Za internetové adresy se ve světě platí miliony dolarů

- Dobrá internetová adresa má cenu zlata, správné jméno adresy počítačového serveru nebo internetové služby, má přímo magickou moc a za ty nejvíce žádoucí a chytlavé adresy se dnes platí astronomické částky.
V Británii si momentálně slibují tučný výdělek od prodeje adresy www.banks.com. Jméno této domény je na prodej s nejnižší stanovenou cenou 1,6 milionu dolarů, její konečná výše by však mohla být podstatně vyšší.

Nedávno byla prodána za dosud rekordní částku 7,5 milionu dolarů adresa www.business.com. Její předchozí majitel Marc Ostrofsky ji před třemi lety koupil od jedné londýnské firmy za "pouhých" 150 tisíc dolarů, na tehdejší dobu to však byla slušná suma. "Každý říkal, že jsem blázen. Lidi si mysleli, že jsem se dočista pomátl," vzpomíná Ostrofsky na tehdejší obchod.

Americká firma, která adresu koupila ji chce využít jako vstupní bránu, portál, pro informace o byznysu. Podle odborníků se jí vynaložené peníze určitě vyplatí, protože firmám obchodujícím na internetu ušetří na reklamě miliony.

Stejně tak adresa www.banks.com by mohla otevřít uživatelům internetu dveře do světa bankovnictví a finančnictví. Její budoucí majitelé však mohou mít problémy, protože na internetu je už registrována podobná adresa - www.bank.com. A ta chce být jako portál pro velké finanční instituce.

Atraktivní adresy známé široké veřejnosti původně na internetu obývali tzv. kybersquateři. Lidé, kteří se v internetovém prostoru usadili na cizí "půdě". Soudy je však v uplynulých letech donutily k tomu, aby se "vystěhovali" a vrátili adresu pravým majitelům.

Prostřednictvím soudu se například domohl nápravy i známý londýnský luxusní obchodní dům Harrods, který bojoval o doménu ".com". Tento přívěsek má pro jeho internetovou adresu stejný význam jako v reálném světě jeho poštovní kód SW1, o němž každý v Londýně ví, že to je prvotřídní adresa. Harrods stejně jako agenti s nemovitostmi na internetu je si dobře vědom toho, že doména ".com" je žádoucí a pro jeho byznys nezbytná, protože je kosmopolitní.

Americký Senát nedávno schválil návrh zákona, který staví kybersquatery mimo zákon a dokonce umožňuje udělit pokutu ve výši až 100 tisíc dolarů, jestliže někdo zaregistruje internetovou adresu se špatným úmyslem. V jiných zemích ale zdaleka není situace tak jednoznačná.

Internetoví zlatokopové pozvolna mění taktiku a zaměřují se na adresy, u nichž tuší, že přitáhnou hodně peněz. Bývají to takové adresy, které se při prohledávání internetu přímo nabízejí. Kdo se například dozvědět něco o bankách, vyzkouší patrně adresu www.bank(s).com.
Je možné také vyzkoušet různé obdoby názvů značkových firem. Pokud přitáhnou dostatečné množství návštěvníků, kontaktují majitelé těchto adres firmy, aby jim svou adresu výhodně prodali.

Opatřit si na internetu potenciálně výnosnou adresu za relativně nízký poplatek může prakticky každý. Kromě dobrého nápadu je rozhodující rychlost. Jednu adresu totiž nelze
registrovat dvakrát a v běžných situacích platí přísloví, kdo dřív přijde, ten dřív mele. Kdo nápad postrádá, může si zajít na internetovou aukci. Musí však počítat s tím, že za kvalitní značku se pořádně zaplatí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video