Zlatý kočár rozzářil slavící Londýn

  • 19
Slavnostním průvodem končí čtyři dny londýnských oslav 50. výročí panování Alžběty II. Královna ve zlatém státním kočáře projela středem Londýna do City. Miliony Britů již své panovnici na počest zamávaly vlajkou, zvedly sklenici piva či se pohupovaly do rytmů koncertu popových hvězd v zahradách Buckinghamského paláce. Oslavy završí přelet concordů na sídlem královny.

O nejlepší místa pro sledování slavnostního průvodu vypukl boj již v hodiny před jeho začátkem. Britové i turisté vybavení oblečením proti dešti, zásobami jídla a vlaječkami zaujímali pozice na třídě The Mall či na Trafalgarském náměstí, odkud by se dostali na pár kroků od královny. V ulicích se očekával milion lidí.

Alžběta II. projela ve zlatém kočáře centrem města do londýnské City na mši díkůvzdání v katedrále svatého Pavla. Starosta City ji v obřadu pocházejícího z roku 1215 nabídne Perlový meč. Ačkoli podle listiny výsad City má starosta přednost přede všemi, obřadem sám uznává, že panovník má přednost i před ním.

Perlový meč dala podle tradice londýnskému City Alžběta I. v roce 1571. Je jedním ze sedmi městských mečů. Panovník ho podle tradice nemá přijmout, ale dotknout se ho a vrátit.

Stejnou trasou jako královna poté vyrazil průvod zahrnující vše, co symbolizovalo či symbolizuje Británii: zástupy hudebníků a tanečníků ze všech koutů někdejší britské monarchie, pětitisícový pěvecký soubor, prý největší na světě, ale také velká skupina motorkářů. Neboť i motorkáři, nejen zlaté kočáry, dělají Británii Británií. 

Slavnostní finále zdůrazňuje slávu a nádheru dvora, historii, tradice a vazby mezi lidmi, národy a trůnem. Nedílnou a silnou součástí odpoledního průvodu je hudba včetně 5000 gospelových zpěváků. Jde patrně o největší sbor shromážděný ke zpěvu této rytmické černošské kostelní hudby.

Na závěr děti ozdobí balkón Buckinghamského paláce, kam přesně v 17:40 vstoupí královna a její rodina, aby shlédla slavnostní přelet skupiny letadel vedených nadzvukovým concordem. To bude tečka za čtyřmi dny oslav.

Britové slaví víc, než se čekalo
Oslava oslav začala v pondělí a Británie slaví víc, než skeptici původně očekávali. Slovo království má zkrátka pro většinu Britů stále magickou přitažlivost. Ale odkud se bere? Jak si vlastně dokázala královna udržet tak vysokou popularitu? Monarchie k nám prostě patří, říkají Britové.

"Je to součást naší historie, a té si vážíme. Politici odcházejí, monarchie zůstává," říká Thomas, bankovní úředník, sledující na trávníku v Hyde Parku mohutný hudební festival. "To ale neznamená, že bychom byli posedlí královskou rodinou. Mně připadají trochu legrační. Ale vážím si jich."

Statisíce lidí se proplétaly centrem Londýna, bojovaly s mrholením, poslouchaly rytmy rozdílných kultur, krmily labutě, trpělivě stály fronty na mastné buřty i čínské nudle se zeleninou a ve velkém nakupovaly vlaječky.

Ve dnech oslav, kdy portrét královny visí na každém roku, vše vypadá idylicky, ale ne vždy v minulých letech tomu tak bylo. Monarchii zasáhlo v uplynulých letech mnoho krizí. Skandály, rozvody královniných dětí i smrt princezny Diany zpochybnily tradiční představu, že královská rodina má být symbolem tradic a pevných morálních hodnot.

Dnes jsou ta léta již pryč, Diana je pozapomenuta, princ William se stává idolem dívčích srdcí, monarchii podporuje kolem osmdesáti procent Britů a jubileum se stalo vítanou záminkou pro velkolepé oslavy. Neslavilo se jen na pečlivě střižených trávnících v centru Londýna, ale i v bezpočtu míst po celé zemi.

Alžběta symbolizuje stálost
A jaká je vlastně královna? Takové abstraktní otázky včera nikdo neřešil, důležitá je symbolika. Alžběta II. především symbolizuje stálost v rychle se měnícím světě. Za jejího panování se v čele britské vlády "Jejího Veličenstva" vystřídalo deset premiérů.

Jejich jména už dá zpaměti dohromady málokdo, ale kdo byl včera v davech slavících Britů ochoten naslouchat, mohl vyslechnout mnoho osobních vzpomínek na minulá desetiletí. O tom, co kdo dělal v době královniny korunovace, jak vypadal Londýn při oslavách jejích pětadvaceti let na trůně, jaké bylo počasí při svatbě prince Charlese, a vůbec mnoho věcí o minulosti.

"Je zajímavé sledovat, že královna stárne s námi. A trochu při tom vzpomínat," směje se důstojně oblečená dáma s broží ve tvaru královské koruny v klopě kabátu. Zkrátka, každý mohl slavit nějaké své jubileum. "Slavíme padesát let historie naší země, dá se říci, že o královnu vlastně ani tak moc nejde," dodává.

A modlit se při bohoslužbách za zdraví královny a její rodiny patří k dávným tradicím, je to však spíše modlitba za Británii, za zachování toho dobrého z minulosti.

"Je důležité mít panovníka, který má obrovskou moc konat dobré věci, i když skutečnou moc nemá," zaznělo z kazatelny fulhamského kostela, prastaré kamenné stavby na břehu Temže, v něm farář K. N. Bowler, tak jako v bezpočtu dalších míst v zemi, pořádal bohoslužbu k uctění jubilea. "Je důležité mít panovníka, který nás všechny sjednocuje, v minulosti i do budoucnosti."

Ani kapky deště nevadí
Nepršelo jen třicet čtyři minut. Když desítky salv z děl zahájily v jednu hodinu oficiální dvoudenní party v ulicích Londýna, ještě trochu svítilo slunce, pak se po britsku zatáhlo a začalo mžít.

Londýňanům, kteří vyrazili na oslavy do centra města, to příliš nevadilo - vytáhli deštníky. S deštěm se zde počítá. Pláštěnky dostalo od organizátorů i dvanáct tisíc Britů, kterým los přisoudil lístek na večerní koncert populární hudby s hvězdami jako Paul McCartney, Eric Clapton, Elton John či Ozzy Osbourne.

Svolením uspořádat tento koncert si královna získala hodně sympatií. Nabourala tak představy, že její rodina je nemožně konzervativní a že se drží jen starých osvědčených věcí. "Propůjčila zahrady Buckinghamského paláce pro koncert, který nemůže odpovídat jejímu vkusu," napsal pochvalně konzervativní list Spectator.

Přece jen, pozvat k vystoupení do srdce konzervativní monarchie například zpěváka, který jednou ukousl na jevišti hlavu netopýrovi, vyžaduje jisté sebezapření. Organizátoři však od začátku opakovali, že smyslem oslav není jen připomínat si padesát královniných let, ale také také dát lidem možnost setkat se a slavit podle svých představ. Nedělní požár v paláci koncert nakonec neohrozil - ukázalo se, že škody nebyly velké.

Královna Alžběta II. a vévoda z Edinburghu během oslav 50. výročí britské panovnice na trůně. (4. června 2002)

Královna Alžběta II. se členy rodiny během oslav 50. výročí britské panovnice na trůně. (4. června 2002)

Miliony lidí přihlížely průjezdy královny Alžběty II. ve zlatém kočáře centrem Londýna během oslav 50. výročí britské panovnice na trůně. (4. června 2002)

Královna Alžběta II. mává ze zlatého kočáru při jízdě centrem Londýna během oslav 50. výročí britské panovnice na trůně. (4. června 2002)

Tisíce lidí sledovaly slavnostní ohňostroj, který se konal nad Buckinghamským palácem v Londýně u příležitosti 50. výročí oslav nástupu britské královny Alžběty II. na trůn. (3. června 2002)

Zlatý státní kočár s britskou královnou Alžbětou II., která slaví padesát let na trůně, projíždí centrem Londýna. (4. června 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video