Zelená se zelená sever

Z dat, která poslaly během posledních dvaceti let družice NASA, vyplývá, že na severní polokouli přibývá zeleň. Jde především o oblasti nad 40. rovnoběžkou, tedy severně od New Yorku, Madridu a Pekingu. Zpráva NASA uvádí, že příčinou je pravděpodobně oteplování Země.

Od roku 1981 totiž stoupl počet vegetačních dnů. Eurasie se navíc podle všeho zelená  mnohem více než Severní Amerika. "Když sledujeme data ze satelitů, vidíme rok od roku, že změny v růstu a trvání vegetativního období souvisí úzce rok od roku se změnami teploty," uvedl Liming Zhou z Bostonské univerzity.

Přitom však upozornil, že se oblasti zeleně nijak výrazně nezvětšují, pokud jde o plochu. Vegetace je však mnohem hustší.

Pokud jde o rozdíl mezi Eurasií a Amerikou, ten vyplývá i z odlišné proměny průměrných teplot. Satelitní údaje navíc odpovídají těm, které byly získány z pozemních stanic.

Nejvýrazněji se houstnutí zeleně projevuje v oblasti od střední Evropy přes Sibiř po ruský Dálný východ. Změny v Severní Americe jsou pak spíše jen částečné - v lesích na východě a na středozápadních planinách.

V Eurasii je vegetační období až o 18 dnů delší než v roce 1981. Jaro přichází o týden dříve a podzim se opožďuje o deset dní. V Severní Americe se pro zeleň příznivá doba prodloužila o 12 dní.

"Údaje byly získány z několika tisíc meteorologických stanic v USA a kolem světa. Mezi nimi i z řady vesnických stanic, kde je měřili dobrovolníci," řekl James Hansen z Goddardova ústavu pro vesmírný výzkum v New Yorku.

Řada vědců také zdůrazňuje, že pozorování dokládá existenci skleníkového efektu a oteplování klimatu. "Je to velmi důležité, protože to může mít vliv na koloběh oxidu uhličitého na Zemi," upozornil Ranga Myneni z Bostonské univerzity.

Oxid uhličitý je jedním z hlavních skleníkových plynů. Pokud jsou evropské lesy zelenější, mohou také absorbovat více oxidu uhličitého, což by mohlo mít nakonec globální důsledky.

Podle porovnání údajů z pozemních stanic - které měří povrchovou teplotu atmosféry - byl rok 1998 nejteplejší z dlouhého období od roku 1860 do roku 2000. Změna průměrné teploty byla přitom největší za posledních 1000 let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video