Zaplatíme vám, když odejdete. Norsko se zbavuje odmítnutých migrantů

  20:52aktualizováno  20:52
I dlouhé roky čekají uprchlíci v Norsku na vyřízení azylu. Mnoho z nich to proto po čase vzdá a vrátí se domů nebo zkusí štěstí jinde. Motivuje je také nabídka norských úřadů: peníze na ruku a letenka zdarma, když odejdete.

Uprchlíci překračují na kolech rusko-norskou hranici (31. října 2015). | foto: Reuters

„Když přišli do Norska, mysleli si, že se rychle dostanou pod norskou ochranu. Že budou mít možnost pracovat nebo se dál vzdělávat - a možná také přivést si do Norska svou rodinu,“ uvedla pro televizní stanici NRK vedoucí odboru vracení imigrantů Norského ředitelství pro imigraci (UDI) Katinka Hartmannová. Jenže azylový proces může trvat v Norsku měsíce, nebo i dlouhé roky.

Počet žadatelů o azyl ze Sýrie, Iráku a dalších zemí Blízkého východu a Afriky v zemi navíc neustále roste. Zatímco v lednu chtělo v Norsku zůstat 570 lidí, v říjnu už jich bylo přes 8,5 tisíce, píše britský list Independent.

Uprchlická krize

Uprchlickou krizi se tak norské úřady rozhodly řešit svérázně - přistěhovalcům, kteří se rozhodnou dobrovolně vrátit domů, zaplatí letenku a na ruku vyplatí tisíce norských korun.

Pár se dvěma dětmi může podle norského webu The Local získat až osmdesát tisíc norských korun, v přepočtu více než 230 tisíc korun českých.

„Spousta z nich nemůže čekat, až bude azylový proces u konce. Doma mají rodinu, která očekává, že jí pomohou. Norsko dlouhou dobu neumělo přinutit Somálce k návratu domů. Myslím si, že když teď máme možnost asistovaného návratu, více těch, co mají příkaz k odchodu, se přihlásí dobrovolně. Je důležité, abychom v budoucnu měli víc takových iniciativ,“ říká Hartmannová.

Nejen stesk po rodině, ale i představa života v odlehlých oblastech, kde budou jen těžko uplatňovat své pracovní zkušenosti, vede migranty k rozhodnutí odejít.

Podle informací UDI zatím o dobrovolný odchod ze země projevilo zájem více než devět set lidí. „V průměru to letos bývalo sto žádostí měsíčně, v říjnu 150 a v listopadu už 230 přihlášek,“ popsal mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Joost van der Aalst.

Právě tato organizace zpracovává žádosti běženců o zapojení do programu asistovaného dobrovolného návratu. Do programu, který IOM popisuje jako „bezpečný a důstojný“, se mohou přihlásit nejen ti, jejichž azylový proces ještě není u konce, ale i neúspěšní žadatelé o azyl.

Problémy s vracením nelegálních přistěhovalců má také Německo. To za prvních deset měsíců roku letecky deportovalo téměř patnáct tisíc běženců, kteří nezískali azyl. Informovala o tom v úterý německá policie.

Podle politiků však v Německu zůstávají tisíce uprchlíků bez šance na dlouhodobý legální pobyt a nedaří se je vrátit do země původu. Policie rovněž uvedla, že dobrovolně po odmítnutí azylu odešlo víc lidí, než kolik jich musela deportovat, přesný počet však nesdělila (více zde).

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Rusko pustilo herce, odsoudilo Svědky Jehovovy, šamana dalo do blázince

Ruský herec Pavel Ustinov byl odsouzen do vězení za násilí proti policistovi a...

Ruská justice podmínečně propustila na svobodu herce Pavla Ustinova, který byl počátkem týdne odsouzen na 3,5 roku do...

Jižní Korea po třiceti letech dopadla sériového vraha, trestu ale unikne

Jihokorejští vyšetřovatelé v červenci 1993 prohledávají místo, na kterém...

Jihokorejská policie po více než třiceti letech identifikovala podezřelého v jednom z nejznámějších případů sériových...

Za klima pochodovala v New Yorku i Greta. Svou účast považuje za vítězství

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která inspirovala hnutí bojující za lepší...

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která inspirovala hnutí bojující za lepší ochranu klimatu, se v pátek zapojila do...

Protivzdušnou obranu v Kaliningradu zničíme dle potřeby, řekl generál USA

Rozsáhlé vojenské manévry obou zemí odstartovaly při pobřeží Baltského moře...

Rusko v pátek obvinilo Spojené státy z nepřijatelného vyhrožování poté, co vysoce postavený americký generál ve...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz