Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Egyptě se po volbách strhne tvrdý boj o moc, hlásí český pozorovatel

  13:42
Volební maraton v Egyptě se blíží ke konci. Tento týden začala poslední etapa hlasování a už brzy budou jasní definitivní vítězové. Skoro jistě to budou islamisté. Egypt čeká turbulentní období, lze čekat tvrdý boj o rozdělení moci, říká politolog Oldřich Vondruška, který na volby dohlížel coby nezávislý pozorovatel.
Třetí etapa egyptských parlamentních voleb (3. ledna 2012)

Třetí etapa egyptských parlamentních voleb (3. ledna 2012) | foto: AP

Egypťané volí svobodně po desítkách let. Jak k volbám přistupují? A mají o ně zájem?
Egypťané měli zájem volit zvláště v prvním kole. Panoval tady velký entuziasmus, neboť tyhle volby jsou na rozdíl od všech předchozích v mnoha směrech opravdu svobodné a demokratické. Nicméně postupně zájem upadal. Řada lidí hlavně liberálnějšího smýšlení je přesvědčena, že hlavní cíle revoluce nebyly naplněny a že není síla, která by něco mohla změnit. Je třeba mít na paměti, že volby jsou tady povinné a neúčast je pokutována 500 egyptskými librami (asi 1 700 Kč, pozn. red), proto řada z nich vhodila neplatný lístek. Lidé nevěří žádné politické straně.

Oldřich Vondruška

Vystudoval Filosofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a má PhD z oboru mezinárodních vztahů se zaměřením na Blízký východ. V rámci studia pobýval na univerzitách v Káhiře a Damašku. Je místopředsedou občanského sdružení Baraka, které se zaměřuje na podporu dialogu a šíření informací o zemích Blízkého východu a severní Afriky. Je mu 34 let.
Jako nezávislého pozorovatele ho k egyptským volbám pozvala egyptská nevládní organizace.

Oldřich Vondruška

Zaznamenal jste během voleb nějaké nesrovnalosti či podvody?
Nezaznamenal jsem nějaké hrubé porušování volebního procesu typu vyhrožování násilím či zjevné kupování hlasů. Největší prohřešky se týkají třeba volení mimo plentu, nedostatečné kontrolováni identity zahalených žen, skryté kampaně před volebními místnostmi a podobně.

Hlavní slabina volebního procesu spočívá v převozu volebních uren z volebních místnosti do hlavní sčítací stanice. Převoz uren je plně v režii armády a mimo kontrolu nezávislých pozorovatelů. Tam je prostor pro možné manipulace.

Můžete popsat atmosféru v zemi, která tam panuje skoro rok po pádu Husního Mubaraka?
Mezi mnoha lidmi panuje velká deziluze, protože hlavních cílů revoluce, tedy potrestání představitelů minulého režimu a ustavení civilní demokratické vlády, zatím nebylo dosaženo. Všichni čekají, co se stane po volbách, zda se podaří ustavit vládu, která bude schopna zajistit politický řád a ekonomický rozvoj. Velkou otázkou je setrvání armády u moci. Nechce předat své pravomoci nové vládě a parlamentu, ale počkat na červnové prezidentské volby.

Situace je poměrně nestabilní a napjatá. Občas se objevují zprávy o střetech při demonstracích v ulicích. Neměli by být turisté v Egyptě opatrnější?
Situace je primárně nestabilní v centru Káhiry, zvláště kolem náměstí Tahrír a v některých okolních ulicích. Situace v turistických centrech, kam Češi nejčastěji jezdí, je podle mých informací klidná. Tam se v podstatě ani během revoluce a největších demonstrací nic zásadního nedělo. Je to i proto, že lidé, kteří v resortech pracují, si jsou dobře vědomi své závislosti na příjmech z turismu. Myslím si, že tam bezprostřední nebezpečí pro české turisty nehrozí.

Egyptské volby

Egyptské parlamentní volby jsou komplikované a rozdělené do několika etap. Ta poslední skončí příští týden. Nové Lidové shromáždění by se mělo poprvé sejít 23. ledna.
Ve všech předchozích kolech kralovaly islamistické strany. Nejvíce hlasů získala umírněná Strana svobody a spravedlnosti spojená s dříve zakázaným Muslimským bratrstvem. Za ní se drží ultrakonzervativní salafistická strana Núr.
Podle prvních výsledků je situace podobná i ve třetí etapě. Muslimské bratrstvo získalo zatím 37,5 procenta hlasů, strana Núr je druhá. Očekávané vítězství islamistů vyvolává na Západě obavy o budoucnost dosud dobrých vztahů Káhiry s USA a o budoucnost mírové smlouvy s Izraelem.
Zatím ale není jasné, do jaké míry budou islámští rivalové spolupracovat nebo soupeřit, píše agentura Reuters. Strana Núr by ráda zavedla striktní právo šaría, Muslimské bratrstvo by ale mohlo spíše vytvořit koalici s liberály, míní analytici.

A v Káhiře nebezpečí hrozí?
Myslím, že není dobré se pohybovat v okolí náměstí Tahrír, ačkoliv i tam je situace klidnější než před čtrnácti dny, kdy tam armáda udělala zátah a kompletně vypálila stanové městečko revoluční mládeže. Armáda také zablokovala betonovými zátarasy hlavní místo střetů. V ostatních částech Káhiry je podle mě klidný stav.

Ve volbách zatím vítězí islamistické strany. Proč podle vás slaví tak velký úspěch?
Islamisté ze Strany svobody a spravedlnosti a Strany světla (salafisté) mají velmi dobrou organizaci, která existovala pololegálně už za Mubarakova režimu. Zároveň je to jediná reálná politická opozice vůči vojenskému režimu, řada jejích představitelů byla vězněna. Proto se těší vysokému kreditu. Během revoluce pak obě organizace zajišťovaly bezpečnost a sociální služby v mnoha městech, když vládní instituce nefungovaly. Rovněž měly velmi dobře organizovanou volební kampaň s propracovanou strategií, jak ovlivnit voliče ve svůj prospěch, a dostatek finančních prostředků

Jak moc se podle vás teď Egypt změní a v čem?
Egypt čeká velmi turbulentní období, připravují se velké demonstrace na výročí revoluce 25. ledna. Viděl jsem přesuny těžké vojenské techniky v Marsa Matruh směrem do Káhiry, která se připravuje na možné střety s demonstranty. Lze očekávat tvrdý zápas mezi Nejvyšším vojenským vedením, novou vládou a radikálními revolucionáři a aktivisty o rozdělení politické i ekonomické moci a budoucí podoby země. Situace je teď velmi nestabilní, turbulentní a těžce předvídatelná, dokonce i pro znalce egyptských poměrů.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Jak se chystá převrat. V Německu začíná proces s extremistickou skupinou

29. dubna 2024  7:35

V Německu v pondělí začíná první z procesů se členy extremistické skupiny Říšští občané, kteří čelí...

Bombardování Gazy si vyžádalo nejméně 13 obětí, Biden mluvil s Netanjahuem

29. dubna 2024  6:53

Izraelské bombardování tři domů ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy zabilo nejméně 13 lidí a zranilo...

Letní teploty ještě vydrží. Ochladí se až koncem týdne, kdy přijdou přeháňky

29. dubna 2024  6:33

Přímý přenos V neděli meteorologové zaznamenali letní den, teplota ve středočeské Tuhani vystoupala k 25,5...

Soud začal řešit podvod století za 2,4 miliardy. Okradených jsou tisíce

29. dubna 2024  6:21

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...