"Nejvíc to vypadá na to, že došlo k setkání Země s tělesem meziplanetární hmoty, které mělo průměr tak půl metru nebo metr," řekl podle slovenského serveru SME.sk Drahomír Chochol z Astronomického ústavu SAV v Tatranské Lomnici. (více si přečtěte na SME.sk)
"Okolo půl dvanácté se v okně do dvora objevilo a pomalu začalo šířit jasné světlo," uvedla obyvatelka obce Jasov u Košic. "Ne jako blesk, ale velmi pomalu, dokud nebylo v pokoji světlo jako ve dne. Zdálo se nám zvláštní, že nezaštěkal jediný pes," pokračovala.
"Potom světlo zmizelo a přišel ten zvuk. Bylo to hluk podobný bubnování, v uších jsme měli tlak, jako když stojíte u reproduktorů. Trvalo to minimálně minutu," popisovala nedělní jev Jasovanka.
Podle Chochola těleso vlétlo do atmosféry, kde se začalo třením zahřívat a explodovalo ve výšce asi 30 kilometrů nad zemí. Výbuch pak doprovázelo světlo, které bylo při dosáhnutí své maximální jasnosti tisíckrát silnější než jas Měsíce v úplňku.
"Mohlo se jednat o jeden z meteoroidů, které krouží okolo Země a někdy se stane, že se srazí se Zemí," řekl Chochol a dodal, že astronomové bohužel nemají k dispozici žádný vědecký záznam. "Máme sice na Lomnickém štítě bolidovou kameru, ale bylo pod mrakem. Takže máme pouze hlášení od lidí, na jejichž základě se daný úkaz snažíme vysvětlit," uvedl.
Podivné světlo tak ve špatné kvalitě zachytila jen jedna kamera z evropské bolidové sítě, objevily se ale také amatérské záběry z Prešova. K určení místa dopadu a celkové rekonstrukce pohybu tělesa to odborníkům zřejmě stačit nebude. K přesnému vypočítání by potřebovali záznamy z nejméně tří nezávislých míst.
MeteoroidMeteoroidy jsou tělesa sluneční soustavy o velikosti milimetrů až několik desítek metrů, která se pohybují mezi planetami. Malých meteoroidů (o velikosti v řádu milimetrů) narazí do Země denně miliony. S meteoroidy o průměru 1 metru a více se Země střetává poměrně zřídka, přibližně jednou za den. Při průměru větším než desítky centimetrů se meteoroid v atmosféře zcela nevypaří a dopadne na povrch Země jako meteorit. zdroj: Wikipedie |