Sestřelení satelitu je podle pozorovatelů velmi ožehavé téma. Ilustrační foto

Sestřelení satelitu je podle pozorovatelů velmi ožehavé téma. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

USA sestřelí rozbitý špionážní satelit dřív, než spadne na Zemi

  • 57
Pentagon rozhodl, že sestřelí porouchaný americký špionážní satelit L-21. Ten může podle vládního zdroje obsahovat i blíže neurčené nebezpečné materiály. Pokud k sestřelu nedojde, družice by samovolně dopadla na zemský povrch počátkem března.

Družice patří Národní agentuře pro letecký průzkum (NRO), která nad ním kvůli poruše pohonné jednotky ztratila kontrolu krátce po jeho vypuštění v roce 2006. Družice v hodnotě několika set milionů dolarů nyní klesá k Zemi stále rychleji.

Americká vláda už koncem ledna uvedla, že rozměrný satelit se zřejmě roztříští na malé kousky a znamená pro lidi jen minimální ohrožení. - více zde

Mluvčí Rady národní bezpečnosti v Bílém domě Gordon Johndroe však už tehdy připustil, že vláda sestup satelitu z oběžné dráhy sleduje a prověřuje různé možnosti, jak "zmírnit jakékoli škody".

Na současném rozhodnutí zničit satelit řízenou střelou ještě před vstupem do zemské atmosféry se podle AP podílely i Národní agentura pro bezpečnost (NSA), ministerstvo zahraničí a vnitřní bezpečnosti. Sestřelení se údajně ujme námořnictvo.

I když každý rok dopadá na Zemi množství nejrůznějších objektů, obvykle se rozptýlí a dopadnou na velkou plochu. Výjimkou byla ale například nádrž z rakety Delta II o hmotnosti 255 kilogramů, která v roce 1997 dopadla necelých 50 metrů od zemědělské usedlosti v Texasu.

Sestřelení satelitu je podle pozorovatelů velmi ožehavé téma. Čína takto loni zničila svůj satelit, ale vysloužila si kritiku za to, že po explozi zůstalo na oběžné dráze více než 1000 kusů jeho úlomků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video