Prezident Zimbabwe Robert Mugabe.

Prezident Zimbabwe Robert Mugabe. | foto: Reuters

Zimbabwe je moje, prohlásil Mugabe před svými příznivci

  • 16
Prezident Robert Mugabe na shromáždění se svými příznivci prohlásil, že Zimbabwe patří jen jemu. Zároveň řekl, že poslal opozičnímu předákovi Morganu Tsvangiraiovi dopis, ve kterém mu nabízí, aby se stal premiérem. Vůdce opozice se ale odmítá s Mugabem sejít, dokud bude vláda likvidovat politické oponenty.

"Nikdy, nikdy, nikdy nebudu poražený," prohlásil Mugabe před delegáty své strany ZANU-PF. O pár chvil později ale v jeho projevu zazněla vstřícná slova k opozičnímu předákovi Morganu Tsvangiraiovi. "Posílal jsem dopisy, takže může přijít a já přísahám, že ho jmenuji premiérem. Zdá se ale, že opozice nechce být součástí takového plánu," řekl Mugabe svým příznivcům.

Mugabe by tak zřejmě chtěl vyřešit zablokovanou politickou situaci v zemi. Ještě na začátku prosince přitom uvažoval o tom, že by v zemi mohl vládnout i bez opozice. - přečtěte si Zimbabwská krize se prohlubuje, Mugabe chce vládnout bez opozice

Politické dohodě ale zatím není nakloněn Morgan Tsvangirai. Dnes pohrozil, že bude požadovat ukončení jednání s Mugabeho stranou ZANU-PF, pokud vláda nepřestane pronásledovat politickou opozici.

"Pokud tyto únosy okamžitě neskončí a pokud nebudou všichni unesení propuštěni nebo obžalováni před soudem do 1. ledna 2009, požádám národní radu Hnutí pro demokratickou změnu o přijetí rezoluce pozastavující veškeré vyjednávání a všechen kontakt se ZANU-PF," řekl Tsvangirai na tiskové konferenci v hlavním městě Botswany Gaborone.

Zimbabwe se propadá do stále větší krize

Čtyřiaosmdesátiletý Mugabe, který v Zimbabwe vládne nepřetržitě od roku 1980, uzavřel s opozičním předákem Tsvangiraiem politickou dohodu v září.

Podle ní se měli oba politici dohodnout na dělbě moci v zemi, kterou posledních osm let Mugabeho vlády dostalo do katastrofální politické a ekonomické krize. Ve skutečnosti se ale Mugabe své absolutní moci v zemi nehodlal vzdát a chtěl svými ministry obsadit všechny klíčové posty, a tak politická jednání brzy zkrachovala.

Zimbabwan veze do nemocnice v Harare svého příbuzného nakaženého cholerou.

V Zimbabwe se šíří epidemie cholery, každý den zabije desítky lidí.

S politickou krizí se v zemi prohlubuje i krize ekonomická a humanitární. Zemí se díky katastrofálním hygienickým podmínkám šíří cholera, která podle nejnovějších údajů humanitárních organizací zabila již více než tisíc lidí. Mugabe však nemoc vytrvale popírá. - přečtěte si Cholera se šíří Zimbabwe, Mugabe to popírá

Zimbabwe vydalo desetimiliardovou bankovku

Pod Mugabeho autoritativní vládou trpí i ekonomika. Ceny zboží se v Zimbabwe každý den zdvojnásobují a hyperinflace nutí centrální banku vydávat stále nové a nové bankovky. Právě dnes vydala do oběhu novou bankovku v hodnotě deseti miliard zimbabwských dolarů. Bankovka má na černém trhu hodnotu přibližně 20 amerických dolarů.

Podle oficiálních údajů inflace v Zimbabwe dosahuje 231 milionů procent, neoficiálně se ale odhaduje, že je až pětinásobně vyšší.

Kritická situace v zemi přiměla k ostřejším výpadům proti Mugabemu i západní politiky. To, že by měl autoritativní vládce okamžitě odstoupit, už do Harare vzkázala šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová i britský ministerský předseda Gordon Brown.

,

Atentát na Roberta Fica

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu 15. května postřelil útočník v obci Handlová před kulturním domem, kde předtím zasedala slovenská vláda. Politik skončil ve vážném stavu v nemocnici. Podezřelého z útoku policie zadržela.

Video