Za startem masového automobilismu stojí Ford

aktualizováno 
Jestliže bývá průmyslník Henry Ford označován za muže, který "postavil Ameriku na kola", pak lze s trochou nadsázky říci, že ona kola patřila vozu Ford Model T.

Ford T | foto: Ford

"Téčko" sice nebylo ani mimořádně krásné, ani technicky převratné, ale mohl si jej dovolit téměř každý. Model T tak odstartoval éru masového rozšíření automobilů.

Do 27. května 1927, kdy byla jeho produkce ukončena, bylo vyrobeno přes 15 milionů kusů "Plechových Lízinek", jak se těmto vozům přezdívalo.

První Model T vyjel do světa v září 1908, pět let poté, co Henry Ford spolu s jedenácti dalšími investory založil společnost Ford Motor Company. Vůz, který se s drobnými vylepšeními vyráběl bezmála 20 let, byl navržen týmem konstruktérů v čele s Childem Haroldem Willsem.

Jeho karoserie, nejprve dřevěná, potažená plechem, později celokovová, byla nabízena v řadě variant, od vozu s plátěnou střechou, přes elegantní kupé až po praktický náklaďáček.

I když zpočátku byly vozy vyráběny i v tmavě červené či sytě zelené, později měly výhradně černou barvu. V této souvislosti se traduje Fordův výrok, že "každý zákazník si může vybrat jakoukoliv barvu, bude-li to černá". Volba této barvy byla pravděpodobně důsledkem její trvanlivosti a nízké ceny.

Jiná teorie hovoří o tom, že černý lak schnul rychleji než ostatní barvy a umožňoval tudíž rychlejší výrobu.

Právě rychlost výroby byla jedním z klíčových faktorů, které stály za úspěchem Modelu T. První exempláře byly vyráběny v té době klasickým způsobem, který ale neumožňoval pokrýt rostoucí poptávku. V roce 1913 však Ford přišel s novinkou - pásovou výrobou.

Ať už je pravdou, že se nový výrobní způsob inspiroval bourací linkou chicagských jatek, nebo ne, jeho aplikace v automobilovém průmyslu způsobila revoluci.

Zatímco dříve se doba potřebná k sestrojení automobilu měřila ve dnech, či v lepším případě v hodinách, sestavit "téčko" trvalo po vyladění výrobního procesu něco málo přes půldruhé hodiny.

V souvislosti s masovou produkcí vozu klesala postupně i jeho cena. Již původních 850 dolarů za kus byla suma velmi rozumná, postupem času navíc klesla až na 260 dolarů.

Naplnil se tak sen Henryho Forda o "univerzálním automobilu", který by byl dostupný širokým masám. Odpovídaly tomu i prodejní úspěchy; v roce 1914 už Ford produkoval více vozů než všechny ostatní americké automobilky dohromady.

"Plechová Lízinka" však nebojovala jen cenou. Řidiči oceňovali i spolehlivost, jakou projevovala na tehdejších nekvalitních cestách. Opravit trucující automobil navíc dokázal díky jeho jednoduchosti i technicky méně nadaný jedinec. Obvykle prý stačil šroubovák, kus drátu a žvýkačka.

Snaha konstruktérů o maximální jednoduchost však byla někdy provázena nečekanými zádrhely. Například palivo teklo kvůli úspoře nákladů k motoru samospádem. Byla-li však jeho hladina v nádrži nízká a vůz se pohyboval do prudkého kopce, přísun paliva se zastavil. Řidičům v takové situaci nezbývalo než benzin dolít, případně improvizovat a svah vyjet pozpátku.

Fordův Model T byl vybaven čtyřválcovým motorem o objemu 2,9 litru, a tomu, kdo měl dostatek odvahy popohnat dvacetihlavé koňské stádo pod kapotou, umožňoval jízdu rychlostí až 70 kilometrů v hodině. Kromě benzinu spaloval motor i etanol, takže současné automobily na biopaliva nejsou žádnou novinkou.

Pomyslné počítadlo vyrobených "téček" se v roce 1927 zastavilo na tehdy rekordní hodnotě 15,007.033 vozů. O titul nejprodávanější automobil světa připravil Model T až Volkswagen "Brouk" v roce 1972.

Ford T

Nejprodávanější modely aut v historii se většinou stále vyrábějí

Kterého automobilu se vyrobilo nejvíc v historii? Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď. O umístění na žebříčku automobilových bestsellerů se totiž uchází více vozů.

Následující přehled je proto jen jedním z řady, na něž lze při pátrání po nejprodávanějším modelu v dějinách automobilismu narazit:

1. místo

Toyota Corolla počet: 31,6 milionu kusů v devíti generacích vyráběno: od roku 1966 dosud
2. místo Ford série F počet: přes 29 milionů kusů v 11 generacích vyráběno: od roku 1948 dosud
3. místo Volkswagen Golf počet: přes 25 milionů kusů pěti generací vyráběno: od roku 1974 dosud
4. místo Volkswagen "Brouk" počet: 21,529.464 kusů vyráběno: 1938-2003
5. místo Ford Escort počet: téměř 20 milionů kusů vyráběno: 1968-2003
6. místo Honda Civic počet: více než 16,5 milionu kusů v osmi generacích vyráběno: od 1972 dosud
7. místo Ford Model T počet: 16,5 milionu kusů vyráběno: 1908-1927
Zdroj: Wikipedia.org

Autoři: ,

Nejčtenější

Zpovykaná Evropa přestává automobilky bavit. Brexit je poslední kapka

Ilustrační snímek

Honda během jednoho dne dost jasně ukázala Evropě, jak dnes vidí svět kolébku automobilismu. Kontinent, kde motorismus...

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Nové kouzlo malého kombíku. Fabia je normální auto české rodiny

Škoda Fabia

Škoda Fabia letos oslaví dvacáté narozeniny a je stálicí v nabídce mladoboleslavské automobilky. Spolu s Renaultem Clio...

Umělec u soudu žádá Škodu o stažení SUV a nově i ráfků pro Scalu

Návrhy designu SUV značky Škoda od malíře a designéra Vlada Vovkaniče

Malíř a designér Vlado Vovkanič požaduje, aby společnost Škoda Auto stáhla z trhu vozy Kodiaq a Karoq i modely kol Vega...

S nejmenšími auty je amen. Regule je prodražují a elektřina je nespasí

Fiat 500

Nejmenší auta jsou ohrožený druh, Volkswagen a PSA naznačují, že nové generace VW UP! nebo Peugeotu 108 se nedočkáme....

Další z rubriky

Rok 1968 byl pro Mercedes přelomový. Žralok vozil do pivovaru dělníka Havla

Mercedes Benz 240D 3.0

Osmašedesátý rok minulého století zaznamenal nejen politický var, ale také významnou změnu na automobilovém trhu....

Autofotka týdne: Dražba Ceaušeskova unikátního ARA nikoho nepřilákala

Terénní speciál ARO Nicolae Ceaušeska

Rumunská daňová správa ANAF se rozhodla prodat v aukci jeden z automobilů někdejšího komunistického diktátora Nicolae...

Stoletá značka se jmenuje po citronech, založil jí vizionář André

Citröen 2CV

Citroën v letošním roce slaví stoleté výročí. Ovšem historie značky, která má v památníku legendární modely, začala...

Najdete na iDNES.cz