ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ROBERT CLARK/NATIONAL GEOGRAPHIC, LEE BERGER/UNIVERSITY OF THE WITWATERSRAND

Změny klimatu v historii ovlivňovaly velikost lidských těl, ukázal výzkum

  • 44
Nový vědecký výzkum dokázal, že průměrná velikost lidských těl se v posledních milionech let významně měnila. Proměna by měla souviset se změnami klimatu. K výzkumu bylo využito 300 fosilií člověka.

K závěru došla nová studie vědců pod vedením britské Cambridgeské univerzity a německé univerzity v Tübingenu, kterou nyní publikoval časopis Nature Communications. 

Výzkumníci shromáždili údaje o velikosti mozku a těl u více než 300 fosilií rodu člověka, kam patří i moderní lidé homo sapiens. Tato data tým zkombinoval s rekonstrukcemi podnebí za poslední miliony let a vypočítal klima, ve kterém žili lidé, jejichž fosilie se dochovaly, napsal server televize CNN.

Vědci zjistili, že klima – zejména teplota – bylo hlavním faktorem, jenž v posledních milionech let ovlivňoval změny tělesné velikosti. Chladnější a drsnější podnebí je spojeno s většími těly, zatímco teplejší podnebí je propojeno s menšími, objevili výzkumníci. 

„Větší těla mohou jedince chránit před nízkými teplotami – čím větší jste, tím menší je váš povrch v porovnání s vaším objemem, takže účinněji šetříte teplo,“ vysvětluje Andrea Manica, profesor evoluční ekologie na Cambridgeské univerzitě.

Vědci zkoumali také vliv životního prostředí na velikost mozku, nicméně zde je souvislost s klimatem méně zřejmá.

Homo sapiens se objevil před přibližně 300 000 lety v Africe. Avšak rody člověka, který zahrnuje také člověka neandertálského a další vyhynulé příbuzné druhy, jako jsou homo habilis (člověk zručný) nebo homo erectus (člověk vzpřímený), existovaly mnohem dříve. Odborníci přitom tvrdí, že ve srovnání s dřívějšími druhy jako byl homo habilis, je homo sapiens o 50 procent těžší a jeho mozek je třikrát větší – o příčinách těchto změn se však stále debatuje.

Lidští předchůdci vyhynuli kvůli klimatické změně, varuje studie

Tým expertů zjistil, že klima sice hraje určitou roli i ve velikosti mozku, ale v jeho případě existuje tolik variant, že je nelze vysvětlit změnami životního prostředí.

„Změny velikosti mozku vůbec nesouvisely s teplotami, takže velikost těla a mozku se vyvíjely pod rozdílnými tlaky,“ tvrdí Manica. „Klima vysvětluje změny velikosti mozku mnohem méně než změny ve velikosti těla. To znamená, že hlavní vliv na změny velikosti mozku měly pravděpodobně jiné faktory, jako jsou kognitivní výzvy spojené se stále složitějším společenským životem, rozmanitější strava a sofistikovanější technologie,“ dodává vědec.

Zároveň je podle něj nepravděpodobné, že současná klimatická změna bude mít dramatický vliv na velikost těl současných lidí. „Změny, které jsme popsali, se odehrály za tisíce, nebo spíše desetitisíce let. Takže pár let klimatické změny s našimi těly nebo mozky moc neudělá,“ říká výzkumník.

Vbočené palce měli lidé i ve středověku. Kvůli špičatým botám, ukazují kostry

Přesto však klimatická změna už teď může mít vliv na zmenšování některých zvířat. V posledních čtyřech desetiletích se zmenšují severoameričtí stěhovaví ptáci, přičemž rozpětí jejich křídel se zvětšuje. Podle studie z roku 2019 jsou tyto změny zřejmě reakcí na oteplování. 

Při analýze 70 716 mrtvých ptáků, kteří reprezentovali 52 druhů, vědci objevili statisticky významné zmenšení tělesné velikosti u 49 druhů. A teplota v oblasti letních hnízdišť těchto opeřenců, která se nacházela severně od Chicaga, stoupla v době studie přibližně o jeden stupeň Celsia.

Jiná studie z roku 2011, která vyšla v odborném časopise Nature Climate Change, dospěla k závěru, že studenokrevní živočichové, jako jsou ropuchy, želvy nebo hadi, se s rostoucí teplotou rovněž mění a jejich těla se zmenšují.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video