodnících. Na nebezpečných místech se objevují namalované siluety sražených lidí, kterým například vedle hlavy leží telefon. Jak jsme se však přesvědčili třeba na Národní třídě, někteří lidé s mobilem na siluetu šlápnou a pak vstoupí do vozovky, aniž by se vůbec rozhlédli.

Stačí se jen rozhlédnout a uvidíte několik lidí s mobily v ruce.

Telefon místo nahotin

KOMENTÁŘ

Člověk si říká, že je to s námi opravdu zlé, smartphony s neustálým přísunem informací a podnětů už nám dokázaly úplně potlačit pudy. 

Ani sex neodvede pozornost

Vyhlášená čtvrť červených luceren v centru Amsterodamu. Je jakoukoliv denní i noční hodinu plná lidí a prosycena  atmosférou nejznámější hanbaté čtvrti západní Evropy. Pravda, osazenstvo výloh není občas úplně lákavé, ale opravdu hezké dívky ve výkladech lákající zákazníky svůdnými pohledy a pohyby tam objeví i opravdu vybíravý muž. Když už, zvědavost nebo jednoduše mužské libido přece jen dovedou pohled na ženské tělo.  

Tak to bývalo, dnes je to bizarní pohled: chlapi kráčí ulicemi poslepu, soustředěně hledí do mobilu, bourají do ostatních a bez povšimnutí míjí ty výlohy neřesti. 

Už je to s námi asi fakt špatné, když nás od nesmyslů na sociálních sítích a přehršle nepotřebných zpráv neodláká ani hezká (skoro nahá) ženská.

František Dvořák


Témata: Smlsaloviny, BESIP