Po 11. září nechceme usnadňovat přístup do USA, řekl tajemník Condoleezy Riceové. Ilustrační foto.

Po 11. září nechceme usnadňovat přístup do USA, řekl tajemník Condoleezy Riceové. Ilustrační foto. | foto: Splashnews

Víza nelze zrušit politicky, řekl tajemník Riceové

  • 104
Před ministryní zahraničí USA Riceovou přijel do Evropy její státní tajemník pro Evropu a euroasijské záležitosti Mark Pekala. V Praze vysvětloval žádost USA, aby Česko převzalo několik vězňů z Guantánama. Nešlo o teroristy, řekl. Mluvil také o vízové politice.

O jaké lidi se tedy jednalo?
Neznám přesné číslo, ale zhruba jde o 15 čínských Ujgurů, kteří jsou ještě na Guantánamu, ale už není důvod je zadržovat. Problém je, že v Číně by jako specifická etnická skupina zřejmě čelili perzekucím, a tak jsme skutečně oslovili různé země, zda by je nepřijaly.

Ministryně Riceová před současnou návštěvou Evropy řekla, že prošetří údajnou existenci tajných věznic CIA. Neví o nich, nebo nemůže nic říci?
To není přesné. Britský ministr zahraničí Jack Straw jí jménem Unie zaslal dopis s otázkami ohledně údajného pobytu či tranzitu vězňů a ona odpověděla, že na dopis, co nejrychleji odpoví. To se může stát právě během její návštěvy.

Rutinou evropských cest amerických úředníků se stala otázka zrušení víz. Uvědomuje si vaše administrativa, jak citlivě to lidé v Česku či v Polsku vnímají
Toto téma bylo při jednáních s prezidentem Bushem, s ministryní zahraničí, s úředníky na všech nižších úrovních už tolikrát na stole... Věřte mi: Američané té věci velmi dobře rozumějí. Ale vízový režim prostě nelze zrušit politickým rozhodnutím, změnou pohledu. Jsou zde zákonem přesně dané požadavky, které musíte splnit.

Ale třeba Slovinci víza nemají, Česko ano. V čem je rozdíl?
Právě v tom, že Slovinsko plnilo a plní požadavky. Například zavedení biometrických pasů či uzavření dohody o vydávání. A za další, počet odmítnutých žádostí by neměl být vyšší než tři procenta.

Jednáte ve věci víz se středoevropskými zeměmi v rámci bloku, nebo jednotlivě?
Každá země má svůj vlastní plán, takzvanou cestovní mapu, pro každou zemi máme pracovní skupinu. V okamžiku, kdy se některá ze zemí kvalifikuje ve všech bodech, sepíšeme zprávu, kterou předložíme Kongresu. Ten má konečné slovo, zda zemi zařadí do bezvízového programu.

Znamená to, že i lobbing v Kongresu může Česku v otázce víz pomoci?
Je zde prostor pro vysvětlování, čím detailnější znalost bude mít Kongres například o bezpečnostních charakteristikách nových pasů, tím ochotnější může být zvážit případné zrušení víz.

Je pro Česko nevýhodou, že má ve Washingtonu slabší lobby než Poláci a Maďaři?
Podstatnější je, že z našeho pohledu jsou víza jen jednou součástí mnohem širšího tématu, a tím je bezpečnost USA. Je třeba počítat s tím, že prioritou každého vládního úředníka, každého kongresmana je bezpečnost Američanů. A po 11. září atmosféra rozhodně není nakloněna usnadnění přístupu do USA.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video