Policistka Amber Guyerová, která zastřelila šestadvacetiletého Bothama Jeana. | foto: AP

V USA pustili policistku, která zabila souseda. Už loni někoho postřelila

  • 189
Policistka, která v pátek v americkém Dallasu zastřelila svého souseda, je opět na svobodě. Ačkoli ji policisté v rámci vyšetřování zadrželi a obvinili ze zabití, po zaplacení téměř sedmimilionové kauce vězení opět opustila. To se nelíbí rodině oběti, která si stěžuje na mimořádné zacházení a poukazuje na možný rasový podtext střelby.

Poté, co rodina zastřeleného šestadvacetiletého Bothama Jeana opakovaně upozorňovala na to, že policistka nebyla ani několik dní po střelbě vzata do vazby, přistoupila dallaská policie k jejímu zatčení a v neděli ji po obvinění ze zabití umístila do věznice. Krátce poté ji ovšem vyšetřovatelé podle britské BBC  propustili na kauci ve výši 300 tisíc dolarů ( 6,8 milionu korun) a ženu budou vyšetřovat na svobodě. 

Právník rodiny Lee Merritt poukazuje na to, že třicetiletá policistka Amber Guyerová, jejíž jméno vyšetřovatelé zveřejnili v sobotu, má ze strany policie zvláštní zacházení. „Chceme, aby se k ní policisté chovali jako ke každému jinému občanovi. Spáchala zločin a musí za něj nést následky,” uvedl Merritt pro list The Guardian.

07.září 2018 v 20:43, příspěvek archivován: 10.září 2018 v 12:44

Botham Shem Jean He was killed by a female Dallas police officer last night because she, “walked into the wrong apartment thinking that it was her own”. She killed him in his own home, minding his own business. #BothamShemJean RETWEET THIS!!!! https://t.co/HamGBAEDGD

Ačkoli šéfka dallaské policie Renné Hallová chtěla Guyerovou zadržet ihned po střelbě, v sobotu ji vyšetřovatelé z policejní složky Texas Rangers požádali, aby se zatčením kvůli novým informacím v případu ještě počkala. Podle dosavadních informací policistka Jeana zastřelila v pátek večer u něj doma, když se vracela ze služby a údajně si spletla dveře bytů. V domnění, že se k ní vloupal, na něj začala střílet. Souseda zasáhla a on pak zraněním podlehl v nemocnici.

Střelkyně sama čin nahlásila na policii, která ji zprvu nechala na svobodě. Přestože musela Guyerová na místě podstoupit testy na přítomnost alkoholu a drog, jejich výsledek zatím policie nezveřejnila. 

Podle rodiny může mít střelba rasový podtext

Zastřelený afroameričan byl podle BBC spořádaný křesťan, který vystudoval univerzitu v Arkansasu a pracoval pro mezinárodní společnost. „Botham Jean byl přesně takovým občanem, které chceme v Dallasu mít. Je to strašné, ztratili jsme potencionálního vůdce,” komentoval jeho smrt dallaský starosta Mike Rawlings.

Policista, který zabil v USA černocha, je podle soudu nevinný

Další rozměr případ dostal i vzhledem k tomu, že policistka je běloška a zastřelený byl černoch původem z karibské oblasti. „Kdyby byl běloch, bylo by to jiné? Reagovala by policistka jinak?”, říká mladíkova matka Allison Jeanová.

Její syn ale nebyl první, na koho Guyerová vytáhla zbraň. Při policejním zásahu v květnu loňského roku postřelila latinoameričana Uvalda Pereze, který se bránil zatčení. V souvislosti s tímto případem tehdy nečelila žádným obviněním.

Rodina oběti si vedle zmíněného právníka najala také obhájce Benjamina Crumpa, který zastupoval pozůstalé také v případech zastřelených neozbrojených mladíků Trayvona Martina a Michaela Browna. Několik případů zastřelení černochů bílým policistou v uplynulých letech v USA vyvolalo vlnu protestů a dalo vzniknout hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží).