V Egyptě napadli domácí fandové fotbalu hostující tým, zemřelo 74 lidí

  20:22aktualizováno  21:58
Při střetech na fotbalovém stadionu v severoegyptském Port Saídu zemřelo 74 lidí. Další tisícovka lidí utrpěla podle agentury Reuters zranění. Největší katastrofu v dějinách egyptského fotbalu začali domácí fanoušci, když vtrhli na hřiště a napadli hostující tým. Fotbalový svaz se rozhodl zrušit všechny zápasy první ligy.

Násilnosti propukly při zápase místního klubu Al Masrí s jedním z nejlepších egyptských celků Al Ahlí, který v utkání nečekaně prohrál 1:3. Podle televizních záběrů vběhli fanoušci domácího týmu na hřiště a začali napadat hráče, organizátory i příznivce hostujícího týmu.

Fotogalerie

Policisté se snažili vytvořit pro hráče uličku, ale před agresivními fanoušky je ochránit nedokázali. Problémy nastaly už v druhé polovině zápasu. Rozhodčí ho musel na několik minut přerušit.

Egyptská armáda poslala pro hráče z napadeného týmu Al Ahlí a jejich příznivce dvě helikoptéry, aby je bezpečně dopravily ze stadionu. Zraněné převezou do vojenské nemocnice.

Podle egyptského ministra zdravotnictví byli zranění většinou pobodáni nebo utrpěli otřes mozku, píše agentura Reuters. Středeční běsnění fanoušků označil za největší katastrofu v egyptské fotbalové historii.

Když se o násilnostech na stadionu v Port Saídu dozvěděl rozhodčí, který pískal zápas v Káhiře, rozhodl se ho raději ukončit. To fanoušky rozzlobilo a část stadionu zapálili. Oheň už se ale podařilo uhasit.

Je to válka, ne fotbal, říká jeden z hráčů

Televizní záběry ukazovaly nezřízené násilí. "Tohle není fotbal. To je válka a lidé nám umírají přímo před očima," řekl jeden z hráčů poraženého týmu. "Navrhnu zrušení národní ligy. Ocitli jsme se v hrozivé situaci, na dnešek nesmíme jen tak zapomenout," dodal.

Egyptský fotbalový svaz už odvolal všechny zápasy první ligy. Ve čtvrtek se parlament sejde na mimořádném zasedání.

Člen parlamentu v Port Saídu v přímém televizním přenosu obvinil z této katastrofy vládu, v níž jsou podle něj stále lidé z období vlády svrženého vládce Husního Mubaraka. "Takovou spoušť umožnily bezpečnostní složky. Nechali násilí zajít moc daleko. Svrhli jsme sice hlavu státu, ale Mubarakovi lidé jsou stále na svých místech," rozčiloval se Albadry Farghali.

Násilí na severoegyptských fotbalových stadionech značně vzrostlo v souvislosti s politickými nepokoji, které vypukly zhruba před rokem a rozpoutaly revoluce napříč arabskými státy.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Vandalové poškodili náhrobek Karla Marxe v Londýně, letos podruhé

Pomník Karla Marxe v Londýně poničili vandalové. (18. února 2019)

Neznámí útočníci pomalovali náhrobní kámen Karla Marxe na hřbitově Highgate v Londýně. Cílem vandalů byl podruhé za...

Stav nouze je protiústavní, míní kalifornský prokurátor. Podá žalobu

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Generální prokuratura státu Kalifornie se rozhodla soudně napadnout vyhlášení stavu nouze, jehož prostřednictvím chce...

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz