VIDEO: Ledovec Perito Moreno prohrál boj s vodou, jeho kus se poroučel

  • 53
Tisícům turistů se v pátek v argentinské Patagonii naskytl výjev, který se opakuje jen jednou za několik let. Z jednoho z nejznámějších pevninských ledovců na světě se odlomila obrovská masa ledu. Naposledy ledovec Perito Moreno připravil podobnou podívanou v červenci roku 2008.

Ledovec Perito Moreno je jednou z největších turistických atrakcí Argentiny. Je výjimečný hlavně tím, že se navzdory oteplování neustále zvětšuje a navíc poměrně rychle postupuje, zhruba dva metry za den. Noří se do jezera Lago Argentino, které čas od času rozdělí ve dví.

Odděluje přitom i řeku, která jezero zásobuje, a voda postupně vytváří na masu ledu tlak, popsala agentura Reuters. Jednou za několik let se pak ohromeným turistům naskýtá jev, kdy ledovec vzdává svůj věčný boj s vodou a praská. Nebo se ho alespoň kus odlomí (reportáž od ledovce si přečtěte zde).

Přesně to se stalo i v pátek, kdy se od něj odlomila obrovská masa ledu. A to přesně u místa, kde si řeka vytvořila v ledovci tunel. Z turistických vyhlídek kolem jezera v tu chvíli přihlíželo asi 2 500 zvědavců.

Perito Moreno leží asi 2 800 kilometrů jihovýchodně od Buenos Aires v provincii Santa Cruz na úpatí And. Je třicet kilometrů dlouhý, pět kilometrů široký a dosahuje výšky šedesáti metrů. Je součástí takzvaného Jihopatagonského ledovcového pole.

Perito Moreno

Perito Moreno