Srbové rozhodují o kurzu země

Srbové rozhodují o kurzu země | foto: Reuters

V srbských volbách zvítězil prozápadní blok, tvrdí první výsledky

  • 92
V srbských volbách zvítězil podle prvních odhadů prozápadní blok prezidenta Borise Tadiče. Není ale jisté, že získá parlamentní většinu. Nacionalističtí radikálové zaostali o deset procent. Předčasné volby rozhodují, zda se Srbsko přikloní k EU nebo k Rusku. Sdělovací prostředky psaly o "osudové volbě".

S prvními předběžnými výsledky přišlo Centrum pro svobodné volby a demokracii. Vítězem voleb se podle nich stal Tadičův blok se ziskem 39 % hlasů.

Údaje zveřejněné tímto střediskem nacházejí podle agentury Reuters téměř shodné potvrzení v prvních oficiálních výsledcích, které zveřejnila ústřední volební komise na základě výsledků ze 34 procent volebních místností.

"Srbové jasně zvolili proevropský kurz," vítal odhady Tadič. Zatím ale není jisté, zda získal parlamentní většinu. "Znamená to, že se Srbsko přiblížilo členství v Evropské unii," neskrýval radost z výsledků slovinský ministr zahraničí Dimitrij Rupel.

Na druhém místě skončila podle odhadů nacionalistická Srbská radikální strana. Má získat 28,6 % hlasů. Třetí Demokratické straně Srbska dosavadního premiéra Vojislava Koštunici přisoudil odhad 11 %.

Vůdce radikálů Tomislav Nikolič varoval Tadiče, aby nedělal účet bez vrchního. "Existuje velmi jasná možnost (vládní) koalice, která nezahrnuje (Tadičovu) Demokratickou stranu," prohlásil. Počítá s tím, že by radikálové mohli utvořit vládu společně s Koštunicovou Demokratickou stranou Srbska a se socialisty.

Volby ve stínu Kosova
Volby do 250členné Národní skupštiny se nesly ve znamení kosovského traumatu. Únorové vyhlášení nezávislosti jihosrbské provincie dokázalo rozbít jen rok starou vládu a přivést zemi k předčasným volbám.

Jejich podstatu vystihl prezident Tadič. "Půjde o něco na způsob referenda. Občané rozhodnou, zda se Srbsko stane členem Evropské unie, nebo ne," prohlásil na závěr volební kampaně.

Strany se totiž shodnou v odmítavém postoji k samostatnosti Kosova - i prezident Tadič hned po volbách řekl, že jeho nová vláda Kosovo neuzná. Nacionalisté ovšem tvrdí, že uznání Kosova ze strany většiny členů EU je důvod, proč přibrzdit evropskou integraci a naopak se více opřít o Rusko.

"Lidé se prostě nemohou zbavit pocitu, že se Evropa nechová k Srbsku fér a spravedlivě," popsal náladu v Srbsku analytik Braca Grubačič.

Přes polarizované veřejné mínění nedorazilo k urnám tolik voličů, kolik se očekávalo. Podle rozhlasové stanice B92 odvolilo 54,2 % z téměř sedmi milionů oprávněných Srbů.

Favorizovaní radikálové
Předvolební průzkumy favorizovaly radikální stranu, kterou v nepřítomnosti Vojislava Šešelje, jenž je souzen za válečné zločiny v Haagu, vede Tomislav Nikolič.

Nacionalisté vyhráli troje poslední volby, ale bez podpory Demokratické strany Srbska Vojislava Koštunici jim zůstaly dveře do vlády dosud vždy zavřené. Nyní se rýsovala šance, že by se radikálové mohli s Koštunicou dohodnout.

Vedle kosovského zklamání opírali radikálové kampaň i o třicetiprocentní nezaměstnanost, růst cen a nezdolnou korupci.

Volí se i v Kosovu
Bělehrad vyhlásil volby i v Kosovu. Do srbského parlamentu mohlo volit zhruba 115 tisíc Srbů registrovaných v enklávách.

Kosovské úřady nemají s účastí Srbů v parlamentních volbách problém. Společně s kosovskou správou OSN ale považují za nezákonné komunální volby, probíhající paralelně s parlamentními.

Zhruba 86 tisíc uprchlíků žijících v Srbsku mohlo v komunálních volbách rozhodovat o složení místních správ dvaadvaceti srbských obcí v Kosovu.

Podle mezinárodních sil (UNMIK) a kosovských úřadů komunální volby porušují rezoluci OSN 1244 a nebudou mít pro Kosovo žádný význam.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video