Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V USA zvažují zaměstnanecké průkazy, mají zabránit práci nelegálů

  • 36
Spojené státy zvažují zavedení legitimace, kterou by u sebe měl mít každý zaměstnanec. Chtějí se tak bránit přílivu nelegálních pracovníků. Plán na zvláštní průkaz, který by obsahoval i otisky prstů, nyní projednává Senát. Napsal o tom deník The Wall Street Journal (WSJ).

"Průkaz je jádrem řešení imigračního politického dilematu," podotkl senátor Chuck Schumer, spoluautor návrhu, jenž je součástí chystaného nového imigračního zákona.

Kvůli znění imigračního zákona ve Spojených státech vzrostly obavy z přílivu nelegálních imigrantů. Na vhodné normě pro americkou přistěhovaleckou politiku si však ve Washingtonu dosud vylámal zuby téměř každý, kdo se o nějakou změnu pokusil.

NELEGÁLOVÉ V USA

V zemi je podle odhadů téměř 11 milionů nelegálních imigrantů.

Záměr ale znepokojuje ochránce lidských práv, podle nich by se jednalo o příliš velký zásah do soukromí.

"Nemluvíme jenom o odebírání otisků prstů od každého Američana a o tom, že budeme s obyčejnými Američany zacházet jako se zločinci, aby mohli pracovat," uvedl právní poradce Americké unie občanských svobod Chris Calabrese.

"Mluvíme také o průkazu, jehož využití by se rychle využilo třeba přes volby a cestování do každého aspektu života, kde je nutné se identifikovat," dodal.

V současnosti identifikační průkaz ve Spojených státech často nahrazuje kartička s číslem sociálního pojištění. Ta ale kromě jména a zmíněného čísla neobsahuje žádné identifikační prvky. I proto je možné tento doklad, který kromě zaměstnavatelů vyžadují například i banky při zakládání účtů, snadné falšovat.

Zaměstnavatelé si potenciální pracovníky mohou prověřovat i speciálním elektronickým systémem, díky němž zjistí, jestli jsou uchazeči o práci ve Spojených státech legálně. Republikáni by chtěli, aby se tento systém musel používat povinně, podle demokratů, včetně Schumera, je ale neefektivní.

Chystaný zákon by měl cizincům otevřít cestu k získání občanství. Zároveň by měl stanovit nová pravidla pro zahraniční zájemce o legální práci ve Spojených státech. Mnoho Američanů je ale proti jakémukoliv zákonu, který připomíná amnestii pro nelegální imigranty, podotýká WSJ. O přijetí normy se zase zasazují hispánské organizace. Právě Hispánci totiž tvoří nejpočetnější skupinu nelegálních imigrantů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video