Žena z Arizony, jíž bylo necelých 50 let, zemřela na komplikace spojené s novou chřipkou A(H1N1) minulý týden. Přítomnost viru takzvané prasečí chřipky v jejím těle potvrdily laboratorní testy.
CHŘIPKA VE SVĚTĚWHO tvrdí, že chřipka zabila ve 34 zemích světa 65 lidí a jen za posledních 24 hodin se objevilo více než tisíc nových případů. Nejvíce potvrzených případů infekce mají USA (3352) a Mexiko (2446). Virus zatím zabíjel v Mexiku, USA, Kanadě a Kostarice. |
Světová zdravotnická organizace (WHO) mezitím varovala před podceňováním chřipky. Šéfka WHO Margaret Chan uvedla, že to, že chřipka dosáhla svého vrcholu v severoamerickém epicentru nákazy, neznamená, že je nákaza definitivně za námi. "Chřipka stále může mít celosvětový dopad," řekla Chanová.
Druhý potvrzený případ nákazy eviduje sousední Polsko. Kromě osmapadesátileté ženy, u níž byla nová chřipka objevena již dříve a která nemocnici již opustila, je to nově i muž, který je hospitalizován ve městě Kalisz ve středozápadní části země. V úterý přiletěl do Polska z New Yorku. Jeho zdravotní stav je dobrý, dostává antivirové léky.
Nové případy hlásí Peru a Malajsie
Mezi nové země, kde se chřipka objevila, patří i Peru a Malajsie. V Peru je první nakaženou žena, která se v sobotu vrátila z New Yorku. Chřipkové příznaky se u ní projevily až druhý den.
"Sedmadvacetiletá žena přiletěla bez symptomů či bolestí, ale v neděli večer se u ní vyskytla horečka," sdělil ve čtvrtek večer peruánský ministr zdravotnictví Óscar Ugarte, podle něhož se žena léčí doma a úspěšně se zotavuje.
Poprvé lékaři chřipku zaregistrovali také v Malajsii, a to u jednadvacetiletého studenta. I ten byl v nedávné době na návštěvě v USA, do vlasti se vrátil ve středu. Mladík byl hospitalizován ve čtvrtek s horečkou, bolestí v krku a bolestmi těla, nyní dostává antivirové léky a je ve stabilizovaném stavu, sdělilo ministerstvo zdravotnictví.