Vědci: Evropě a USA také hrozí tsunami

  • 9
Spojeným státům a Evropě hrozí podobné nebezpečí, jaké zažila v posledních dnech jižní Asie. Tvrdí to kontroverzní studie, podle níž by výbuch sopky na Kanárských ostrovech mohl odstartovat nejhrozivější tsunami v historii. Teorie má ale mnoho odpůrců.

VŠE O KATASTROFĚ
články | fotografie
konta | krizové linky

Pomyslnou hrozbou je sopka Cumbre Vieja na ostrově La Palma. Erupce se na ní objevují více méně pravidelně v intervalech od dvaceti do dvou set let. Naposledy soptila roku 1971.

Skupina britských a amerických vědců varovala, že pokud by vulkán explodoval, mohla by se do moře spustit masa zeminy, která by vyvolala obří tsunami.

Ta by podle jejich propočtů způsobila ohromné škody především na pobřeží USA, nic pěkného by ale nepotkalo ani Španělsko, Portugalsko, Británii či Francii, kam by mohutné vlny dorazily taktéž.

"Samozřejmě nevíme, kdy se to stane, ale jsou lidé v USA a v Evropě připraveni na takovou katastrofu, když vidíme, co se stalo v Indickém oceánu?" říká k tomu Bill McGuire z britského Benfieldova výzkumného ústavu.

Jenže kritici poukazují, že nebezpečí, jež někteří přisuzují sopce na Kanárských ostrovech, je hrubě nadhodnoceno.

Mezinárodní společnost pro výzkum tsunami závěry odsoudila a označila je za zbytečnou paniku. Experti tvrdí, že Cumbre Vieja by neexplodovala v kuse, ale rozbila by se na menší části, které by takovou spoušť nezpůsobily.

Jiní zase dodávají, že tsunami, jež jsou vyvolány otřesy nebo erupcí na pobřeží, mnohem rychleji ustanou a málokdy jsou tak ničivé jako ty, které nedávno řádily v Asii.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video